polski ekogroszek

W sprzedaży znajdziemy kilka rodzajów węgla dedykowanego użytkownikom indywidualnym, przeznaczonego do zasilania kotłów różnych klas. Jeszcze do niedawna najpopularniejszym rodzajem opału był po prostu węgiel kamienny oraz koks. W związku z pojawieniem się na rynku nowoczesnych kotłów z podajnikiem automatycznym, rosnącym zainteresowaniem kupujących cieszy się polski ekogroszek, czyli węgiel kamienny o określonej granulacji, pochodzący z krajowych kopali.

Czym charakteryzuje się ten rodzaj opału?

Cechą charakterystyczną polskiego ekogroszku, zwłaszcza w porównaniu z opałem pochodzącym od naszych południowych sąsiadów, jest jego wysoka wartość opałowa. W większości przypadków kaloryczność krajowego produktu osiąga wartość w zakresie 24-28 MJ/kg, co jest optymalnym wynikiem dla większości niskoemisyjnych kotłów nowej generacji. Polski ekogroszek jest nie tylko paliwem wysokoenergetycznym, ale i spełniającym szereg innych wymogów. Podczas jego spalania powstaje mniej popiołu, dzięki czemu nie trzeba zbyt często czyścić paleniska i opróżniać popielnika. Ma również niską zawartość siarki, przez co jest produktem bezpieczniejszym dla środowiska, samego kotła oraz komina. Ważnym parametrem, na który zwraca uwagę wielu użytkowników tego typu opału, jest jego wilgotność. W tym przypadku kraj pochodzenia węgla ma jednak mniejsze znaczenie. Ważniejszą kwestią jest sposób jego obróbki oraz przechowywania.

Tani produkt z Czech czy kopalni krajowych?

W wielu marketach budowlanych, na składach opału oraz w innych punktach sprzedaży znaleźć możemy przynajmniej kilka rodzajów niskoenergetycznego węgla pochodzącego z kopalni naszego południowego sąsiada. Polski ekogroszek jest od niego droższy, w związku z czym produkt z Czech cieszy się sporą popularnością wśród bardziej oszczędnych klientów. W praktyce koszt ogrzewania domu węglem o niskiej wartości opałowej nie jest jednak znacząco niższy, zwłaszcza przy większych mrozach – takiego węgla spalimy po prostu dużo więcej. Korzystając z polskiego ekogroszku, mamy większą pewność zakupu produktu o deklarowanych parametrach, w tym przede wszystkim o określonej kaloryczności, wilgotności, spiekalności czy zawartości popiołu.

Jeśli zależy Ci na cieple zimą i nie masz zamiaru stale dorzucać węgla do zasobnika, zakup ekogroszku z Polski wydaje się najlepszą opcją. To paliwo charakteryzujące się dobrą wartością opałową, pozbawione dużej ilości kamieni, o kontrolowanej wilgotności, niskim poziomie siarki i popiołu. Stosowanie takiego produktu jest bezpieczne dla kotłów nowej generacji i opłacalne, zwłaszcza przy dużych morzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here