Kondolencje - różne formy dla bliskich i dalekich znajomych

W życiu każdego człowieka przychodzi moment, w którym traci on bliską sercu osobę. Aby wyrazić wsparcie dla człowieka, który musi uporać się z bólem po czyjejś śmierci składa się mu kondolencje. Kondolencje jest to sposób wyrażenia żalu za śmierć danej osoby. Są różne rodzaje kondolencji, zależnie od tego jak bliska jest nam osoba, której się je składa. Jak napisać kondolencje? Najpierw należy zastanowić się jak bliska jest dla nas osoba, która poniosła stratę.
Napisanie kondolencji dla osoby, z którą nie jesteśmy blisko powinno ograniczyć się do jednego lub dwóch zdań. Kondolencje taką utrzymać należy w bardzo formalnym stylu. Przykładowo można napisać: „Proszę przyjąć wyrazy współczucia za śmierć dziadka/ojca/syna”, „Najgłębsze wyrazy współczucia”. Kondolencje składane dalekim znajomym powinno się składać wyłącznie w formie pisemnej.
Jak napisać kondolencje dla bliskiej osoby? Osoba, która zmaga się z bólem po śmierci potrzebuje wsparcia, które możemy wyrazić w kilku zdaniach. Takie kondolencje mogą być napisane językiem mniej formalnym. Jeżeli nie znaliśmy osoby, która zmarła należy skupić się na napisaniu kilku słów wyrażających nasze współczucie. Na przykład: „Przyjmij najszczersze wyrazy współczucia w tym niezwykle trudnym dla Ciebie czasie”, „Jest mi niezmiernie przykro słysząc o śmierci Twojego bliskiego”, czy też „Całym sercem współczuje Twojej straty, pamiętaj, gdybyś czegokolwiek potrzebował w tym najtrudniejszym okresie jestem obok”. W przypadku, gdy znaliśmy osobę zmarłą możemy również napisać jakieś zdanie o niej: „Jestem niezwykle poruszona śmiercią Krzysztofa, był wspaniałym, pełnym życia mężczyzną zawsze wspierającym innych. Będzie mi go brakować. Przyjmij moje najszczersze wyrazy współczucia”.
Kondolencje powinno wyrażać się w formie pisemnej, najlepiej w formie listu, do którego osoba ponosząca stratę będzie mogła kiedyś wrócić. Najważniejsze jest pokazanie wsparcia, podkreślenie swojej obecności w tej niezwykle trudnej dla człowieka chwili. Kondolencji nie powinno się przekazywać w rozmowie.

http://www.bezpresji.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here