Ciasto francuskie.

Rogaliki, zawijańce z jabłkami, makowe pierożki albo kremowe napoleonki – któż nie jadł tych smakołyków przygotowanych z ciasta francuskiego? Delikatne i kruche ciasto, które rozdziela się na pojedyncze listki jest doskonałe zarówno w słodkich jak i wytrawnych wypiekach. Najczęściej kupujemy gotowe ciasto świeże lub mrożone i przechowujemy je w lodówce. Nagła potrzeba jaką jest niezapowiedziana wizyta gości nie będzie wielkim wyzwaniem – wystarczy klika minut, aby z ciasta wyczarować pyszne danie na przekąskę lub ciasto do kawy. Można również samodzielnie przygotować ciasto. Nie jest to najłatwiejsze ciasto, a na pewno jego przygotowanie wymaga dużo czasu. Charakterystyczne listkowanie ciasta francuskiego spowodowane jest dużą ilością tłuszczu w jego składzie oraz procesem wielokrotnego wałkowania, składania i schładzania ciasta.
Ciasto francuskie powstaje przez połączenie zwykłego ciasta makaronowego z masłem. Najpierw z mąki, jajek, wody, odrobiny soli i octu zagnieść dość twarde ciasto takie jak na makaron czy pierogi. Na rozwałkowane w kształt prostokąta ciasto położyć schłodzone masło i złożyć ciasto w kopertę, zamknąć masło w środku, a potem rozwałkować, znów złożyć i umieścić w lodówce. Po godzinie chłodzenia ciasto wyjąć, rozwałkować, złożyć i ponownie umieścić w lodówce, Te czynności powtarza się minimum cztery a maksimum sześć razy. Ciasto po ostatnim schłodzeniu można upiec. Ciastkom nadajemy odpowiedni kształt i dodajemy nadzienie z marmolady, orzechów, czekolady a potem smarujemy jego wierzch. Czym posmarować ciasto francuskie aby było błyszczące? Do tego najbardziej nadaje żółtko. Żółtko należy dobrze rozmieszać rózgą kuchenną a następnie pędzelkiem posmarować ciastka. Można również do żółtka wlać nieco zimnego mleka i ciasto smarować tą mieszaniną. Po upieczeniu na cieście zrobi się błyszcząca połyskująca jak lakier powłoka.
Jeśli podczas pieczenia zauważymy, że ciasto zaczyna się rozpływać i nie wyrasta, to znaczy że w piekarniku jest za niska temperatura. Ciasto francuskie piecze się krótko ale w bardzo wysokiej temperaturze – nie wolno go wkładać do piekarnika zimnego czy słabo nagrzanego. Piekarnik powinien być rozgrzany do temperatury 200 – 210 stopni.

http://www.intelektualnie.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułĆwiczenia
Następny artykułBieganie to zdrowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here