Osoby starsze, niepełnosprawne, a także te po poważniejszych urazach i operacjach często doświadczają problemów z poruszaniem się i wymagają opieki. Zarówno ta ostatnia, jak i funkcjonowanie samego pacjenta stają się łatwiejsze dzięki wyjątkowym właściwościom łóżek rehabilitacyjnych. Właściwości owe wynikają ze specjalnej budowy tego rodzaju mebli. Jej cechy charakterystyczne opisuje poniższy artykuł.

Zarówno rama łóżka, jak i stelaż, na którym umieszcza się materac (najlepiej przeciwodleżynowy), mogą być wykonane z drewna, z materiałów drewno imitujących albo z metalu. Wielu producentów łóżek rehabilitacyjnych stara się ograniczyć liczbę widocznych elementów metalowych, dzięki czemu mebel łatwiej jest wkomponować w wystrój mieszkania czy też domu opieki. Przede wszystkim jednak zastosowanie ciepłych, przyjaznych wizualnie materiałów – jak właśnie drewno – zwiększa psychiczny komfort pacjenta, który może poczuć się bardziej jak w domu niż jak w szpitalu.

Solidna konstrukcja

Wykorzystane do budowy łóżka rehabilitacyjnego surowce powinny odznaczać się wytrzymałością, a także odpornością na działanie środków dezynfekcyjnych. Sama konstrukcja zaś musi być stabilna, ale też łatwa w montażu i transporcie. – Przemieszczanie takiego łóżka umożliwiają też samonastawne koła, wyposażone w system blokad, które powstrzymują mebel przed niepożądanym ruchem – dodaje przedstawiciel zajmującej się dystrybucją sprzętu medycznego firmy Medseven.

Bezpieczeństwo

Inne elementy gwarantujące bezpieczeństwo pacjenta to chociażby barierki uniemożliwiające przypadkowe wypadnięcie z łóżka, opuszczane jednak w zależności od potrzeb. Mogą one również służyć jako pomoc w zmianie pozycji ciała, podobnie jak obecność wysięgnika. Kluczowym udogodnieniem w tym zakresie jest typowa dla łóżek rehabilitacyjnych konstrukcja leża.

Wygoda pacjenta…

Podzielone jest ono z reguły na cztery segmenty, z których każdy można oddzielnie regulować przy użyciu pilota sterującego siłownikami hydraulicznymi (segment podudzia regulowany bywa czasem też przez mechanizmy zapadkowe). Pozwala to przybrać pacjentowi m.in. pozycję półsiedzącą, pozycję Trendelenburga, a także odwróconą – samodzielnie, bez konieczności proszenia o pomoc.

…i opiekuna

Możliwość zmiany wysokości całego łóżka z kolei ułatwia pracę opiekunów podczas czynności higienicznych i pielęgnacyjnych, minimalizując ryzyko przeciążenia ich kręgosłupa w związku z częstym schylaniem się do chorego. Regulacja wysokości pomaga też w komfortowym schodzeniu z łóżka przez pacjenta, jeśli zdarza mu się je opuszczać.

Opcje dodatkowe

Na koniec warto wspomnieć o możliwości ustawienia blokad dla poszczególnych pozycji, a także doposażenia mebla w dodatkowe elementy, takie jak blat przydatny do spożywania posiłków w łóżku, specjalny uchwyt na basen lub kaczkę albo wieszak, na którym zamontować można kroplówkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here