Aktywność fizyczna osób starszych - para uśmiechniętych seniorów podczas jazdy na rowerach

Aktywność fizyczna osób starszych to jeden z najważniejszych czynników, które w jesieni życia pozwalają zachować zdrowie, sprawność i dobre samopoczucie. Wśród wielu rodzajów aktywności i dyscyplin sportu każdy senior znajdzie coś dla siebie!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak aktywność fizyczna seniorów wpływa na ich zdrowie i samopoczucie,
  • jakie formy aktywności fizycznej osób starszych są najpopularniejsze.

Aktywność seniorów jest jednym z najważniejszych czynników, które łagodzą niekorzystny wpływ procesów starzenia na zdrowie. Niestety, wśród osób starszych bardzo mocno rozpowszechniony jest siedzący tryb życia, który źle wpływa na większość funkcji i układów organizmu – upośledza pracę układu oddechowego i układu krążenia, obniża tolerancję glukozy, zaburza gospodarkę mineralną i powoduje osłabienie układu ruchu. Aktywność osób starszych pozwala hamować wszystkie te niekorzystne zmiany.

Aktywność fizyczna a zdrowie seniorów

Liczne badania naukowe dowiodły, że aktywność ruchowa osób starszych niesie za sobą liczne korzyści dla zdrowia. Dzięki niej można m.in. zapobiegać chorobom przewlekłym typowym dla wieku podeszłego oraz łagodzić ich przebieg (np. choroby wieńcowej, osteoporozy, nadciśnienia tętniczego oraz hipercholesterolemii). Dowiedziono, że aktywność fizyczna osób starszych poprawia wrażliwość komórek na insulinę, reguluje poziom cukru we krwi, a tym samym – zmniejsza ryzyko występowania cukrzycy typu II. Aktywność fizyczna seniorów ze zdiagnozowanymi chorobami układu ruchu zmniejsza dolegliwości bólowe i utrzymuje ruchomość stawów. Są doniesienia, wedle których ruchowa aktywność seniorów pozwala redukować ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory.

Warto pamiętać, że wpływ aktywności fizycznej na zdrowie dotyczy również funkcjonowania emocjonalno-psychicznego. Aktywność osób starszych to doskonały sposób na radzenie sobie ze stresem i rozładowywanie negatywnych emocji. Według badań regularny ruch zmniejsza ryzyko występowania demencji starczej, choroby Alzheimera i innych typowych dla wieku podeszłego schorzeń neurodegeneracyjnych.

Formy aktywności fizycznej osób starszych – co wybrać?

Istnieje wiele możliwych form aktywności ruchowej osób starszych. Wybór tej odpowiedniej warto jednak skonsultować z lekarzem, który wykluczy istnienie przeciwwskazań.

  • Gimnastyka

Może się składać z ćwiczeń rozciągających, stabilizujących, ćwiczeń równowagi czy ćwiczeń wzmacniających. Dopasowaną do indywidualnych potrzeb gimnastykę może uprawiać w zasadzie każdy. Pozytywnie wpływa ona na ogólny poziom sprawności, zmniejsza dolegliwości bólowe i napięcie mięśni, poprawia także zakres ruchów i równowagę ciała.

  • Pływanie

Jest doskonałe dla osób z chorobami stawów – pozwala zwiększać siłę mięśniową, modeluje sylwetkę i poprawia ogólną kondycję, ale bez jakichkolwiek obciążeń dla stawów! Dzięki wyporności wody ciężar ciała zmniejsza się siedmiokrotnie, ale mięśnie pracują z takim samym obciążeniem. Dodatkowo pływanie pozwala w naturalny sposób regulować pracę serca.

  • Nordic walking

To wywodzący się ze Skandynawii energiczny marsz z użyciem specjalnych kijków. Angażuje on o wiele więcej mięśni niż zwykły spacer, a przy tym mniej obciąża stawy. Można go uprawiać w parku, lesie, a nawet na osiedlowych uliczkach. Pozwala dotlenić organizm i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia.

  • Jazda na rowerze

Nie obciąża stawów kolanowych ani biodrowych, a jednocześnie pozwala szybko spalić kalorie, wzmocnić mięśnie nóg i poprawić pracę serca. Co więcej, jazda na rowerze i związane z nią bliższe i dalsze wycieczki to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Uwaga! Jazda na rowerze nie jest wskazana dla osób z zaburzeniami równowagi.

To oczywiście tylko kilka przykładów sportów dla seniorów. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, osoba starsza może również biegać, grać w tenisa, ćwiczyć jogę czy jeździć na łyżwach. Wszystko zależy od jego indywidualnych upodobań!

Źródła:

https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/201402_Gerontologia_003.pdf

https://www.mp.pl/pacjent/dieta/sport/73803,aktywnosc-fizyczna-uosob-wpodeszlym-wieku

http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-1139629b-723d-4a44-aa7b-458ec0739c64

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here