Jak pozbyć się uporczywych zaskórników?

Problem zaskórników bardzo często dotyczy również tych kobiet, u których nie występuje trądzik. Najczęściej pojawiają się w tzw. strefie T, czyli w okolicy czoła, nosa i brody, w postaci niewielkich czarnych lub białych kropeczek. Zaskórniki powstają na skutek zaburzeń produkcji sebum, czyli wydzieliny łojowej. Dodatkowo ich powstawaniu sprzyja niewłaściwe złuszczanie naskórka. Całkowite pozbycie się zaskórników nie jest prostym zadaniem, ale warto zadać sobie nieco trudu, aby mu podołać. Długotrwała ich obecność na skórze może bowiem sprzyjać podrażnieniom wywołanym przez bakterie znajdujące się na skórze, i w efekcie powodować występowanie ropnych krostek i stanów zapalnych, które towarzyszą trądzikowi. Jak zatem zwalczyć uporczywe zaskórniki?

Uporczywe zaskórniki – jak z nimi walczyć?

Oczywiście uporczywe zaskórniki możemy próbować zwalczyć za pomocą różnego rodzaju zabiegów w gabinetach kosmetycznych lub dermatologicznych. Jednak nie przyniesie to odpowiednich efektów, jeśli nie będziemy właściwie pielęgnować skóry ze skłonnością do zaskórników. Podstawą takiej pielęgnacji jest oczywiście dobór właściwych kosmetyków. Do codziennego mycia twarzy należy używać żeli lub pianek, które nie zawierają tłuszczów, a zamiast nich obfitują w składniki łagodzące podrażnienia i stany zapalne, jak na przykład pantenol. Oprócz tego w ich składzie powinny znaleźć się również substancje antybakteryjne oraz regulujące pracę gruczołów łojowych.

Poza ich codziennym stosowaniem, przynajmniej dwa razy w tygodniu warto przeprowadzić dogłębne oczyszczenie i sięgnąć po peeling. Dzięki temu dokładnie usuniemy martwy naskórek, resztki makijażu oraz pozostałe toksyny i bakterie. W ten sposób unikniemy stanów zapalnych, które mogą tworzyć się w czasie kontaktu zaskórników z zanieczyszczeniami. Peeling gruboziarnisty, stosowany regularnie, pomoże też zredukować samą ilość uporczywych zaskórników.

Po wykonaniu peelingu, kiedy nasza skóra jest dokładnie oczyszczona, można sięgnąć po maseczki o działaniu ściągającym i zmniejszającym ilość produkowanego sebum. Temu zadaniu sprostają maseczki na bazie glinki. Kolejnym etapem w czasie pielęgnacji powinno być nałożenie odpowiedniego kremu. Warto wybierać kremy, które będą zapobiegać zatykaniu się porów. Z problemem uporczywych zaskórników doskonale radzą sobie kosmetyki pochodzące np. z linii przeznaczonej do oczyszczania skóry twarzy od marki Garnier lub L’Oréal.  

Czego unikać w czasie walki z zaskórnikami?

Uporczywe zaskórniki możemy zlikwidować dopiero wtedy, kiedy poznamy główne przyczyny ich powstawania. W przeciwnym razie nawet najlepsza pielęgnacja może okazać się niewystarczająca. Trzeba pamiętać, że zaskórniki dzielą się na zamknięte i otwarte. Zamknięte zaskórniki występują w postaci białych grudek. Zasadniczą przyczyną ich powstawania jest przede wszystkim nadmierne wydzielanie sebum, będące efektem nieprawidłowej pielęgnacji lub zmian hormonalnych.

Zaskórniki zamknięte powstają głównie tam, gdzie znajduje się największa koncentracja gruczołów łojowych. Łatwiej zredukować uporczywe zaskórniki otwarte, które wyglądają jak niewielkie czarne kropeczki. Powstają one u ujścia zatkanych gruczołów łojowych. Oprócz wskazanych przyczyn, uporczywe zaskórniki mogą także powstać na skutek nieprawidłowej diety, opartej przede wszystkim na spożywaniu produktów sztucznie przetworzonych. Również stres sprzyja powstawaniu

zaskórników. Niektóre zmiany hormonalne sprzyjające występowaniu zaskórników mogą powstawać na skutek zażywania leków i być następstwem przebytych kuracji farmakologicznych. Zdarza się jednak, że pomimo starannej, systematycznej i właściwej pielęgnacji zaskórniki wciąż pozostają widoczne na skórze twarzy. W takiej sytuacji należy zasięgnąć porady dermatologa, który pomoże dobrać właściwe kosmetyki o silniejszym działaniu niż te, które są dostępne w drogeriach. Dodatkowo można także skorzystać z profesjonalnych zabiegów oczyszczających, przeprowadzanych w salonach kosmetycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here