Jak dobrać osłony okienne do wnętrza w stylu vintage
Źródło: Materiały własne Domondo.pl

Styl vintage stał się bardzo popularny w ostatnich latach. Czym się charakteryzuje? Jakie są jego stałe elementy? Gdzie szukać dodatków do wnętrz urządzonych w tym klimacie? Jakie osłony okienne sprawdzą się najlepiej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.

Czym się charakteryzuje styl vintage?

Styl vintage to przede wszystkim zamiłowanie do tego, co stare i nietuzinkowe. Dominują w nim zazwyczaj dodatki z odzysku, takie, które możemy znaleźć na targach staroci czy garażowych wyprzedażach. Prawdziwe perełki pasujące do wnętrz zaaranżowanych w tym klimacie często chowają się na strychach naszych babć. Meble, lampy i inne akcesoria są zazwyczaj skrupulatnie odrestaurowane — wracają do swojej dawnej formy lub przejmują zupełnie inną funkcję. Dobrym przykładem może być niedziałająca już płyta winylowa wisząca na ścianie lub stojący na komodzie telefon na korbkę, z którego dawno nie można już dzwonić.

Lubisz odważne połączenia? Styl vintage jest dla Ciebie! Wnętrza w tym nurcie pełne są niecodziennych zestawień, które tylko z pozoru do siebie nie pasują. Wyobraźmy sobie taką aranżację: nowoczesne ściany imitujące beton, odblaskowe plakaty rodem z lat 80., brązowa meblościanka i szydełkowane serwety. To właśnie tego typu dodatki i zamknięte w nich historie tworzą tak charakterystyczny i jednocześnie ponadczasowy klimat nie do podrobienia. Kluczem jest jednak ich sprytne połączenie i równowaga. Nierzadko wystarczy mała zmiana, aby osiągnąć zamierzony efekt, jak np. wymiana ramy lustra, wzoru narzuty czy gałek w kredensie.

Aby stworzyć wnętrze wpisujące się w kanon vintage, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Nie chodzi jednak o to, aby w 100% odwzorowywać najmodniejsze trendy z przeszłości, ale bawić się nimi w nieco odmienionej, nowoczesnej wersji. Warto działać na zasadzie kontrastów zarówno w kwestii kolorystyki, jak i samego umeblowania. Porcelana, kryształy, ceramika, glazura czy miedź są jak najbardziej mile widziane i to najlepiej w jak największych ilościach. W cenie jest także rękodzieło, tapety rodem z lat 60. i welurowe fotele. Królują tutaj beże, brązy i różne odcienie bieli. Oczywiście nie możemy zapominać o kwiatach i drewnie – parkiet w jodełkę to strzał w dziesiątkę.

Jakie osłony okienne pasują do wnętrz w stylu vintage?

Niezwykle ważnym elementem wystroju każdego wnętrza jest przestrzeń okienna. Jakie osłony wybrać, aby nie gryzły się ze stylem vintage? Mamy kilka propozycji:

  • Zasłony — królowały one w oknach w latach 60. i 70. Były wówczas jedynym rozwiązaniem problemu braku prywatności czy nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń. Do dziś mają swoich zwolenników, którzy cenią je za funkcjonalność i dużą elastyczność. Mogą być one bowiem finezyjnie upinane, co może za jednym ruchem zmienić klimat całego pomieszczenia. Kluczem jest jednak wybór odpowiedniej faktury i wzoru. Unikajmy nowoczesnych wzorów czy połysku. Postawmy raczej na matowe lub aksamitne wykończenie w kolorach ziemi, beżach czy czerwieniach. Możemy łączyć je na przykład ze zwiewnymi firankami czy roletami materiałowymi lub rzymskimi (ten zabieg wprowadzi nieco nowoczesności).
  • Żaluzje — skoro styl vintage lubi czerpać z różnych nurtów aranżacyjnych, dlaczego nie wykorzystać też dodatków z lat 90.? Żaluzje aluminiowe to świetny wybór, jeśli szukamy mostu łączącego klimat retro z nowoczesnością — szczególnie że teraźniejsze modele nawiązują do swojej starej formy, ale ich jakość zmieniła się diametralnie. Pozwolą one wpuścić do środka pożądaną ilość promieni słonecznych i jednocześnie uchronić przed wścibskimi sąsiadami.
  • Rolety rzymskie — ich charakterystyczny sposób składania dobrze wkomponuje się w klimat vintage, wprowadzając nowoczesny akcent. Ozdobne zakładki w połączeniu na przykład z welurowym materiałem będą doskonale pasować do stylistyki foteli na cienkich, skośnych nóżkach, szklanek musztardówek czy figurek z Ćmielowa. Jednocześnie ten model osłon okiennych spełni swoje podstawowe funkcje, chroniąc dom czy mieszkanie przed upałem i wzrokiem przechodniów.

Podsumowanie

Urządzając wnętrza w stylu vintage mamy bardzo dużą swobodę. Największym plusem jest chyba fakt, że możemy stworzyć wymarzoną aranżację całkowicie po kosztach — często dodatki, jakich potrzebujemy, znajdziemy w second handach, piwnicach czy na babcinych strychach. Ważne, aby zadbać także o dekorację okna, która musi jednocześnie wpasować się w retro klimat i być praktyczna.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo, marki produkującej wysokiej jakości rolety zewnętrzne i inne osłony okienne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here