iglak

Krzewy i drzewa iglaste są bardzo popularne, ponieważ szybko rosną, a ich uprawa nie jest szczególnie trudna. Niestety jednak mają tendencję do przerzedzania się, a igły często żółkną, zwłaszcza jeśli mają niedobory składników odżywczych. Dowiedz się, jak nawozić iglaki, aby były naprawdę piękne i bujnie rosną.

Nawożenie iglaków – odpowiedni preparat

Większość iglaków ma dość duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Potrzebują zwłaszcza fosforu i potasu, które odpowiadają za wybarwienie igieł i ich gęstość, mogą potrzebować także magnezu i siarki oraz innych mikroskładników. Przygotowanie takiego nawozu samodzielnie może nie być łatwe, dlatego warto wybrać gotowy produkt, dedykowany roślinom iglastym.

Tego rodzaju środki zawierają wszystkie składniki, których iglaki mogą potrzebować. Są wygodne w zastosowaniu i najczęściej gotowe do użycia. Produkty tego typu pojawiają się w ofercie wielu producentów, więc wystarczy odwiedzić sklep ogrodniczy online, by znaleźć produkt, który będzie odpowiadał naszym roślinom. Warto także zwrócić uwagę na środki specjalistyczne, dopasowane do różnych potrzeb i problemów roślin.

Ogólny preparat do iglaków będzie odpowiedni do wszystkich roślin tego typu, niezależnie od ich wielkości czy koloru igieł. Możesz jednak sięgnąć także po specyfiki zapobiegające przerzedzaniu się i brązowieniu igieł czy środki wspomagające ich wybarwienie. Warto sięgać także po jesienne nawozy do iglaków. Ich celem jest uśpienie rośliny przed nadejściem zimy i przygotowanie do niskich temperatur.

Dawkowanie nawozów do iglaków

Gotowe nawozy do iglaków nie są trudne w zastosowaniu. W zasadzie wielkość ich dawki jest zależna od dwóch czynników – stężenia substancji aktywnych i ich sposobu uwalniania się. Dlatego warto bardzo ściśle przestrzegać zaleceń producenta i dopasować dawkę do wielkości rośliny lub objętości pojemnika.

Iglaki z reguły potrzebują sporego zastrzyku składników odżywczych wiosną, warto je wspierać także regularnie przez cały sezon. Preparaty nawozowe do iglaków stosuje się zazwyczaj 3 razy w roku, ostatni raz na przełomie sierpnia i września. Możesz także wybrać preparaty długodziałające, powoli uwalniające składniki odżywcze. Je najczęściej podaje się tylko wiosną, kolejna, sierpniowa lub wrześniowa dawka to już nawóz jesienny. Regularne i skrupulatne nawożenie iglaków zwiększa ich odporność na niesprzyjające czynniki i sprawia, że będą ładnie wyglądały przez naprawdę wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here