Jak właściwie użytkować wyciskarkę wolnoobrotową, aby cieszyć się jej bezawaryjnością?

0
422

Wysokiej jakości urządzenie, za pomocą którego można samodzielnie przygotowywać pyszne i zdrowe soki, ma swoją cenę. Ale jeśli będzie właściwie używane, to z pewnością posłuży przez długie lata. Czasami jednak poprzez drobne błędy, które mogą być popełniane nieświadomie, można się przyczynić do tego, że wyciskarka wolnoobrotowa ulegnie awarii lub zostanie skrócony jej żywot. O czym zatem należy pamiętać i czego się wystrzegać, żeby nie przyniosło to niepożądanych skutków?

Prawidłowe mycie urządzenia i jego właściwe złożenie

Przed pierwszym użyciem sprzętu, jakim jest wyciskarka wolnoobrotowa, obowiązkowo powinno się zapoznać z dołączoną przez producenta instrukcją. To w niej znajdują się bowiem informacje dotyczące odpowiedniego złożenia urządzenia, jego pierwszego uruchomienia i prawidłowego użytkowania. Niestety ta czynność bywa często pomijana, przez co wyciskarka nie pracuje prawidłowo i tym samym narażona jest na uszkodzenie. Kolejny powszechny błąd to nieodpowiednie mycie poszczególnych elementów. Ze względu na wygodę wiele osób decyduje się na włożenie ich do zmywarki. Jednak elementy, które nie są przeznaczone do takiego mycia, mogą ulec zepsuciu. Powodem może być wysoka temperatura oraz działanie silnych detergentów, które spowodują na przykład deformację uszczelek, co będzie skutkowało przeciekaniem. Niezwykle istotne jest też to, aby wyciskarki wolnoobrotowe czyścić od razu po użyciu, gdyż zaschnięte resztki owoców są trudniejsze do usunięcia, a także istnieje ryzyko tworzenia się osadu, który w konsekwencji może prowadzić nawet do popękania niektórych elementów. Ponadto, jeśli sito jest częściowo zatkane, to podczas wyciskania soku powstaje wyższe ciśnienie przy jednoczesnym spadku wydajności urządzenia. Ma to negatywny wpływ zarówno na sito, jak i filtry wyciskarki.

Wyciskanie soków bez pośpiechu

Jak sama nazwa wskazuje, wyciskarka wolnoobrotowa, taka jak np. https://www.zdroweimarkowe.pl/pol_m_Kuchnia_Wyciskarki-Kuvings-167.html potrzebuje chwili czasu, żeby na niskich obrotach wycisnąć z owoców i warzyw sok bogaty w witaminy i składniki odżywcze. Dlatego w żaden sposób nie powinno się przyspieszać tego procesu poprzez upychanie czy przyciskanie składników. Jest to zdecydowanie zabronione, podobnie jak obracanie owoców czy warzyw za pomocą ostrych narzędzi, takich jak nóż kuchenny. Takie zachowanie może niestety doprowadzić nawet do złamania wału ślimakowego i korpusu. Aby nie narażać urządzenia na uszkodzenia, warto też pokroić twarde produkty na małe cząstki i nie doprowadzać do przegrzania wyciskarki wolnoobrotowej. Jeżeli urządzenie zacznie zwalniać, to jest to sygnał, żeby zrobić chwilę przerwy w pracy i dopiero po kilku minutach przystąpić do dalszego wrzucania owoców lub warzyw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here