Niemcy prekursorami budownictwa pasywnego

Do niedawna jedna trzecia zużycia energii w naszym kraju przypadała na sektor mieszkaniowy. Tak niekorzystny wynik spowodowany był niewłaściwą konstrukcją i użytkowaniem budynków. Sytuacja zmienia się sukcesywnie na korzyść. Dzieje się tak za sprawą dobrego przyjęcia przez społeczeństwo nowoczesnych rozwiązań proekologicznych wdrażanych w budownictwie.

Prekursor idei pasywnego budownictwa

Pionierem i prekursorem zmian w budownictwie jest niemiecki fizyk dr Wolfgang Feist. Szef instytutu badań nad budownictwem pasywnym.

Sentencją stworzonej ideologii jest zdanie na temat teoretycznego budynku spełniającego założenia algorytmu pasywności: dom pasywny zużywa energię do ogrzewania na niskim poziomie (średnio 15 kW/m2/rok). Wszystko odbywa się przy zachowaniu komfortu cieplnego zapewnianego dzięki pasywnym źródłom ciepła (promieniowanie słoneczne, odzysk ciepła z wentylacji, praca urządzeń elektrycznych lub gazowych wykorzystywanych do celów niezwiązanych z ogrzewaniem) i bez konieczności wykorzystania odrębnego systemu dedykowanego ogrzewaniu.

Kluczowy element systemu

Najważniejszym składnikiem pasywnego domu jest stolarka okienna. Okna pasywne muszą spełniać podstawowy warunek. Muszą mieć odpowiednio niski współczynnik przenikania. Określono go na poziomie 0,8 W/(m2K), a współczynnik przenikalności dla spektrum promieni słonecznych g przekraczający 50%.

Okna pasywne w liczbach:
− wartości współczynnika przenikania ciepła dla szkła powinna wynosić ok. 0,6÷0,7 W/(m2K)
− współczynnik dla ramy 0,5÷0,7 W/(m2K), a
− ten sam współczynnik przenikania ciepła dla mostka cieplnego na styku szkło-rama nie więcej niż 0,1 W/(mK).

Konstrukcja ramy okna pasywnego

Najsłabszym elementem, gdzie powstaje najwięcej strat jest rama. Dla pasywności okna rodzaj materiału, z którego jest wykonane nie ma znaczenia (drewno, aluminium, PCV).
W celu redukcji ubytków energii konstruuje się nowoczesne ramy wyposażone w tzw. ramkę dystansową wykonaną najczęściej z nowoczesnych plastików (poliuretan wzmocniony stalą, włóknem szklanym lub aluminium) osadzonej w ramie o wiele głębiej niż w konstrukcjach wcześniejszych.

Szkło w pasywnych oknach

Szyby to panele zespolone co najmniej z trzech tafli odsuniętych od siebie tak by powstały przestrzenie, które wypełnia się gazem szlachetnym (argon, krypton). Dodatkowo jako zabezpieczenie przeciw emisji zwrotnej stosuje się powlekanie szyb preparatami niskoemisyjnymi.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here