Jak zaplanować oświetlenie nowoczesnej kuchni

Nowoczesne wnętrze powinno być estetyczne, wygodne i funkcjonalne. Powinno być również dostosowane do założeń stylu, w jakim projektant postanowił je zaaranżować. W przypadku kuchni sposób, w jaki zostanie urządzona, jest o tyle istotny, że stanowi ona pomieszczenie, które łączy domowników. To tu spotykają się podczas posiłków i na wspólne, rodzinne rozmowy. To tu, mijają się w pośpiechu, wypijając poranną kawę przed wyjściem do pracy, czy szykując dzieciom kanapki do szkoły. To tu – starym dobrym zwyczajem – kończy się większość najlepszych domowych imprez i spotkań z przyjaciółmi. Czy przy aranżacji takiej przestrzeni jest miejsce na przypadek?

Naszym zdaniem wystrój i sposób aranżacji kuchni powinien być dobrze przemyślany. Warto zastanowić się, czego po niej oczekujemy i w jaki sposób, będziemy ją użytkować. Poza istotnymi kwestiami do rozstrzygnięcia, takimi jak wygląd mebli, pozostaje jeszcze sposób aranżacji oświetlenia. To od niego będzie w dużej mierze zależało, by wnętrze będzie funkcjonalne.

Zacznij od planowania

Przede wszystkim nie powinno być tak, że pomieszczenie, w którym toczy się duża część życia rodziny, stanowi nieatrakcyjną i źle doświetloną przestrzeń. W przeszłości byliśmy przyzwyczajeni do tego, że w kuchni mogła być montowana jedna, zawieszona centralnie lampa. To ona miała oświetlać całą przestrzeń i gwarantować wygodę podczas przygotowywania i spożywania posiłków. Czy tak było? – Szczerze wątpię. Na szczęście nowoczesne kuchnie są już zupełnie inne. Tutaj niezwykle istotna jest funkcjonalność wnętrza, a o niej nie może być mowy, jeśli światło nie pada bezpośrednio na blat roboczy. Dlatego w nowoczesnych kuchniach powinno się znaleźć więcej niż jedno źródło światła. Zanim zaczniemy aranżować jej przestrzeń, powinniśmy dobrze przemyśleć ustawienie konkretnych mebli. Gdzie znajdzie się najważniejsza część blatu roboczego, przy której będziemy przygotowywać posiłki? Gdzie zostanie ustawiony stół? Czy nad blatem zostaną zawieszone szafki? Na te pytania warto odpowiedzieć na etapie remontu. To pozwoli dostosować instalację świetlną do projektu kuchni.

Oświetlenie z podziałem na role

Jeśli już wiemy, w których miejscach powinny zostać zaplanowane punkty świetlne, możemy przystąpić do wyboru opraw oświetleniowych. W roli oświetlenia ogólnego równie dobrze sprawdza się zawieszona centralnie lampa, jak i większa instalacja świetlna wykonana przy pomocy opraw wpuszczanych w sufit, natynkowych plafonów albo reflektorów montowanych na szynoprzewodach. Wszystkie powyższe oferuje polski producent oświetlenia Azzardo.com.pl. Poza oświetleniem ogólnym należy zadbać o montaż opraw, które oświetlą przestrzeń blatu. To mogą być lampy mocowane pod szafkami wiszącymi, a jeśli te nie zostały przewidziane w projekcie kuchni, montowane na suficie bezpośrednio nad blatem. Takie rozwiązanie sprawi, że użytkownicy podczas przygotowywania posiłków nie będą zasłaniać światła padającego z oprawy zamontowanej w centralnej części pomieszczenia.

Warto się też zastanowić, jakie lampy zostaną zawieszone nad stołem, przy którym będą spożywane posiłki. W niektórych przypadkach zastępuje się go wyspą kuchenną z wysokimi stołkami. I w jednym i w drugim przypadku dobrze sprawdzają się lampy wiszące z możliwością regulacji ich wysokości. Do uzgodnienia pozostaje jednak ilość tych opraw, ich design oraz dokładne rozmieszczenie.

Aranżując przestrzeń kuchni, w tym także dobierając oświetlenie, nie należy zapominać o spójnym wyglądzie materiałów, kolorów i wzorów. Te kwestie są szczególnie istotne w kuchniach nowoczesnych, które z założenia mają być minimalistyczne i funkcjonalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here