Nawadnianie organizmu

Odpowiednie nawodnienie jest podstawą właściwego funkcjonowania organizmu. Od stopnia nawodnienia zależy m.in. prawidłowość procesów zachodzącym w ciele, a także sprawna praca mózgu. Jak się nawadniać i dlaczego ma to tak ogromne znaczenie? Wystarczy pić wodę czy sięgać może po elektrolity dla dorosłych?

Rola wody w organizmie człowieka

Organizm potrzebuje odpowiedniego nawodnienia, aby mógł prawidłowo funkcjonować – od tego zależy praca różnych układów, np. trawiennego. Płyny, takie jak woda, soki owocowo-warzywne czy nawet domowy izotonik z dodatkiem cytryny i miodu bądź elektrolity do picia, sprawiają, że cenne minerały są prawidłowo transportowane do komórek i oczyszczają ciało z toksyn.

Regularne nawadnianie pozwoli utrzymywać poziom płynów na wymaganym poziomie. Woda to ważny składnik wszystkich komórek organizmu – zawierają ją zarówno mięśnie, jak i mózg. Ponadto pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała.

W jaki sposób nawadniać organizm?

Należy wypijać około 1,5-2 litrów płynów dziennie – również wtedy, gdy nie czujemy pragnienia.

  • Woda mineralna

Picie wody mineralnej to prosty sposób na nawodnienie organizmu. Co ważne należy ją pić małymi łykami! Jeśli wypijemy zbyt dużą ilość wody na raz, zostanie ona szybko usunięta z organizmu, a przecież nie o to nam chodzi.

Duże znaczenie ma też jej rodzaj. Na co dzień odpowiednia będzie woda średniozmineralizowana. Zawiera ona dobroczynne elektrolity – dla dorosłych ważne są przede wszystkim: magnez, potas, wapń i sód. Pierwiastki te są szczególnie ważne, gdy prowadzimy intensywny tryb życia.

Od czasu do czasu warto sięgnąć po wodę wysokozmineralizowaną. Wody o wysokiej mineralizacji mają stężenie minerałów w przedziale od 1500 do 4000 miligramów na litr.

  • Elektrolity

Poza wodą mineralną dobrze nawadniają organizm preparaty zawierające elektrolity, takie jak magnez, wapń i potas. Elektrolity dla dorosłych są dostępne w aptece w formie tabletek musujących rozpuszczalnych w wodzie.

  • Soki owocowo-warzywne

Warto pić również soki wyciskane ze świeżych warzyw i owoców. Dostarczą nie tylko cennych pierwiastków, ale też ważnych witamin.

Czy woda w jedzeniu też się liczy?

Tak! Warto sięgać po produkty składające się z wody, takie jak arbuzy, cytryny, melony, pomidory, ogórki, ananasy, truskawki, sałata czy cebula.

Kiedy pić więcej?

Dostarczanie płynów jest niezwykle ważne niezależnie od pory roku, ale szczególnie należy o tym pamiętać latem, podczas upałów, a także po intensywnym treningu. Wtedy mocniej się pocimy, a więc tracimy też ważne dla organizmu składniki mineralne. W takim wypadku należy pić co najmniej 2,5 l płynów dziennie. Najlepszym wyborem będą: woda mineralna, elektrolity i domowy izotonik (woda, sok z połowy cytryny, łyżka miodu i szczypta soli).

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here