piątek, Kwiecień 16, 2021

Kiedy wykonać badanie poziomu kreatyniny i co może oznaczać jego wynik?

0
Kreatynina - lekarz trzymający tablet przedstawiający schemat budowy nerek

Kreatynina to substancja, która powstaje w organizmie na skutek przemiany materii, przede wszystkim mięśni szkieletowych. Ponieważ jest ona wydalana jedynie przez nerki, badanie kreatyniny we krwi jest jedną z kluczowych metod oceny pracy tych narządów. Zarówno podwyższona kreatynina, jak i jej zbyt niski poziom w surowicy, mogą sugerować występowanie różnego rodzaju chorób.

Witarianizm – jak bardzo radykalna jest ta dieta?

0
Witarianizm jest bardzo radykalną dietą
fot. Pixabay.com

Witarianie jedzą przede wszystkim surowe, nieprzetworzone owoce i warzywa. Ich zdaniem każda obróbka termiczna powyżej 42 stopni Celsjusza zabija najważniejsze enzymy i witaminy. Dlatego też nie uznają gotowania, pieczenia, smażenia czy grilowania. 

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/surowa-dieta-czyli-jak-radykalny-jest-witarianizm/

Witarianizm – skąd pochodzi i czym jest?

Twórcą pojęcia i idei witarianizmu jest Paul Nison, finansista z Nowego Jorku, u którego wykryto chorobę Leśniowskiego-Crohna. Gdy medycyna nie umiała mu pomóc w walce z tą chorobą, zaczął szukać alternatywnych, niekonwencjonalnych metod. Najpierw wyeliminował zupełnie ciężkostrawne produkty, a następnie zaczął jeść tylko surowe owoce i warzywa. Jego zdaniem takie odżywianie znacznie poprawiło stan zdrowia i pomogło mu zwalczyć chorobę.

Idea ta szybko zaczęła zdobywać zwolenników i dziś witarianie są uznawani za grupę wywodzącą się z weganizmu. Choć ich zasady są znacznie bardziej radykalne. Dodatkowo witarianie dzielą się na dwa odłamy. Jeden z nich zakłada spożywanie mięsa, które nie jest poddawane obróbce termicznej, jaj, nabiału czy ryb. Odłam wegetariański opiera się wyłącznie na warzywach i owocach i nie dopuszcza w ogóle jedzenia mięsa.

Co jedzą witarianie?

Dieta witariańska pozwala na jedzenie tylko i wyłącznie takich produktów, które są świeże i w żaden sposób nieprzetworzone. Nie mogą być również mrożone, zapuszkowane czy też zamknięte w słoikach. Tak więc na liście produktów, które można spożywać witarianom znajdują się przede wszystkim surowe owoce i warzywa, kiełki, grzyby, orzechy, pestki słonecznika, dyni i sezamu, siemię lniane, mak, awokado i oleje tłoczone na zimno.

Nie ma żadnych naukowych dowodów, które potwierdzałyby zasadność stosowania tej diety, szczególnie u osób, które zmagają się z chorobami układu pokarmowego. Na pewno działa ona oczyszczająco na organizm, pomaga w zrzuceniu wagi, dostarcza bardzo dużej ilości witamin i minerałów. Jednocześnie jest na tyle eliminacyjnym i radykalnym sposobem odżywiania, że może powodować niedobory, głównie witaminy B12, pochodzącej z mięsa, czy witaminy D.

Zobacz też: http://www.boolvar.pl/weganizm-jako-sposob-na-odzywianie-i-styl-zycia/

Jak w kreatywny sposób wykorzystać magnesy neodymowe?

0
Magnesy neodymowe płytkowe

Chcąc w jakiś sposób urozmaicić i usprawnić sobie pracę, bardzo ważne jest, żeby stosować nietypowe rozwiązania. Dlatego warto, jest się zastanowić, czy w jakiś sposób nie możemy sobie pomóc poprzez magnesy neodymowe płytkowe. Tego typu magnesu nie tylko są bardzo praktyczne, ale także gamma ich zastosowań jest na tyle duża, że każdy będzie je mógł w jakiś sposób wykorzystać, w celu poprawienia jakości swojej pracy, albo po prostu dla rozrywki.

W jaki sposób wykorzystać magnesy neodymowe płytkowe?

W wypadku magnesów neodymowych płytkowych nie mamy jakichś ograniczeń co do tego, jak mogą zostać wykorzystane. Jeśli będziemy chcieli, to możemy ich użyć jako elementów urządzeń. Możemy je użyć w taki sposób ze względu na fakt ich wysokiej tolerancji na temperatury. Poza tym magnesom neodymowym płytkowym, przysługuje jeszcze jedna ciekawa cecha, a mianowicie mogą być wykorzystane do pobudzania kreatywności. Dlatego, jeśli tylko będziemy chcieli, to możemy je wykorzystać jako zabawkę dla naszego dziecka. Co więcej, jeśli tylko wykażemy się kreatywnością, to będziemy poprzez magnesy wspomóc w nauce nasze dziecko. Jednak teraz skupmy się przede wszystkim na ich zastosowaniu w bardziej praktycznych sytuacjach. Jeśli będziemy chcieć, to możemy wykorzystać np. w biurze, do tego, żeby zaznaczyć sobie rzeczy na tablicy. Bardzo często magnesy oferowane w zestawach z tablicą nie są najlepsze, przez co kartki, które przyczepiamy do tablicy, spadają, a my musimy się z tym użerać. Możemy także magnesy płytkowe wykorzystać do tego, żeby organizować małe metalowe przedmioty. Wkładając do pudełka na śrubki taki magnes, będziemy mogli być pewni, że żadna śrubka przypadkiem nam nie wypadnie. Poza tym, mając taki magnes w domu, będziemy mogli zawsze wyciągnąć tę małą śrubkę, która wpadła nam pod szafę.

Czy magnesu mogą nam, się przydać w pracy biurowej?

Chcąc dobrze zorganizować swój stół, bardzo często musimy się zastanowić nad tym, w jaki sposób wszystko skutecznie posegregować. Magnesy neodymowe płytkowe mogą nam w tym wypadku posłużyć do tego, żeby przyczepić do nich konkretne przedmioty (np. spinacze do papieru), dzięki czemu nie będą latać po całym stole. Jeśli będziemy chcieli, to magnesy możemy także wykonywać w biurze do tego, żeby udekorować stół i zapewnić sobie trochę rozrywki w czasie wolnym. Magnesy można dowolnie układać, przez co możemy z nich robić najróżniejsze konstrukcje. Dzięki temu nie tylko będziemy mogli sobie na chwile odpocząć, ale także nasz stół zawsze będzie miał na sobie coś wyjątkowego.

Zespół Patau – czym jest, jakie są jego objawy i sposób leczenia? 

0
dziecko

Zespół patau jest to rzadkie zaburzenie genetyczne, które spowodowane jest posiadaniem dodatkowej kopii chromosomu 13 w niektórych lub wszystkich komórkach organizmu. Jest to bardzo poważna choroba, która nazywana jest też trisomią 13. Taka postać choroby jest najczęstsza postacią trisomii, która spotykana jest używa urodzonych noworodków. Skąd bierze się zespół Patau? Jakie są jego objawy? Jak wygląda leczenie zespołu Patau? 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zespol-patau-przyczyny-i-objawy-trisomii-13/ 

Zespół Patau – skąd się bierze? 

Każda komórka ciała zawiera 23 pary chromosomów, które przenoszą geny, dziedziczone po rodzicach. Dziecko z zespołem Patau ma 3 kopie chromosomu 13. Jest to poważne zakłócenie rozwoju i wielu przypadkach powoduje poronienie, śmierć wewnątrzmaciczna płodu lub śmierć noworodka wkrótce po urodzeniu. 

Niemowlęta z zespołem Patau rosną powoli w łonie matki i przybierają niską masę urodzeniową. Oczywiście niska masa urodzeniowa nie jest to jedyny problem, ponieważ z zespołem Patau związany jest szereg poważnych problemów medycznych. Ta choroba genetyczna dotyka około 1 na 5000 urodzeń. 

Zespół Patau – objawy i cechy choroby 

Zespół Patau cechuje się wystąpieniem wielu wad, które widoczne są zarówno na etapie życia płodowego, jaki po urodzeniu. Prenatalne badanie USG można zaobserwować małogłowie, opóźniony rozwój fizjologiczny, wrodzone wady trzewioczaszki, wady rozwoju nerek, a także wady serca. 

Niemowlę z zespołem Patau może posiadać szeroki zakres problemów zdrowotnych. Ich rozwój w łonie matki bardzo często jest ograniczony, co powoduje niską masę urodzeniową, a 8 na 10 niemowląt urodzi się z ciężkimi wadami serca. 

Mózg bardzo często nie dzieli się na dwie połówki. Pojawiają się wady takie jak: 

 • brak jednego oka lub obydwu oczu
 • zmniejszona odległość między oczami 
 • problemy z rozwojem kanałów nosowych
 • wady rozwojowe ucha i głuchota 
 • czerwone znamiona o charakterze naczynkowymi
 • małogłowie
 • rozszczep warg lub podniebienia 

Leczenie zespołu Patau 

Zespół Patau jest chorobą nieuleczalną, a postępowanie terapeutyczne koncentruje się przede wszystkim na podtrzymywaniu funkcji życiowych. Konieczne może być wspomagania oddechu, operacyjne leczenie wad serca, a także karmienie sondą. Dzieci cierpiące na tę chorobę wymagają najczęściej stałej hospitalizacji.

Zobacz też: http://www.boolvar.pl/zespol-turnera-czym-jest-i-jakie-sa-jej-objawy/

Makijaż nastolatki – co zrobić, by nie zaszkodzić młodej cerze?

0
Makijaż nastolatki

Skóra nastolatki jest bardzo delikatna, subtelna, często też jest kapryśna i usiana wypiekami czy wypryskami. Warto dobrze ją pielęgnować, by w kolejnych latach cieszyć się piękną, promienną skórą twarzy. Wiadomo jednak nie od dzisiaj, że jedną z większych pokus nastolatek jest makijaż. Jaki powinien być, aby nie zaszkodzić młodej, dojrzewającej cerze?

Makijaż twarzy młodej kobiety

Jednym z błędów, którego nie powinna popełnić żadna nastolatka, jest użycie tradycyjnego fluidu do ukrycia swoich niedoskonałości. Zbyt delikatna, jeszcze nie do końca dojrzała cera nie poradzi sobie z takim obciążeniem. Zamiast tego, można postawić na inne kosmetyki do makijażu twarzy. Na rynku znaleźć można lekkie kremy BB, których subtelna formuła jest w stanie ukryć niedoskonałości, a jednocześnie nie zniszczy wrażliwej cery.

W przypadku młodych dziewczyn bardzo problematyczna jest strefa T, czyli nos oraz czoło. To tam najbardziej widać niedoskonałości, a nadmiar łoju powoduje nieestetyczne świecenie się. Puder ryżowy świetnie może sobie z tym poradzić – nie zapcha porów i nie obciąży cery, jednak zniweluje nadmiar sebum oraz na długi czas pozostawi uczucie świeżości.

W przypadku nastolatki codzienne wyjścia mogą zakończyć się na kremie BB oraz pudrze, jednak szczególne okazje wymagają czegoś więcej. Kosmetyki do makijażu, który ma być bardziej widoczny i musi podkreślić urodę dorastającej kobiety, to przede wszystkim rozświetlacz w kamieniu oraz róż w perełkach, który doda skórze blasku i świeżości.

Co z makijażem oczu i ust?

Makijaż wielu nastolatek koncentruje się wokół oczu. Nie chodzi o skomplikowane nakładanie cieni czy smoky eye, gdyż taki makijaż na co dzień z pewnością się nie nadaje. Kosmetyki do makijażu oczu dla młodych dziewcząt to głównie tusz do rzęs oraz eyelinery w różnych kolorach.

Tradycjonalistki wśród młodych kobiet zdecydują się na klasyczny czarny tusz i czarny eyeliner, z kolei blondynki śmiało mogą sięgnąć po tusz w kolorze granatowym. Dzięki niemu spojrzenie z pewnością nabierze nietuzinkowej głębi. Brunetki mogą postawić na zielony tusz do rzęs, który doskonale podkreśli ciemną oprawę oczu.

Eyelinery to prawdziwy szał, gdyż wybór tego kosmetyku jest nieziemski. Obecnie eyelinery dostępne są praktycznie w każdym kolorze, oferuje go każda marka, poza tym można spotkać go w różnych formach – tradycyjnej z pędzelkiem, w sztyfcie z pędzelkiem bądź w kredce.

Kosmetyki do ust dla nastolatki to nieco ograniczony wybór, gdyż często instytucje edukujące nie pozwalają na noszenie ostrego makijażu. Z tego względu warto postawić na owocowe błyszczki, pomadki w delikatnych kolorach czy masła, które doskonale sprawdzą się jesienią i zimą.

Hemofilia A i B – czym jest i jakie są jej objawy? 

0
krew

Hemofilia to zaburzenie dziedziczne związane z krzepnięciem krwi, w którym krew nie krzepnie prawidłowo. Może to prowadzić do samoistnego krwawienia, a także krwawienia po urazach czy operacji. Krew zawiera dużo białka, które związane są z czynnikami krzepnięcia i pomagają zatrzymaniu krwawienia. Większość przypadków dotyczy osób w średnim wieku lub osób starszych bądź młodych kobiet, które niedawno urodziły lub są w późniejszym stadium ciąży. Czym dokładnie jest hemofilia i jakie są jej objawy? 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/hemofilia-a-i-b-przyczyny-i-metody-leczenia/ 

Hemofilia – czym jest? 

Hemofilia jest to choroba genetyczna, która spowodowana jest mutacją w jednym z genów, który zawiera instrukcje dotyczące wytwarzania białek czynnika krzepnięcia, które potrzebne jest do tworzenia skrzepu krwi. Taki rodzaj mutacji może zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie białka krzepnięcia oraz przyczynić się do ich całkowitego braku. Geny te znajdują się w chromosomie X. Mężczyźni posiadają jeden chromosom X i jeden chromosom Y (XY), zaś kobiety dwa chromosomy X (XX). 

Mężczyźni dziedziczą chromosom x od swoich matek oraz y od ojców. Kobiety dziedziczą jeden chromosom x od każdego rodzica. Chromosom x zawiera wiele genów, które nie są obecne na chromosomie y. Oznacza to, że mężczyźni mają tylko jedną kopię większości genów w chromosomie X, Podczas kiedy kobiety mają 2 takie kopie. Mężczyźni mogą mieć choroby takie jak hemofilia, jeżeli dziedziczą dotknięty mutacją chromosom X, który posiada mutacje w czynniku VIII lub IX genu. Kobiety również mogą posiadać hemofilię, jednak jest to zjawisko występujące u nich znacznie rzadziej. 

Jakie są objawy hemofilii? 

Hemofilia może powodować krwawienie w stawach, które może doprowadzić do przewlekłej choroby stawów oraz bólu, a także krwawienia do mózgu, które może spowodować długotrwałe problemy, takie jak paraliż drgawki, a nawet śmierć. Śmierć może wystąpić, jeżeli krwawieniem nie może być zatrzymany lub jeżeli występuje w ważnym narządzie takim jak na przykład mózg. 

Typowymi objawami hemofilii są: 

 • Krwawienie do stawów, które może powodować obrzęk oraz ból lub ucisk w stawach – często kolanowym, łokciowym lub kostnym 
 • Krwawienie do skóry lub mięśni tkanek miękkich – powoduje gromadzenie się krwiaków 
 • Krwawienie z jamy ustnej oraz dziąseł – szczególnie trudne do zatrzymania po wyrwaniu zęba 
 • Krew w moczu lub stolcu 
 • Częste oraz trudne zatrzymanie krwawienia z nosa 

Zobacz też: http://www.boolvar.pl/hemochromatoza-czym-jest-jakie-sa-jej-objawy-i-sposob-leczenia/

Nowoczesne rozwiązania w domu

0
Panele fotowoltaiczne

Budowanie nowego domu według wymarzonego projektu należy do wielkich wyzwań, które wymagają podejmowania mnóstwa decyzji. Po otrzymaniu wszystkich pozwoleń i załatwieniu potrzebnych formalności, można rozpocząć pierwsze prace budowlane. Najważniejsze jest na początku dokładne zaplanowanie wszystkich etapów budowy, a także zebranie potrzebnych na to finansów. Powszechnym i coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem do nowych domów są panele fotowoltaiczne, które pozwalają ograniczać późniejsze koszty utrzymania całego budynku.

Panele fotowoltaiczne

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w nowym, dopiero budowanym domu, to najczęściej chęć zastosowania bardziej ekologicznych i oszczędniejszych elementów. Panele fotowoltaiczne to jedno z tych rozwiązań, na które decyduje się coraz więcej osób. Przede wszystkim pozwalają one na gromadzenie energii słonecznej. Odnawialne źródła energii to doskonały kierunek, który zapewnia prąd w domu i jednocześnie nie zaburza środowiska naturalnego. Stosowanie paneli fotowoltaicznych ma rzeczywisty i bardzo duży wpływ na rachunki za prąd. Gromadząc energię za pomocą paneli, można wykorzystywać ją do celów gospodarczych we własnym domu. Jest to więc doskonała inwestycja, która znacząco ułatwia codzienne funkcjonowanie i obniża miesięczne koszty utrzymania domu.

Rozwiązania do starych domów

Panele fotowoltaiczne, można również montować na starszych budynkach, które są już zamieszkałe. Najczęściej chęć montażu wynika z potrzeby obniżenia kosztów utrzymania budynku lub też zastosowania całkiem nowego sposobu pozyskiwania prądu. Montowanie paneli fotowoltaicznych na budynku mieszkalnym nie wymaga dokonywania gruntownych remontów czy wymiany całego dachu. Wiele osób zastanawiających się nad zastosowaniem u siebie paneli fotowoltaicznych, szybko rezygnuje z tej inwestycji przez własną niewiedzę. Najlepszym sposobem na podjęcie świadomej decyzji, jest skonsultowanie wyboru i własnego pomysłu z firmą lub osobą zajmującą się montażem paneli. Z pewnością duże doświadczenie i wiedza pomogą określić dokładne warunki zamontowania paneli i całej potrzebnej instalacji.

Inwestowanie w nowoczesne rozwiązania do domu to bardzo dobry kierunek, w którym powinno się podążać. Najnowsze technologie przede wszystkim służą licznym ułatwieniom w codziennym funkcjonowaniu, a często również pomagają obniżać koszty miesięcznego utrzymywania budynku. Zainwestowanie na początku pieniędzy, przyniesie więc realne korzyści w późniejszym czasie, na przykład ogromne oszczędności na opłatach za prąd.

Manekin tors – doskonałe rozwiązanie do sklepu z bielizną

0
Manekin tors

Bielizna to szczególna część garderoby. Tak intymne ubrania zasługują na szczególnie przemyślaną ekspozycję. Wielu właścicieli butików decyduje się na manekiny torsy i nie ma znaczenia tutaj czy chodzi o ekskluzywny sklep odzieżowy czy second-hand. Dlaczego? Odpowiedź poznasz w tym artykule.

Manekiny bieliźniane – charakterystyka

Manekiny bieliźniane różnią się od tradycyjnych w wielu kwestiach. Podstawową różnicą jest oczywiście większe skupienie na sylwetce, niż na ekstrawaganckiej formie. Manekiny torsy będą więc proste, najczęściej zbliżone kolorem do skóry człowieka, ewentualnie w klasycznej, czarnej lub białej odsłonie. Dzięki takiemu rozwiązaniu całą uwagę przyciągnie produkt. Ich kolejną zaletą jest fakt, iż niewiele kosztują. Ponadto zajmują mało miejsca, więc zmieszczą się praktycznie wszędzie. Ta cecha jest na wagę złota zwłaszcza dla osób, które działają w miejscach o ograniczonej powierzchni. Co jeszcze jest istotne jeśli chodzi o manekiny bieliźniane? Przede wszystkim ich praktyczność. Zdecydowanie łatwiej je przenosić, a także przebierać. Tak proste akcesorium może sporo zdziałać dla Twojego biznesu.

Manekin tors – jak możesz go wykorzystać?

Manekin tors to sprawdzone rozwiązanie nie tylko do sklepu z bielizną. Można go wykorzystać również w sklepie sportowym czy w salonie ślubnym. Niektórzy traktują go jako oryginalną ozdobę do klubu, lokalu gastronomicznego lub kawiarni. To, gdzie znajdzie zastosowanie zależy tak naprawdę wyłącznie od Ciebie. Warto przy tym wspomnieć, że doskonałym uzupełnieniem sklepowej aranżacji okazują się często ekspozytory. W sklepach takich jak ten https://sklep.moremannequins.pl/torsy.7 znajdziesz zarówno torsy, jak i ekspozytory. Dostępne są one w wersji damskiej i męskiej. Tam, gdzie sprzedawane są takie akcesoria jak biżuteria czy też naszyjniki, przydadzą się ekspozytory dłoni i głowy. To doskonała alternatywa dla manekinów całopostaciowych, ponieważ pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń, a przy tym wyraźne zaprezentować cały asortyment.

Domowe biuro – zalety

0
Domowe biuro
Fot.: pexels.com

Pomieszczenia w domu organizujemy na podstawie tego, co jest dla nas niezbędne, co chcemy aby się w nim zajmowało. Zawsze urządzamy kuchnię, łazienkę, pokój dzienny i sypialnię. Warto również pomyśleć nad aranżacją biura w domu.

Przeczytaj też: http://www.bydgoszczinaczej.pl/biuro-w-domu-dlaczego-warto-je-miec/

Domowe biuro – czy jest nam potrzebne?

Biuro kojarzy się tylko i wyłącznie z pracą. Okazuje się jednak, że domowe biuro może spełniać wiele funkcji. Owszem możemy w nim pracować, jeżeli pozostały nam jakieś obowiązki, których nie zdążyliśmy lub nie mogliśmy zrobić w pracy. Biuro w domu może być również pomieszczeniem do ustalania, planowania przeróżnych spraw domowych. To tam możemy trzymać wszelkie dokumenty, rachunki, akcesoria piśmiennicze, czy książki. Biuro w domu może pełnić funkcję domowego miejsca pracy. Wszelkie sprawy związane z posiadaniem i prowadzeniem gospodarstwa domowego wiążą się często z obowiązkiem płacenia rachunków, czy pisania pism, które powinny mieć swoje miejsce w domu.

Co może znajdować się w domowym biurze?

Przede wszystkim możemy tam przechowywać wszelkie dokumenty każdego z domowników. Najlepiej, jeżeli zrobimy ich podział kategoriami do kogo należą i jaka sprawa je obejmuje. Wówczas będziemy mieć zorganizowany porządek. W domowym biurze powinno znaleźć się także miejsce na komputer. W dzisiejszych czasach większość spraw załatwiamy przez Internet. Przeważnie przenosimy komputer w różne miejsca i korzystamy z niego tam, gdzie nam w danej chwili wygodnie. Jeżeli postawimy komputer w biurze, również zawsze będziemy mieć do niego dostęp i będziemy wiedzieć, że on tam jest i nie musimy mu szukać różnych miejsc, aby z niego skorzystać. W domowym biurze możemy mieć także miejsce do odpoczynku. Domowe biuro może być miejscem obowiązków, ale także relaksu.

Jak zorganizować domowe biuro?

Zacznij od wyznaczenia pomieszczenia, w którym chcesz zaaranżować biuro. Dobrze by było, gdyby to pomieszczenie miało okno. Wówczas światło dziennie będzie nam sprzyjać, gdy będziemy musieli oddać się pracy. Następnie warto dobrać odpowiednie biurko, a do niego biurowy fotel. Możemy również dobrać do nich sofę, na której możemy zrelaksować się przy książce. Znajdźmy więc także szafkę na której będziemy trzymać książki, czy poradniki. Są to główne elementy, które powinny znaleźć się w biurze. Ważne jest także to, aby biuro domowe było przytulne i komfortowe. Nie róbmy biura domowego na wzór biura, które mamy w pracy.

Zobacz też: http://www.boolvar.pl/pokoj-dla-nastolatka-aranzacja/

 

Jak przygotować psa lub kota na przybycie noworodka?

0
zapoznanie noworodka z psem lub kotem
fot. Pexels.com

Nasz pupil jest z nami od lat i traktujemy go jak pełnoprawnego członka rodziny. Gdy podejmujemy decyzję o dziecku, w naszej głowie pojawia się obawa – jak nasz ukochany zwierzak zareaguje na noworodka? Jak go przygotować na nadejście noworodka?

Przeczytaj też: http://www.blondeworld.pl/noworodek-i-zwierze/

Przygotowanie zwierzęcia na przyjście dziecka

Gdy decydujemy się na dziecko, bardzo nam zależy, aby nasz pupil przyjął małe niewiniątko do naszego rodzinnego stada. W trakcie trwania ciąży trzeba odpowiednio nastawić naszego zwierzęcego przyjaciela. Już za kilka miesięcy dotychczasowe życie obróci się o 180 stopni dlatego, żeby nie narażać zwierzaka na niepotrzebny stres, zmiany musimy wprowadzać do jego codzienności stopniowo.

Pies a dziecko

Psy naturalnie posiadają wiele empatii do człowieka niezależnie od jego wieku czy rozmiaru. Są jednak psy, które stronią z jakiegoś powodu od ludzi. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak przygotować naszego psiego towarzysza do obecności dziecka w domu.

 • Oswojenie z wózkiem – zanim przyjdzie na świat dziecko, warto nauczyć psa spokojnego chodzenia przy wózku dziecięcym. Wybierzmy się ze swoim psiakiem na spacer z pustym wózkiem i oswójmy go z nową sytuacją. 
 • Noszenie na rękach – jeśli nasz pies jest energiczny lub ma duże gabaryty, warto przećwiczyć z nim przed porodem sytuacje, w których nosimy na rękach dziecko. Dzięki temu nauczymy go, żeby nie skakał na nas, gdy trzymamy w ramionach niemowlę.
 • Tajemnicze dźwięki – zanim dziecko pojawi się w naszym domu, puśćmy psu nagrania z dźwiękami śmiechu lub płaczu niemowlaka. Zwierzęta mają bardzo czuły słuch, więc warto przygotować je odpowiednio na wysokie dźwięki.

Kot a dziecko

Koty to prawdziwi indywidualiści chodzący swoimi drogami. Trudniej je nauczyć odpowiednich komend. Warto już podczas ciąży zapoznawać je z pewnymi schematami, które po porodzie staną się codziennością.

 • Zakaz wskakiwania – kot potrafi wejść wszędzie, dlatego dla bezpieczeństwa niemowlęcia trzeba go nauczyć niewskakiwania na łóżeczko lub wózek dziecięcy. Aby osiągnąć zamierzony cel, warto zainwestować w odpowiednią siatkę ochronną lub spray odstraszający kota.
 • Płacz jest normalny – podobnie jak w przypadku psa, można puszczać kotu nagrania z dźwiękami dziecka. W ten sposób zawczasu przyzwyczaimy go do wysokich tonów dzieciątka.
 • Kontrolowane powitanie – gdy dziecko pojawi się w naszym domu, pozwólmy kotu dobrze obejrzeć niemowlę i je powąchać. W ten sposób zaspokoi swoją zwierzęcą ciekawość. Pamiętajmy jednak, żeby nigdy nie zostawiać ich sam na sam.

Zobacz także: http://www.boolvar.pl/jak-wybrac-dobrego-lekarza-do-prowadzenia-ciazy/

ZOBACZ TEŻ