Łysienie u mężczyzn

Problem łysienia u mężczyzn dotyka zarówno osoby młode, jak i te dużo starsze. Niektórzy mężczyźni nie potrafią się z tym pogodzić, jednak nie zawsze ma się na to wpływ. Jeśli kłopot jest dla kogoś uciążliwy może postarać się go wyeliminować. Istnieją różne metody leczenia, dzięki którym można przeciwdziałać nadmiernemu wypadaniu włosów. Wystarczy zdecydować się na zastosowanie sprawdzonych preparatów przeciwko łysieniu, a efekty zauważy się u siebie już po kilku tygodniach.

Łysienie – jakie są najczęstsze przyczyny?

Jedną z najbardziej znanych przyczyn łysienia u mężczyzn jest tzw. łysienie androgenowe. Zlokalizowane na przodzie, pod postacią zakoli. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest toksyczne działanie DHT na męskie mieszki włosowe. DHT to skrót od nazwy dihydrotestosteron, który jest najważniejszym hormonem płciowym u mężczyzn. Zalicza się go do androgenów, a jego działanie determinuje męską budowę ciała i cechy. Przede wszystkim wpływa on na rozwój męskich narządów płciowych. DHT wpływa negatywnie na włosy, sprawia, że mieszki włosowe się obkurczają, a przy zbyt wysokim stężeniu DHT w organizmie dochodzi do całkowitego wyłysienia. Innymi przyczynami łysienia są:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • czynniki środowiskowe,
  • nieodpowiednia dieta,
  • zaburzenie równowagi hormonalnej i nadmierny stres,
  • nieprawidłowa pielęgnacja włosów.

Na niektóre z tych czynników ma się wpływ, np. na dietę, stres i pielęgnację, ale na zmiany genetyczne czy też czynniki środowiskowe trudno zareagować.

Jak leczyć łysienie?

Problemów z łysieniem można przede wszystkim uniknąć zwłaszcza wtedy, gdy stosuje się zbilansowaną dietę, unika się nadmiernej dawki stresu i stosuje się wysokiej klasy dermokosmetyki. Nie każdy przykłada do tego jednak odpowiednią wagę, co jest sporym błędem. Jeśli nie uda się zapobiec wypadaniu włosów, konieczne będzie specjalistyczne leczenie.

Specjaliści przepisują pacjentom odpowiednie preparaty przeciwko wypadającym włosom, które jednocześnie zadbają o ich odżywianie i poprawę gęstości oraz elastyczności. W Polsce stosowane są dwie podstawowe substancje, a mianowicie minoksydol i finasteryd. Istotne jest to, aby zalecone specyfiki zahamowały wytwarzanie szkodliwego DHT. Można również przyspieszyć porost włosów. Z łysieniem można sobie jednak poradzić, a skuteczną opcją jest płyn Piloxidil. To preparat, który przywraca gęstość włosów i zapobiega ich wypadaniu. Więcej informacji o płynie Piloxidil znajdziesz na stronie https://www.gdziepolek.pl/produkty/61819/piloxidil-plyn/apteki.

Rodzaje łysienia

Łysienie można obecnie podzielić na wiele rodzajów. Zależnie od konkretnego rodzaju pacjenci powinni się udać do trychologa (najbardziej uniwersalny specjalista od włosów i skóry głowy), endokrynologa (pomoże przy zmianach hormonalnych) czy też dermatologa (pomocny w przypadku zauważalnych zmian skórnych). Do najpopularniejszych rodzajów łysienia można zaliczyć łysienie:

  • plackowate,
  • androgenowe,
  • telogenowe,
  • bliznowaciejące,
  • okresowe,
  • całkowite,
  • po przebytej chemioterapii.

W niektórych przypadkach można sobie oczywiście pomóc, chociaż kluczowa jest tutaj interwencja specjalisty, który pokieruje pacjenta na właściwą ścieżkę i zaproponuje mu optymalną metodę leczenia. Najwięcej problemów stwarza mężczyznom łysienie całkowite oraz plackowate.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here