5 czynników, które pogarszają pamięć

Dieta uboga w ważne elektrolity i minerały, zbyt częste korzystanie ze smartfonu, brak ruchu. Sprawdź, co może utrudniać koncentrację.

1. Za mało pijesz

Masz problem z koncentracją? Gorzej zapamiętujesz? Możliwe, że pijesz za mało wody. Nieodpowiednie nawodnienie organizmu obniża poziom cennych mikroelementów i elektrolitów we krwi, na przykład potasu, magnezu i wapnia. Uzupełnić je mogą musujące elektrolity bez recepty.

Wzbogać też dietę o produkty bogate w potas, magnez, wapń oraz inne cenne elektrolity i minerały. Dobrym źródłem wapnia jest nabiał. Magnez znajdziesz w gorzkiej czekoladzie i migdałach. Z kolei w potas bogate są: kakao, pestki dyni i kasza gryczana. Elektrolity uzupełniające dobroczynne pierwiastki warto pić nie tylko w trakcie wytężonej pracy umysłowej, ale również na co dzień.

2. Unikasz nabiału

Jeśli nie jesteś weganką lub weganinem, ani nie masz nietolerancji laktozy, w Twojej codziennej diecie powinien znaleźć się nabiał. To najlepsze źródło ważnych dla mózgu pierwiastków, takich jak witaminy z grupy B czy wapń. Mają one korzystny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Dlatego, jeśli z powodów zdrowotnych nie możesz jeść nabiału, uzupełniaj te składniki suplementami. Dużo wapnia mają np. musujące elektrolity bez recepty lub suplementy diety w kapsułkach.

3. Nie ćwiczysz

Aktywność fizyczna ma duże znaczenie dla prawidłowej pracy układu nerwowego. Wpływa na lepsze ukrwienie, dotlenienie i odżywienie wszystkich narządów, w tym mózgu. Do tego pozwala obniżyć poziom stresu, który także pogarsza koncentrację i niekorzystnie oddziałuje na proces zapamiętywania. Wystarczy, że poświęcisz od 30 minut do godziny dziennie na bieganie, spacer czy pilates, aby polepszyć pamięć.

4. Korzystasz ze smartfonu przed snem

Czy wiesz, że wszystkie urządzenia emitujące światło niebieskie, takie jak smartfony, laptopy czy iPady utrudniają zasypianie? Korzystanie z nich przed snem może zaburzyć jego rytm. Zła jakość snu może też sprzyjać problemom z koncentracją i pamięcią. Jeśli nie możesz się opanować przed zerkaniem na telefon przed zaśnięciem, zainstaluj aplikację, która przyciemnia emitowane przez ekran światło.

5. Masz obniżony poziom magnezu

Magnez polepsza pamięć, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, zmniejsza poczucie zmęczenia i znużenia, a także dba o właściwy metabolizm energetyczny organizmu. Poziom magnezu może obniżać się, gdy pijesz za dużo kawy, żyjesz w ciągłym stresie, a nawet, gdy intensywnie się pocisz. Poziom magnezu uzupełnisz, jedząc orzechy, gorzką czekoladę, a także pijąc napoje izotoniczne lub elektrolity bez recepty do picia.

Bibliografia:

  1. https://www.who.int/dietphysicalactivity/factsheet_adults/en/
  2. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73839,magnez

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here