Jazda na skitourach – 8 powodów, dla których musisz jej spróbować

Skitouring to powrót do korzeni narciarstwa, gdy przed zjazdem z górki trzeba było zdobyć jej szczyt siłą własnych mięśni. Sport ten łączy zalety narciarstwa biegowego i zjazdowego oraz turystyki górskiej, więc zyskuje na popularności, zwłaszcza wśród osób, które szukają ucieczki od hałasu i kolejek w kurortach zimowych. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego warto spróbować tej formy narciarstwa i czy skitouring to sport dla Ciebie, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

1. Zapomnij o kolejkach

Infrastruktura w Polsce stale się rozwija, ale nadal pozostawia wiele do życzenia. Kolejki do wyciągów to nieodłączny element klasycznego narciarstwa, który wytrąca z równowagi nawet najbardziej cierpliwe osoby. W weekendy, święta i ferie czekanie potrafi pochłonąć znacznie więcej czasu niż same zjazdy! Jeśli przyjeżdżając na stok, zadajesz sobie pytanie, czy warto w ogóle kupować karnet, koniecznie spróbuj swoich sił na nartach skitourowych. Dzięki nim zapomnisz o wyciągach i kolejkach!

2. Delektuj się ciszą

Dla wielu z nas wypad w góry to sposób, aby odpocząć od codziennego zgiełku i pośpiechu. Niestety, zamiast ciszy i spokoju w zimowych kurortach znajdujemy tłumy ludzi, kolejki i tandetną muzykę. Jeśli szukasz sposobu, aby się wyciszyć i aktywnie wypocząć z dala od miejskiego gwaru, skitouring to sport dla Ciebie. Istnieje spora szansa, że podczas wypadu Twoja ekipa nie spotka żywej duszy, no może poza kozicami.

narty skitourowe

3. Odkryj narty na nowo

Jeździsz na nartach od wielu lat, możesz się pochwalić dopracowaną techniką i większość stoków nie stanowi dla Ciebie większego wyzwania? Pora podnieść poprzeczkę wyżej i poznać sporty zimowe z zupełnie nowej perspektywy! Skitouring to wymagająca technicznie forma narciarstwa, do której potrzebować będziesz również podstawowych umiejętności z zakresu asekuracji wysokogórskiej. Wysiłek się opłaca, bo tutaj nie ma mowy o nudzie i rutynie – za każdym razem wytyczasz sobie nową trasę!

4. Pokonaj swoje słabości

Bez wyciągów, sklepów i budek z jedzeniem jesteś zdany tylko na siebie, więc każdy skitourowy wypad w góry to walka z własnymi słabościami. Wejście na szczyt to sprawdzian umiejętności technicznych, kondycji i siły mięśni, zwłaszcza że do plecaka trzeba zapakować znacznie więcej, niż podczas zwykłej jazdy na stoku. Pamiętaj więc, aby mierzyć siły na zamiary i zawsze wybierać trasy dopasowane do własnych umiejętności. Lekkomyślność w górach może mieć tragiczne konsekwencje!

5. Obcuj z naturą i podziwiaj piękne widoki

Skitoury pozwolą Ci przecierać dziewicze szlaki i odkrywać trudno dostępne miejsca. Możesz się spodziewać zapierających dech w piersiach widoków oraz towarzystwa kozic czy innych rzadko spotykanych zwierząt. Kolejną nagrodą za włożony wysiłek jest emocjonujący zjazd i możliwość zostawienia śladów nart w świeżutkim puchu, którego nie uraczysz na wyratrakowanej trasie.

6. Nie rezygnuj z górskich wędrówek zimą

Skitouring to sport, który przypadnie do gustu również miłośnikom wędrówek po górach, zwłaszcza, że zimą na szlakach jest znacznie mniej tłoczno. Narty pozwolą Ci szybko i sprawnie przemieszczać się w śniegu, oczywiście pod warunkiem opanowania poprawnej techniki. Ze skitourami na nogach możesz też zapomnieć o nużących i obciążających kolana zejściach. Tutaj zabawa zaczyna się po zdobyciu szczytu – zdejmujesz foki z nart i jazda w dół!

skitouring sprzet

7. Zaoszczędź na karnecie

Wyjazd na tradycyjne narty wiąże się z koniecznością zakupu karnetu oraz uiszczenia opłaty za parking w pobliżu stoku. Nie są to niskie koszty, a do tego w wielu miejscach rosną z każdym sezonem. Dzięki skitourom uniezależnisz się od infrastruktury wyciągowej, więc odpadają związane z nią wydatki. Przynajmniej częściowo rekompensuje to inwestycję w sprzęt, który do tanich niestety nie należy. 

8. Idealne trasy są w zasięgu ręki

Jeśli myślisz, że skitouring uprawiać można tylko podczas drogich wyjazdów zagranicznych, jesteś w błędzie! W Polsce znajdują się góry, które idealnie nadają do tego typu aktywności! W Tatrach opisano już ponad 200 km legalnych tras skitourowych, których większość pokrywa się ze szlakami letnimi. Wiele tatrzańskich szczytów można zdobyć w trakcie jednodniowego wypadu.

Planujesz spróbować swoich sił na nartach skitourowych? Wszystko, co warto wiedzieć, znajdziesz na lulagoga.pl/blog.

Zdjęcia: lulagoga.pl, unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here