Alergia na zimno to nie żart. Chociaż uczulenie na niską temperaturę brzmi irracjonalnie, coraz częściej mówi się o jego istnieniu. Poznaj najczęstsze objawy alergii na zimno – być może problem ten dotyczy również Ciebie!

Szacuje się, że alergia na zimno dotyka nawet 25% społeczeństwa. Daje dość charakterystyczne objawy, które – jako że są łudząco podobne do symptomów innych dolegliwości – łatwo zbagatelizować.   

Uczulenie na zimno – najczęstsze objawy

Żaden dermatolog w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu nie będzie w stanie zdiagnozować uczulenia na zimno w oparciu o standardowe testy alergiczne – jak w przypadku rozpoznania alergii na sierść, produkty spożywcze, kosmetyki czy pyłki. Diagnoza bazuje przede wszystkim na wywiadzie lekarskim oraz teście z kostką lodu.

Uczulenie na zimno mogą sugerować takie objawy jak:

  • zaczerwienienie i podrażnienie skóry
  • pieczenie i świąd skóry
  • bąble pokrzywkowe
  • obrzęk skóry
  • katar
  • duszności, ataki napadowego kaszlu
  • obniżenie ciśnienia tętniczego.

W przypadku, gdy reakcję alergiczną wywołują zimne napoje lub jedzenie, dodatkowo mogą pojawić się takie objawy jak np. ból brzucha, obrzęk krtani, obrzęk warg.

Jeżeli organizm wykazuje szczególną nadwrażliwość na zimno, może dochodzić nawet do omdleń.

Uczulenie na zimno tylko zimą?

Niekoniecznie. Chociaż faktycznie objawy alergii najczęściej pojawiają się w sezonie zimowym, istnieje pewne ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej również latem. Dermatolodzy z Warszawy podkreślają, że niska temperatura powietrza stanowi tylko jedną z przyczyn problemu. Objawy alergii na zimno mogą pojawić się również na skutek znacznego ochłodzenia organizmu, np. podczas kąpieli w zimnym morzu w upalny dzień, wypicia zimnego napoju czy spożycia zimnego jedzenia.

Jeżeli zauważysz u siebie objawy alergii, natychmiast skonsultuj się z dermatologiem. W Warszawie, Poznaniu czy innym mieście nie powinno być problemów ze znalezieniem specjalisty, który podejmie odpowiednie kroki, aby złagodzić uciążliwe symptomy i zatrzymać uwalnianie dużej ilości histaminy.

Czy uczulenie na zimno da się wyleczyć?

Leczenie alergii na zimno jest dość trudne. Kuracja zwykle opiera się na łagodzeniu objawów poprzez podawanie leków przeciwhistaminowych oraz preparatów zmniejszających dolegliwości skórne. Przepisać może je tylko dermatolog – w Warszawie i innych dużych miastach znajdziesz wielu lekarzy tej specjalizacji.

Istotną rolę w uczuleniu na zimno odgrywa też działanie profilaktyczne. Przede wszystkim należy pamiętać o ograniczeniu ekspozycji na zimno (także latem). Ważne jest również hartowanie – dzięki temu organizm znacznie lepiej będzie reagował na zmiany temperatury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here