Oczyszczacze powietrza

Kłopoty z oddychaniem, zmiany w układzie oddechowym, kaszel, katar, świszczący oddech i astma lub zapalenie oskrzeli. Powikłań dla naszego organizmu po wdychaniu zanieczyszczonego powietrza może być wiele. Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może prowadzić do obniżenia odporności organizmu i chorób układu krwionośnego, sera i płuc. Prognozy pogody już od dłuższego czasu poza warunkami atmosferycznymi informują nas o stężeniu pyłków zanieczyszczających powietrze, jakim oddychamy. Dlatego wiemy jak się zachować danego dnia. Przy dużym stężeniu zakładamy maski z filtrem przed wyjściem na zewnątrz. Jednak jak oddychać czystym powietrzem w domu? Czy oczyszczacze powietrza są faktycznie skuteczne?

Czym są oczyszczacze powietrza?

Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem, które filtruje powietrze wewnątrz pomieszczenia. Składa się on z wentylatorów i filtrów. Najprościej mówiąc, oczyszczacz pochłania powietrze z otoczenia, filtruje je i pozbawia zanieczyszczeń. Następnie oddaje czyste powietrze z powrotem do otoczenia. Dzięki temu mamy możliwość oddychania powietrzem, pozbawionym szkodliwych dla nas pyłów, bakterii i wirusów. Czy każdy powinien używać oczyszczacza?

Kto powinien korzystać z oczyszczacza powietrza?

Oczyszczacz pozwala pozbyć się szkodliwych pyłów z otoczenia. Także wirusów i bakterii. Dzięki jonizacji skutecznie usuwa alergeny i zarodniki pleśni. Dlatego jest szczególnie polecany alergikom. Jednak w dobie obecnego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu i smogu, zaleca się używania oczyszczacza praktycznie każdemu. Każdemu, kto chce oddychać w domu czystym powietrzem.

Na co zwrócić uwagę w oczyszczaniu powietrza?

Przed wyborem oczyszczacza powietrza, należy wciąż pod uwagę kilka czynników, mających wpływ na efektywne oczyszczanie. Przede wszystkim wielkość pomieszczenia. W małych pokojach czy gabinecie sprawdzi się kompaktowy oczyszczacz powietrza, niewielkich rozmiarów, który można postawić na półce. Z kolei do dużych pomieszczeń od około 100 m2 należy zastosować bardziej wydajne oczyszczacze.

W oczyszczaniu powietrza, poza pochłanianiem smogu i szkodliwych pyłków, istotny jest także proces jonizacji. Im więcej sprzętu elektrycznego w pomieszczeniu, tym jonizacja jest bardziej potrzeba. Niweluje ona działanie dodatnich jonów, wytwarzanych przez urządzenia, które mają duży wpływ na uczucie senności i bóle głowy.

W suchych pomieszczeniach warto też zadbać o nawilżanie powietrza. Większa wilgotność korzystnie wpływa na nasz układ oddechowy i zwiększa poziom tlenu w naszym organizmie. Dlatego wybierając oczyszczacz powietrza, należy zwrócić uwagę na konkretne parametry.

Ważne cechy oczyszczacza powietrza

Chcąc zadbać o wysoką jakość powietrza w pomieszczeniu, należy zadbać o odpowiedni oczyszczacz powietrza. Najlepiej taki, który poza tym, że oczyszcza zanieczyszczone powietrze, ma też jonizator powietrza. Także taki, który cechuje się funkcją nawilżania. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wydajność i przepływ powietrza

Optymalna wartość wydajności oczyszczania to minimum trzykrotność objętości oczyszczanej powierzchni. Parametr ten określany jest w m3/h. W praktyce oznacza to, jak wiele powietrza oczyszcza jest w stanie przefiltrować w ciągu 1 godziny.

Filtry i retencja

Filtry, jakie można znaleźć w oczyszczaczach to filtr węglowy, który pochłania zanieczyszczenia gazowe oraz filtr hepa, który przechwytuje większość szkodliwych związków, zanieczyszczających powietrze.

Retencja to wskaźnik, dzięki któremu wiadomo, jaki procent zanieczyszczeń powietrza jest zatrzymywany w filtrze. Efektywność filtrów HEPA, określa się klasami od E10 do H13. Im wyższa wartość, tym wyższa zdolność do przechwytywania zanieczyszczeń.

Rodzaj pochłanianego pyłu

Najbardziej szkodliwym dla organizmu jest drobny pył PM 2,5 μm. Z łatwością dostaje się on do naszych płuc i naczyń krwionośnych. Jest przyczyną wielu chorób. Zawiera też dużo drobnych cząstek, poniżej 0,3 μm. Dlatego wybierając oczyszczacz powietrza, należy zwrócić uwagę na ten parametr. Optymalna wartość, określająca efektywne urządzenie jest średnica pochłanianego pyłu 0-0,3 μm.

Głośność

Im bardziej wydajny oczyszczacz tym z większym poziomem głośności można się spotkać. Jednak optymalna głośność tego urządzenia nie powinna przekraczać 30 dB.

Pobór mocy

Średni pobór mocy, jaki charakteryzuje oczyszczacze powietrza, kształtuje się na poziomie 15-20 W. Jednak w zależności od trybu pracy ta wartość może być nawet dwukrotnie większa. Należy jednak dodać, że wartość 15-20 W mówi o niskim zużyciu energii elektrycznej.

Liczba trybów pracy

Dobre oczyszczacze powietrza muszą posiadać przynajmniej 2 tryby pracy. Normalny tryb wykorzystywany w ciągu dnia i wolny, który przeznaczony jest do pracy nocnej.

Dlaczego warto zdecydować się na oczyszczacz powietrza?

Profesjonalny oczyszczacz powietrza dba o optymalny poziom jakości powietrza w otoczeniu. Pochłania szkodliwe dla organizmu pyłki i lotne związki organiczne, które mają na niego negatywny wpływ. Dlatego warto zadbać o dobry model oczyszczacza powietrza, który posiada nie tylko funkcję oczyszczania, ale też jonizator czy nawilżacz. Więcej o tego typu urządzeniach, dowiesz się tuaj: https://www.neonet.pl/nawilzacze-i-oczyszczacze-powietrza/nawilzacze-powietrza.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here