Biecz to małe średniowieczne miasteczko we wschodniej Małopolsce, położone kilkanaście kilometrów od Gorlic. Warto go odwiedzić ze względu na interesujące zabytki i niezwykle przyjemną atmosferę.
Biecz jest jednym z nielicznych miast Podkarpacia, w których zachowały się fragmenty murów obronnych oraz baszta. Z tego względu miasteczko bywa nazywane „polskim Carcassone”. Dużą wartość zabytkową posiada również starówka z zespołem ozdobnych kamienic. Najciekawszymi z nich są Dom zbója Becza i „Kromerówka”, w których obecnie mieszczą się muzea. W mieście znajduje się ponadto najstarszy zachowany budynek szpitala w Polsce – szpital św. Ducha z 1395 r. Niemniej interesujący jest rynek główny z wysokim ratuszem. Warto zahaczyć również o kościoły – w czasach świetności było ich w Bieczu aż siedem. Najciekawszymi są kościół Bożego Ciała z XVI w. z dzwonnicą i kościół św. Barbary z XIX w., a także zespół klasztorny reformatów z kościołem św. Anny z XVII w. Warto zobaczyć również rozrzucone po całym mieście kaplice- św. Floriana, św. Michała, Najświętszej Maryi Panny, kaplicę na Harcie (stojącą na mogile konfederatów barskich) i gotycką kaplicę słupową w dawnym miejscu straceń przestępców. W Bieczu znajdują się trzy, bardzo charakterystyczne dla okolicy, cmentarze wojskowe z okresu bitwy gorlickiej w 1915 r. Uzupełnieniem zwiedzania będzie obejrzenie głównej ekspozycji Muzeum Ziemi Bieckiej w pochodzącym z XVI w. domu Barianów – Rokickich.
Jak więc widać, nazwy „Polskie Carcassone” czy „Perła Podkarpacie” ani trochę nie są przesadzone. Warto poznać Biecz – każdy może znaleźć tu coś ciekawego.

http://www.dlaturysty.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here