Wypalenie zawodowe to głównie „odpowiedz” naszego organizmu na stres związany z wykonywaną pracą. Może być to reakcja związana z przeciążeniem nadmiernymi obowiązkami, czy też z wykonywaniem pracy, która jest jednocześnie monotonna, ale i wyczerpująca. Syndrom wypalenia zawodowego pojawia się w momencie, kiedy to praca zawodowa przestaje być dla pracownika ciekawa, rozwijająca. Wtedy to osoba ta nie odczuwa przyjemności z jej wykonywania, w szybkim czasie czuje się przepracowana, stale zmniejszona, szuka ona wielu wymówek, aby w jak najmniejszym czasie poświęcać się. obowiązkom zawodowym. Również warto dodać, ze syndrom wypalenia zawodowego dość często tyczy się osób, które są pracoholikami. W ich przypadku stałe, długotrwałe poświęcanie się pracy doprowadza do znużenia, zniechęcenia braku motywacji zwłaszcza w momencie, gdy ich wykonywane czynności nie są nagradzane przez pracodawcę .
Zjawisko, jakim jest wypalenie zawodowe to zespół objawów, jakie powstają podczas przeciążenia emocjonalnego oraz fizycznego. Przeciążenie te jest spowodowane bezpośrednio przez stres związany z miejscem pracy czy też z wykonywaną pracą. Tego rodzaju stres emocjonalny tyczy się głównie osób, które pracują w zawodach, jakie związane są z stałymi kontaktami czy to z pacjentami, klientami, grupami osób. Dość często zdarza się, że wypalenie zawodowe dotyka osoby w ich przełomowych momentach w pracy np. podczas otrzymywania awansów .
Proces wypalania zawodowego związany jest nie tylko z rodzajem wykonywanej pracy, ale także z wiekiem oraz stażem każdego pracownika. Oprócz tego zjawisko to warunkowane jest płcią. Jednakże w tym przypadku nie jest możliwe jednoznaczne stwierdzenie, która płeć jest bardziej narażona na symptomy wypalenia. Uważa się, że to kobiety dużo częściej doświadczają wypalenia, głównie ze względu na większą wrażliwość oraz emocjonalności jak i również ze względu na wyższy poziom empatii

http://www.wystarczytakniewiele.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDieta OXY
Następny artykułPij wodę na zdrowie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here