Wyprasowanie koszuli może być nie lada problemem. Podpowiadamy, jak zrobić to perfekcyjnie krok po kroku!

Trudno prasować koszule, szczególnie te eleganckie, które nie powinny posiadać żadnego niepotrzebnego zagięcia. Dobra deska do prasowania oraz żelazko to podstawa, ale liczy się również technika. O czym powinniśmy pamiętać?

Prasuj koszulę lekko wilgotną

Aby prasowanie koszuli było jeszcze prostsze, najlepiej, aby była ona jeszcze lekko wilgotna. Gdy jest już sucha, możemy spryskać ją wodą i włożyć na kwadrans do plastikowego worka, aby wilgoć przeszła przez cały materiał.

Zacznij od kołnierzyka

Gdy koszula jest już gotowa do prasowania, zaczynamy od kołnierzyka, a dokładnie od jego rogów. Najpierw prasujemy stronę lewą, potem prawą. Gdy koszula jest z ciemniejszego materiału, warto prasować go przez ściereczkę, aby nie spowodować nieestetycznych wyświeceń.

Potem ramiona i karczek

Kolejny etap to prasowanie ramion i karczku – tylnej, górnej części koszuli. W tym pomoże nam deska do prasowania, ponieważ koszulę możemy nasunąć na jej krawędź.

Prasowanie mankietów

Gdy mankiety mają guzik, rozpinamy je i układamy guzikiem do góry. Gdy mają podwójne, wtedy rozkładamy je, prasujemy całe, potem składamy i pasujemy na zagięciach. Mankiety prasujemy najpierw od wewnątrz, potem na zewnątrz.

Rękawy koszuli

Następnie przechodzimy do rękawów. Prasujemy je od połowy długości, w kierunku od środka na zewnątrz. Możemy też wykorzystać do tego celu małą deskę do prasowania – tak zwany rękawnik. Rękawy możemy prasować z kantem albo na gładko, co jednak wymaga większych umiejętności.

Tył koszuli

Naciągamy tył koszuli na deskę do prasowania i prasujemy od karczka w dół. Gdy koszula ma z tyłu plisy, układamy ją na krawędzi deski, aby ją ładnie zaprasować. Plisy leżą wtedy równolegle do krawędzi deski, dlatego nie wyginają się w trakcie prasowania.

Przód koszuli

Potem przechodzimy do przodu koszuli – rozkładamy ją na desce guzikami do zewnętrznej strony deski i prasujemy także pomiędzy guziczkami.

Jeszcze raz kołnierzyk

Na sam koniec jeszcze raz prasujemy kołnierzyk koszuli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here