Ciekawe pomysły na aranżację ogrodu

Okres letnio-wiosenny to czas, kiedy wychodzimy z domów, żeby spędzać czas na łonie natury. Do prawdziwych szczęśliwców należą zatem właściciele i właścicielki przydomowych ogrodów, którzy mogą znaleźć się we własnym zielonym królestwie, tuż po przekroczeniu progu. Jednak zanim będziemy mogli cieszyć się przepięknym terenem wokół domu, musimy włożyć w niego sporo pracy i poświęcić mu należytą uwagę. Przygotowaliśmy więc praktyczne porady na temat efektownego urządzania ogrodu, które, mamy nadzieję, trafią w każde gusta.

3 najpopularniejsze style ogrodowe

Pomysłów na aranżację ogrodu jest naprawdę wiele, jednak chcielibyśmy zaprezentować te najpopularniejsze, na które zwłaszcza w ostatnich sezonach stawiają Polacy i Polki, choć same style przywędrowały do nas z innych krajów. 

Aranżacja ogrodu w stylu francuskim

Jeżeli lubisz idealnie przystrzyżone żywopłoty, geometryczne kształty i symetrię w przyrodzie, a przede wszystkim niestraszne Ci są systematyczne prace ogrodowe, ogród w stylu francuskim jest doskonałą opcją dla Ciebie. Ten styl został zapoczątkowany we Francji już w XVII stuleciu i od tamtej pory święci triumfy przy najbardziej zadbanych rezydencjach. To idealny styl dla perfekcjonistów, czerpiących przyjemność z regularności i panowania nad przyrodą.

Ogród w stylu angielskim

Pozwól naturze zadbać o piękno Twojego ogrodu, odkryj dzikość, która drzemie w przyrodzie. Ogrody w stylu angielskim nawiązują do naturalnego piękna, tworząc romantyczne pejzaże już od XVIII wieku. To prawdziwa gratka dla tych, którzy chcieliby obcować z jak najmniej naruszoną przyrodą, a w dodatku mieć więcej czasu na leniuchowanie, ponieważ po jednorazowym urządzeniu ogrodu potrzeba stosunkowo niedużo pracy przy codziennym utrzymaniu.

Aranżacja w stylu japońskim

Japońska filozofia zen znajduje odzwierciedlenie również w urządzeniu ogrodu. W tym stylu także stawiamy na naturalne piękno, którego nie zakłóca przesadna ingerencja człowieka, jednak dołączamy do tego niezbędne elementy, czyli kamienie, będące oznaką trwałości i niezmienności przyrody oraz wodę, symbolizującą życie i ruch. Popularnym rozwiązaniem jest też równo wysypany jasny żwirek, który wprowadzi do elegancję i harmonię. Dzięki takiej aranżacji ogrodu, będziemy mogli zapewnić sobie zieloną strefę relaksu.

Zaaranżuj swój ogród tak jak lubisz!

To obecnie najpopularniejsze style w planowaniu ogrodów, choć oczywiście nie jedyne. Modne jest także łączenie poszczególnych elementów w swoich indywidualnych projektach. Ozdobne kamienie „japońskie” doskonale będą się komponować w regularnej przestrzeni „francuskiej”. Podobnie jak szemrzący strumyk, symbolizujący życie, idealnie uzupełni sielski klimat angielskiego ogrodu.

To Ty jesteś architektem swojej przestrzeni, dostosuj ją więc do własnych potrzeb. Jednak niezależnie od efektów, pamiętaj o należytym dbaniu o posadzone i posiane rośliny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here