Oświetlamy swój dom

0
1593

Niektórzy mieszkają w blokach, inni w domach jednorodzinnych wolnostojących. W nowych mieszkaniach, domach fachowo przeprowadza się przewody elektryczne, instaluje gniazdka, włączniki. Przy suficie musi być instalacja z kostką, dzięki której będzie możliwość podłączenia żyrandola. Dla mieszkańców bloków jest to kwestia oświetlenia pomieszczeń wewnętrznych czyli przedpokoju, łazienki, pokoi, kuchni. Osoby mieszkające w domach jednorodzinnych muszą założyć oświetlenie na zewnątrz czyli przed domem przy wyjściu, w garażu i innych pomieszczeniach znajdujących się na podwórku. Do każdego pomieszczenia domu, mieszkania kupujemy lampę, żyrandol. Im większy żyrandol tym lepszy musi być włącznik.

Z jakich materiałów wykonane są włączniki

Włączniki są podtynkowe i natynkowe. Wykonane są z różnych tworzyw sztucznych a nawet naturalnych takich jak: szkło, kamień, beton. Są one powlekane skórą. W sprzedaży jest co najmniej 8 rodzajów włączników światła.

Jakie włączniki stosować w gospodarstwach domowych?

W małej kuchni, łazience czy przedpokoju nie zakładamy żyrandoli wieloramiennych. Najbardziej będzie tam pasował włącznik jednobiegunowy, ewentualnie dwubiegunowy. W przypadku łazienki ze względu na wilgoć należy stosować włączniki o zwiększonym stopniu ochrony. W pokojach i salonach o dużym metrażu będą miały zastosowanie 2 rodzaje włączników światła: świecznikowe albo ściemniacze. Dzielą się na: przyciskowe, obrotowe, dotykowe, przyciskowo-obrotowe. Tymi drugimi można regulować natężeniem oświetlenia, co daje nam możliwość obniżenia rachunków za energię Jeśli żyrandol jest bardzo duży, wieloramienny możemy zastosować włącznik typu karlik elektrotechnik z 3 przyciskami.

Typy włączników stosowane przy schodach

Schody w domach jednorodzinnych i na klatkach schodowych, w zakładach pracy, przemysłowych piętrowych mogą być bardzo długie. Jeden przycisk to może być stanowczo za mało. W takich wypadkach stosuje się 3 rodzaje włączników światła: schodowe, krzyżowe, zwierne. Włączniki schodowe zakłada się dwa. Na początku i na końcu schodów. Na dole schodów włącznikiem włącza się oświetlenie, a tym na górze wyłącza się. Jeśli między tymi dwoma założonymi założy się włączniki krzyżowe, wtedy mamy możliwość sterowania oświetleniem z dwóch lub więcej miejsc. W ciemnych pomieszczeniach zamontować można włącznik kołyskowy kontrolny, podświetlony.

Pozostałe włączniki światła

Są jeszcze 2 rodzaje włączników światła. Pierwszy z czujnikiem ruchu odpowiedni do stosowania na zewnątrz domu, podwórku. Drugi to zwierny do stosowania na klatkach schodowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here