Do czego wykorzystywane są migomaty?

W spawalnictwie wyróżniamy kilka metod wykonywania tej sztuki. Jedne wybierane są przez profesjonalistów, a inne przez osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z takim rzemiosłem. Jedne sprawdzą się bardziej w warunkach stacjonarnych, inne lepiej wybierać w przypadku, gdy urządzenie musi być często przenoszone. W dzisiejszym artykule opowiemy, co to jest migomat, czyli urządzenie połączone z popularną metodą spawania Mig/Mag.

Kiedy wybrać taką metodę?

Przyjęło się, że z migomatu powinna korzystać już osoba nieco bardziej doświadczona. Można nawet wyodrębnić specjalizację w tej dziedzinie, która jest właśnie związana z metodą spawania typu MIG. Wszystko za sprawą tego, że migomatem spawa się dosyć szybko, ze względu na dosyć dużą prędkość podawania drutu. To właśnie dlatego nie ma tutaj miejsca na błędy i zawahania. Aby spaw był taki, jak należy – czyli mocny i zasklepiony trzeba po prostu się na tym znać. Do głosu dochodzą również względy estetyczne. To właśnie dlatego z migomatu korzysta się w przypadku spawania elementów, które muszą być perfekcyjne i nie odstraszać swoim wyglądem.

Jak zbudowana jest spawarka?

Migomat to zazwyczaj urządzenie stacjonarne. Trzeba je oczywiście podłączyć do prądu elektrycznego oraz butli z gazem. Gaz osłonowy wykorzystuje się tutaj do wspomagania procesu spawania. Trzeba jednak zaznaczyć, że istnieją osłony samoosłonowe, jednak wielu spawaczy twierdzi, że pracowanie przy wsparciu takiego sprzętu jest uciążliwe i może wpływać na efektywność. Taka konstrukcja sprawia, że migomat jest urządzeniem raczej ciężkim, dlatego najlepiej używać go do spawania na miejscu. Do zadań wymagających mobilności lepiej wybrać spawarki inwertorowe.

Ważne jest również to, że podczas spawania migomatem trzeba dobrze skompletować sprzęt. Tradycyjne spawarki inwertorowe to zazwyczaj jedno urządzenie, które nie wymaga zmieniania części, elektrod, końcówek itp. W przypadku migomatu jest jednak inaczej – tutaj trzeba dopasować elektrodę, gaz, ale także rolki, prowadnice oraz końcówki prądowe. Szczególnie tę ostatnią grupę komponentów dobiera się ze względu na spawany materiał. Z jednej strony to nieco bardziej pracochłonne zajęcie, aczkolwiek jak nie trudno się domyślić daje dużo więcej możliwości i sprawia, że cały proces może być precyzyjny. Obecnie sklepu z narzędziami do spawania oferują bardzo szeroki asortyment tego typu części, dlatego dotarcie do najodpowiedniejszego wariantu nie powinno stanowić problemu.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.eltrex.net.pl/polautomaty-spawalnicze-migmag,c6.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here