Pojęcie zbilansowanej diety pojawia się za każdym razem, kiedy tylko poruszany jest temat zdrowego stylu życia. Czy jednak dokładnie wiemy, czym jest odpowiednio zrównoważony posiłek? Oto praktyczny przewodnik, który ułatwi Ci tę trudną sztukę. Dzięki niemu przekonasz się, że bilansowanie posiłków jest łatwiejsze, niż się wydaje.

Dobra wiadomość na początek jest taka, że bilansowanie posiłków jest całkiem proste. Dietetycy na całym świecie są zgodni, że każdy talerz zbilansowanego posiłku powinien składać się w jednej czwartej z nabiału lub mięsa, w jednej czwartej z pieczywa, ryżu oraz kasz, oraz w połowie z warzyw. Zrównoważony posiłek jest zatem złożony z trzech podstawowych grup żywności w odpowiednich proporcjach. Warto jednak przypomnieć sobie, jakie dokładnie składniki odżywcze wyróżniamy.

Święta szóstka

Istnieje 6 niezbędnych do przeżycia składników odżywczych: białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy, minerały oraz woda. Białka, węglowodany i tłuszcze to makroelementy, co oznacza, że potrzebujemy ich w dużych ilościach. Zapewniają one organizmowi energię mierzoną w kilodżulach lub kilokaloriach. Witaminy i minerały są sklasyfikowane jako mikroelementy, ponieważ są nam niezbędne w stosunkowo niewielkich ilościach. Woda jest także niezbędnym makroelementem, ponieważ jej objętość wytwarzana przez organizm w procesach metabolicznych jest znacznie mniejsza od ilości, którą tracimy każdego dnia.

Wróćmy teraz do naszego podstawowego podziału na talerzu.

Węglowodany jako źródło energii

Żywność bogata w węglowodany to przede wszystkim ryż, makaron, komosa ryżowa, kuskus, ziemniaki, chleb, jęczmień, owies i inne zboża. Zapewniają one energię potrzebną dla pracy mózgu, mięśni i innych narządów. Powinniśmy każdorazowo wybierać produkty pełnoziarniste, ponieważ zapewniają one również błonnik i witaminy z grupy B. Błonnik jest niezbędny do wspomagania pracy jelit, zaś witamina B pozwala organizmowi wykorzystać energię, którą otrzymał z węglowodanów. Z reguły im bardziej jesteśmy aktywni, tym więcej potrzebujemy węglowodanów w codziennej diecie.

Białko do wzrostu i regeneracji

Produkty obfite w białko to jaja, owoce morza, drób, czerwone mięso, rośliny strączkowe, mleko, jogurt, ser, tofu i orzechy. Ta grupa jest niezbędna do budowania tkanki mięśniowej, produkcji czerwonych krwinek oraz hormonów i enzymów. Zapotrzebowanie na biało jest większe w okresach wzrostu (dzieciństwo i dojrzewanie) lub w czasie choroby fizycznej. Warto także wiedzieć, że wiele wysokobiałkowych produktów spożywczych zawiera także tłuszcze i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Są to głównie ryby i jajka, które powinny jak najczęściej znajdować się w naszym jadłospisie.

Warzywa dla sprawnego metabolizmu

Warzywa i inne rośliny, takie jak rośliny strączkowe, owoce, orzechy, nasiona i zioła są bogate w witaminy, minerały, błonnik i przeciwutleniacze. To one sprawiają, że nasz metabolizm i narządy wewnętrzne działają sprawnie. Dzięki nim możliwa jest również naprawa uszkodzeń spowodowanych przez procesy metaboliczne lub niektóre zanieczyszczenia środowiska. Warzywa, zioła i świeże owoce są jednocześnie bardzo sycące, przy posiadaniu stosunkowo niewielkiej ilości kalorii. To oznacza, że pomagają utrzymać prawidłową wagę ciała. Na naszym talerzu warzyw nigdy nie będzie zbyt wiele, warto jednak pamiętać o ich różnorodności.

Bilans w rękach profesjonalistów

Jeśli powyższe wyjaśnienia nadal brzmią dla Ciebie jak czarna magia lub nie masz czasu na prawidłowe komponowanie swoich posiłków, zaufaj specjalistom, którzy zrobią to za Ciebie.  Idealnym rozwiązaniem może okazać się Miód Malina – dieta catering, który każdego dnia dostarcza Ci idealnie zbilansowane posiłki pod wskazany adres. Każde z pięciu dań wchodzących w skład codziennego zestawu odpowiada wszystkim zapotrzebowaniom i indywidualnym upodobaniom, co jest gwarancją zdrowia oraz pięknej sylwetki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here