choroba układu krążenia

Choroby układu krążenia uznawane są za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Diagnozowane są u coraz większej ilości osób i rozwijają się głównie na podłożu obecnie prowadzonego stylu życia. Wielu chorobom krążenia możemy zapobiec. Jedyne co należy zrobić, to wyeliminować wszystkie czynniki ryzyka. W jaki sposób to zrobić? Czym dokładnie są choroby układu krążenia? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/choroby-ukladu-krazenia-epidemia-xxi-wieku/ 

Obecny czas, a choroby układu krążenia 

Ciężko jest w dzisiejszych czasach uniknąć chorób układu krążenia. Pomimo Stale rozwijającej się medycyny, unowocześnienia metod leczenia oraz lepszej diagnostyki, w naszym kraju co roku z powodu chorób krążenia umiera 200 osób. Główne przyczyny to nadmierny stres, mała aktywność fizyczna, nieodpowiednia dieta oraz nadwaga. Dużo osób w młodym wieku nie zdaje sobie sprawy jak bardzo takie czynniki wpływają negatywnie na rozwój późniejszych schorzeń. Chociaż prawdą jest, że na choroby układu krążenia umierają osoby w podeszłym wieku, to prowadzony styl życia we wcześniejszych latach może być wyznacznikiem takiej choroby. Jak wynika z danych głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce ilość zgonów z przyczyn kardiologicznych stanowi 46%. 

Jakie są najczęściej występujące choroby układu krążenia? 

Do najczęściej występujących zaburzeń należy zaliczyć ukrwienia i utlenienia mięśnia sercowego przez które wynikają z rozwoju miażdżycy w obrębie naczyń wieńcowych. Kiedy światło zostaje zatknięte i dochodzi do obumarcia u naczyniowego mięśnia sercowego, rozwija się zawał serca. Kiedy zator ten dotrze do tętnicy płucnej może rozwinąć się zatorowość płucna. 

Zaburzenia rytmu serca, czyli inaczej arytmie polegają na zaburzeniu tempa lub regularności w bicia serca. Do ich rozwoju może dojść w efekcie wysokiego ciśnienia krwi, nadmiernego stresu, choroby wieńcowej, wrodzonych wad serca, chorób zastawkowych lub nadużywania alkoholu czy kofeiny. 

Coraz częściej diagnozowane są również infekcyjne choroby serca, taki jak zapalenie mięśnia sercowego lub zapalenie osierdzia. Są to schorzenia, które mogą być powikłaniem powszechnie występujących chorób infekcyjnych na przykład grypy. 

Kto narażony jest na choroby układu krążenia? 

Na choroby układu krążenia narażone są przede wszystkim osoby starsze, czyli te po 65 roku życia. U takich osób znacznie częściej występuje nadciśnienie tętnicze, a wraz z upływem kolejnych 10 lat ta częstość występowania chorób nadciśnienia czy niewydolności krążenia podwaja się lub potraja. Jednak obserwuje się już coraz większą ilość osób młodych, które chorują na choroby układu krążenia. 

Zobacz też: http://www.boolvar.pl/jakie-sa-przyczyny-zapalenia-miesnia-sercowego/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here