młodzieńcze nawyki

Wiele osób żyje w przekonaniu, że ich styl życia wolny jest od szkodliwych nawyków. Nie trzeba jednak palić papierosów i pić alkoholu, aby zdrowie zaczęło wcześniej czy później szwankować. Okazuje się, że wiele niewłaściwych przyzwyczajeń nabywanych jest jeszcze w okresie dorastania. Wykształcone wówczas zwyczaje nierzadko dają o sobie znać w wieku dorosłym, negatywnie wpływając na zdrowie.

Brak aktywności fizycznej

Chroniczny brak ruchu w młodości to jedna z głównych przyczyn, dla których starsze osoby mają trudności z utrzymaniem dobrej kondycji. Aktywność fizyczna powinna być obecna w życiu każdego człowieka, a także systematyczna i regularna. Uprawianie sportu w młodości przyczynia się do lepszej pracy układu krwionośnego i oddechowego, wzmacnia kości oraz sprzyja utrzymywaniu zdrowej sylwetki w starszym wieku. Przyczyną dolegliwości zdrowotnych u osób mało aktywnych jest nierzadko brak odpowiedniej dyscypliny, którą najlepiej kształtować właśnie w okresie dorastania. Wiele można jednak zmienić także na późniejszych etapach życia, stopniowo wprowadzając do harmonogramu coraz intensywniejsze treningi.

brak ruchu w młodości

Złe nawyki żywieniowe

Błędy dietetyczne kojarzą się przede wszystkim z nadmiernym spożywaniem słodyczy oraz innych niezdrowych produktów, które są bardzo popularne wśród dzieci i młodzieży. Wiele nawyków żywieniowych z okresu młodości znajduje swoją kontynuację także w wieku dorosłym, ponieważ mnóstwo osób nie potrafi zrezygnować z jedzenia dla przyjemności. Pokusą mającą swoje źródło w dzieciństwie jest również podjadanie, czyli sięganie po różne przekąski między głównymi posiłkami. Uzależnienie od jedzenia nie tylko sprzyja otyłości, ale też zaburza metabolizm, zakłóca koncentrację, powoduje ociężałość i szkodzi zębom. Przeniesienie tych nawyków żywieniowych na okres dorosłości jest niezwykle zgubne dla zdrowia, dlatego warto nad nimi popracować.

Nieprawidłowa higiena zębów

Złe nawyki dotyczące higieny zębów bardzo często mają swoje źródło w młodzieńczym okresie życia. Do szkodliwych przyzwyczajeń zaliczyć można chociażby zbyt nieuważne i pospieszne szczotkowanie. Zęby należy myć przynajmniej przez 4 minuty, 2 razy dziennie. Utrzymaniu właściwego stanu jamy ustnej nie sprzyja też zbyt dokładne wypłukiwanie, ponieważ pozostawienie cienkiej warstwy pasty wzmacnia szkliwo oraz sprzyja odbudowie mikroubytków. Nieodpowiednie nawyki dotyczą również higieny samej szczoteczki do zębów, którą należy po szczotkowaniu opłukać zimną wodą oraz usunąć z włosia resztki pokarmu. Bardzo duże znaczenie ma też jej regularna wymiana, najlepiej co trzy miesiące. Długotrwałe użytkowanie jednej szczoteczki przyczynia się do wyeksploatowania jej włosia, przez co traci ono swoje właściwości.

Złe nawyki dotyczące higieny zębów

Wykształcenie nieprawidłowej pozycji siedzącej

Do powszechnie spotykanych złych, wykształconych w młodości nawyków należy niedbałe siedzenie. To stosunkowo błahe przyzwyczajenie prowadzi do garbienia się, a po latach wywołuje różne problemy z kręgosłupem. Nieprawidłowa pozycja siedząca może stać się przyczyną dyskopatii i rozwoju zmian zwyrodnieniowych, które negatywnie odbijają się na sylwetce oraz stanowią źródło dolegliwości bólowych. Z wiekiem korygowanie niewłaściwych przyzwyczajeń jest bardzo trudne, dlatego niezbędna może się okazać pomoc fizjoterapeuty.

Niewłaściwa higiena psychiczna

Wiele szkodliwych nawyków z okresu młodości dotyczy także sfery psychicznej. Złe przyzwyczajenia w tym obszarze mogą przybierać różne formy, włącznie z nadmiernym analizowaniem, zadręczaniem się czy przesadnym perfekcjonizmem. Nawyki te znacząco podnoszą poziom stresu, przez co w wieku dorosłym przyczyniają się do rozwoju depresji i stanów nerwicowych. Brak odpowiedniej higieny psychicznej prowadzi do osłabienia samopoczucia, dlatego warto zasięgnąć pomocy specjalisty i zmienić swoje nastawienie. Wiele porad dotyczących zdrowego stylu życia znaleźć można na stronie: https://polski-blog-medyczny.pl/. Portal ten w całości poświęcony jest tematom związanym ze skuteczną profilaktyką prozdrowotną, dzięki czemu stanowi cenne źródło informacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here