Tanie komputery

Aktualnie życie bez komputera wydaje się niemożliwe. Jednakże, wadą rzeczy martwych jest to, że lubią się psuć w najmniej odpowiednich momentach. Jeżeli zepsuł Ci się komputer, a święta pochłonęły większość twoich finansów, zapraszamy do naszego poradnika: jak wybrać tani komputer?

Zakup taniego komputera – Mobilność czy moc?

Pierwsza kwestia to dokonanie wyboru między laptopem, a komputerem stacjonarnym – tanie komputery to nie taki prosty wybór. Sprzęt przenośny jest zazwyczaj droższy w kupnie oraz ma słabsze parametry. Charakteryzuje się jednak niższym (niż w przypadku komputerów stacjonarnych) poborem prądu oraz wspomnianą mobilnością. Jeżeli korzystasz głównie z pakietów biurowych, przeglądasz Internet, słuchasz muzyki czy używasz poczty – możesz śmiało inwestować swój budżet w laptopa. Jeżeli zależy Ci na wyższej wydajności, oczekujesz od nowego sprzętu większej mocy obliczeniowej czy chcesz korzystać z komputera jako z centrum rozrywki – polecamy komputery stacjonarne. Są zazwyczaj tańsze w zakupie, a do tego, parametry są nieporównywalnie lepsze do tych, które prezentują komputery przenośne.

W przypadku tanich komputerów ważną kwestią jest awaryjność. Komputery stacjonarne, w przeciwieństwie do laptopów, dają nam możliwość wymiany komponentów, co w przypadku laptopów ogranicza się często do dysku twardego. Sporym plusem jednostek centralnych jest możliwość ich konfiguracji – zarówno procesor jak i kartę graficzną można podkręcać (z tym, iż należy uważać, aby nie spalić sprzętu). Laptopy, niestety, nie nadają się do podkręcania, głównie z powodu gorszego chłodzenia – jeżeli podkręcilibyśmy procesor w laptopie, zaczęłoby się piekło.

Co przemawia na korzyść laptopów? Fakt, iż nie potrzebują masy kabli do tego, aby działać. Potrzebny jest zazwyczaj tylko i wyłącznie zasilacz, jednakże tu wychodzi kolejny plus – możliwość pracy na baterii. Są lekkie, może trochę bardziej narażone na uszkodzenia, głównie ze względu na to, iż w jednym miejscu, znajdują się wszystkie komponenty komputera, jednakże jest to też plusem – nie potrzebujemy myszki czy klawiatury zewnętrznej. Świetnie tę rolę odgrywa touchpad oraz klawiatura, w tanich laptopach jest ona zazwyczaj pozbawiona części numerycznej.

Ostatnią, małą, ale znaczącą różnicą między tymi typami komputerów jest głośność pracy. Laptopy są zazwyczaj cichsze, choć nie jest to regułą.

Komputery Second hand?

Nie oszukujmy się – zarówno w przypadku laptopów jak i komputerów stacjonarnych, przy ograniczonych możliwościach pieniężnych, mamy bardzo małe pole manewru jeśli chodzi o nowy sprzęt. O wiele bardziej opłacalną opcją jest zakupienie sprzętu z drugiej ręki. W przypadku laptopów, do 700 złotych możemy spokojnie znaleźć niezły sprzęt, który będzie w stanie służyć nam zarówno do pracy, jak i do rozrywki – oczywiście z wyłączeniem grania, którego możliwości, w tym przypadku, są bardzo ograniczone.

Jeśli mówimy o komputerze stacjonarnym do 700 złotych, jawi nam się dość pokaźna ilość możliwości zbudowania komputera. Portale ogłoszeniowe są pełne ofert poszczególnych komponentów do jednostek centralnych. Zarówno procesory, jak i karty graficzne są w zasięgu naszej ręki, jest duża możliwość różnej konfiguracji nowego sprzętu. Problemem może być złożenie go – jednakże z pomocą przychodzą zarówno serwisy komputerowe jak i mniejsze, osiedlowe sklepy ze sprzętem elektronicznym. Tam też, możemy znaleźć różnego rodzaju sprzęt, który nie jest tak bardzo drogi, w porównaniu do tych samych, nowych komponentów. Pracownicy takiego sklepu zawsze służą radą, bo jak wiadomo – zadowolony klient zawsze do nas wraca.

Jest oczywiście możliwość zakupu gotowego zestawu, który ma określoną już specyfikacje. Ma to swoje plusy w postaci gotowości do działania zaraz po zakupie czy brakiem problemu jeśli chodzi o dopasowanie do siebie komponentów komputera (warto wiedzieć, że niektóre firmy nie uwzględniły siebie nawzajem w produkcji sprzętu i go po prostu nie czyta), jak i swoje minusy – słabsza wydajność i możliwość wystąpienia problemów z dyskiem twardym, zasilaczem lub chłodzeniem. Jeśli mówimy o nowych komputerach stacjonarnych do 700 zł…. tu możliwości są bardzo ograniczone – otrzymujemy sprzęt porównywalny parametrami do laptopów z niższych półek.

Jaki laptop wybrać?

– Do 500 zł – Stawiam na używanego Lenovo Thinkpad T410s. Za 499 zł otrzymujemy bardzo dobry, czterordzeniowy procesor Intel Core i5, kość RAM 2GB w standardzie DDR3. Dużą wadą jest dysk – pojemność 80 GB i standard HDD. Do tego matryca LED 14 cali, całkiem niezły sprzęt, który jest w stanie zapewnić komfortową pracę na pakietach biurowych oraz przyjemność przyjemność z oglądania filmów w jakości HD oraz odtwarzania muzyki.

– Do 700 zł – tu znowu na czoło wychodzi laptop ze stajni Lenovo – tym razem model X240, wyposażony w dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 o taktowaniu 2,9 GHz, 2 kości ram po 2GB w standardzie DDR3, kartą graficzną zintegrowaną. Pojemność dysku jest o wiele większa niż w przypadku poprzedniego modelu – w tej wersji wynosi 320 GB w wersji HDD, co jest wciąż dość małą ilością miejsca na dysku.

Jaki komputer stacjonarny wybrać?

Wybór komputera stacjonarnego nie jest prosty, gdyż składa się on z dużej ilości podzespołów. Taki komputer warto złożyć w towarzystwie kogoś kto się zna, z części używanych. Czego możemy oczekiwać? Z części używanych jesteśmy w stanie złożyć za 700 złotych komputer, który poradzi sobie nawet z Wiedźminem 3 – Dziki Gon czy Grant Theft Auto 5, oczywiście nie można oczekiwać, iż komputer będzie w stanie uruchomić te gry na wyższych ustawieniach niż najniższe oraz, że będzie sobie radził z tymi grami w 60 FPS (klatki na sekundę) w rozdzielczości Full HD. Jednakże, w 30 FPS, w niższych rozdzielczościach jesteśmy w stanie te gry uruchomić i nie spalić sobie nowo zakupionego sprzętu.

Czego możemy oczekiwać? Procesorów 2 lub 4 rdzeniowych, kości pamięci RAM do 8 GB w standardzie DDR2 oraz do 4 GB w standardzie DDR3, dysków typu HDD do 320 GB oraz kart graficznych, maksymalnie 2GB, jednakże nie tak słabych, jak na swoją cenę. Oczywiście, mówimy tu o samej jednostce centralnej – do działania komputera wymagany jest jeszcze oczywiście monitor, myszka oraz klawiatura. To pierwsze (razem z głośnikami) jest w stanie zastąpić nam telewizor, jednakże cała reszta jest już wymagana do tego, aby korzystać z komputera. Nie uwzględniamy również kosztów wysyłki.

Da się? Oczywiście!

Jak widać w powyższych przykładach, zakup tanich komputerów, które będą w stanie nam służyć przez jakiś czas, w zależności od przeznaczenia jest możliwy. Wszystko odnosi się do tego, jaki mamy budżet i czego potrzebujemy – czy przenośnego komputera do pracy, czy stacjonarnej, ale o wiele bardziej wydajnej wersji tegoż sprzętu. W obu przypadkach warto sprawdzić co proponują sklepy komputerowe online, jak np. (https://shoplet.pl/13-komputery-stacjonarne) i te działające stacjonarnie, gdyż mają zazwyczaj w swojej ofercie komputery używane i poleasingowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here