pole dance

Pole dance to aktywność fizyczna, dzięki której dbamy o zdrowie, kondycję fizyczną i samopoczucie. Jest to jeden z rodzajów tańca na rurze, obok m.in. pole sport, pole fitness i exotic pole dance. Ćwiczenia na rurze pomagają spalić kalorie, zmniejszyć poziom stresu i mają korzystny wpływ na stawy i mięśnie.

Co to jest pole dance?

Pole dance to taniec na rurze. Był znany już 800 lat temu w Indiach, gdzie stanowił popularną formę aktywności wśród mężczyzn. Wówczas polegał na zaprezentowaniu układu choreograficznego na drewnianym palu. Równolegle w Chinach uprawiano inną, ale podobną do pole dance, dyscyplinę sportu. Zawodnicy płci męskiej przedstawiali układ na dwóch owiniętych materiałem palach o wysokości nawet 9 metrów. Zanim pole dance stało się popularną aktywnością fizyczną, było kojarzone z erotyczną rozrywką w nocnych klubach, do których zostało przeniesione z cyrku, gdzie stanowiło punkt programu od 1920 roku. Pierwsza szkoła pole dance powstała w Stanach Zjednoczonych w 1990 roku.
Współcześnie wyróżnia się następujące rodzaje tańca na rurze:
1. exotic dance – znany z klubów ze striptizem,
2. exotic pole dance,
3. pole sport,
4. pole dance,
5. pole fitness.

ćwiczenia pole dance zwiększają kondycje

Zalety pole dance

Ćwiczenia na rurze angażują mięśnie całego ciała. Są one w ruchu przez cały czas treningu, co umożliwia szybkie spalenie kalorii i zlikwidowanie tkanki tłuszczowej. Rezultatem tańca na rurze będzie zmniejszenie wagi ciała w krótkim czasie (w ciągu kilku miesięcy). Mięśnie zostaną wyrzeźbione i wzmocnione. Dzięki pole dance poprawia się kondycja, jesteśmy bardziej elastyczni, a w związku z tym rzadziej doskwiera nam ból pleców czy sztywność karku. Taniec na rurze jest rekomendowany kobietom, które planują macierzyństwo, ponieważ wzmacnia mięśnie pleców i brzucha. Osoby, które ćwiczą pole dance, stają się bardziej pewne siebie i swego ciała. Zmiana w psychice jest wynikiem opanowania podstawowych ćwiczeń i wzmocnienia mięśni, co w czasie kolejnych treningów procentuje łatwością przyswajania bardziej skomplikowanych i wymagających umiejętności. Lepsza samoocena jest widoczna w postawie ciała – jest ona wyprostowana, osoba porusza się z wdziękiem, co jest rezultatem umiejętności nabytych w trakcie zajęć pole dance. Pole dance umożliwia zrelaksowanie się i rozluźnienie mięśni. W trakcie treningu można również zmniejszyć poziom stresu. W jaki sposób? Ćwiczenia pole dance są dość intensywne, co powoduje, że poziom hormonu stresu, czyli adrenaliny, w organizmie spada, natomiast podnosi się poziom hormonów szczęścia, czyli endorfin, odpowiedzialnych za pozytywne myślenie. Taniec na rurze ma korzystny wpływ na stawy, kości i narządy wewnętrzne. Na skutek ćwiczeń zwiększa się ruchomość stawów, co minimalizuje ryzyko zachorowania na osteoporozę. Dzięki większej świadomości kinestetycznej możemy w przyszłości uniknąć urazów. Ponadto pole dance jest ćwiczeniem izometrycznym, które poprawia funkcjonowanie układu krążenia. Pozytywnie oddziałuje na serce, gdyż intensywne ćwiczenia powodują, że ten mięsień bije szybciej. A to z kolei generuje zwiększony przepływ krwi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here