olej 5w40

Kierowcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że bez idealnie dobranego oleju ich samochód, a raczej jego silnik może mieć ogromne problemy. W związku z tym wybór odpowiedniego środka smarnego staje się dla nich ogromnym wyzwaniem. Dlaczego? Zwykle nawet jeśli kierowcy bez zająknięcia potrafią wyrecytować różnicę między olejem syntetycznym i mineralnym, to jednak problemy sprawiają dodatkowe oznaczenia. Jednym z popularniejszych środków smarnych obecnie jest olej 5w40. Co warto o nim wiedzieć?

Olej 5w40 – jaki to olej?

Zacznijmy od najprostszego wyjaśnienia, czym tak w ogóle jest olej 5w40? Otóż najprościej można powiedzieć, że jest to olej wielosezonowy. Sprawdza się on w polskich warunkach praktycznie przez cały rok. Co więcej olej 5w40 zachowuje płynność w skrajnej temperaturze do -30 stopni Celsjusza, a także nie starci on swoich właściwości w momencie, kiedy silnik mocno się nagrzeje. Wobec tego można powiedzieć, że olej 5w40 to smarowidło, które odporne jest na zmienne temperatury i cechuje się niezwykle wysoką odpornością na ich działanie. Wobec tego jest on wstanie sprawić, że żywotność poszczególnych podzespołów silnika znacznie się wydłuży. Nie będzie zadziwiający fakt, że po tego typu oleje najczęściej sięgają właściciele nowych samochodów.

Co kryje się pod oznaczeniem 5w40?

Wspomniane już zostało, że dla wielu kierowców oznaczenia jakie kryją się na olejach jest niezwykle problematyczne. Niemniej jednak ich wyjaśnienie jest niezwykle proste. Otóż:

  • „W” w nazwie oleju 5w40 oznacza zimę (z angielskiego winter)
  • cyfra przed literką W oznacza płynność oleju w niskiej temperaturze- w tym momencie można powiedzieć, że im niższa ona jest, tym w niższej temperaturze możemy stosować olej. Olej 5w40 oferuje możliwość rozruchu w temperaturze -30 stopni Celsjusza
  • liczba, która znajduje się po znaku „-” oznacza lepkość w wysokiej temperaturze- olej 5w40 zapewnia optymalny poziom smarowania w wysokich temperaturach, kiedy silnik mocno się nagrzewa.

Można więc wywnioskować, że olej 5w40 jest olejem wielosezonowym. Co więcej jego uniwersalność przekłada się na jego popularność. Kierowcy szeroko doceniają ten typ oleju i chętnie go stosują w swoich pojazdach. Niemniej jednak nie każdy samochód, będzie mógł na oleju 5w40 pracować. Warto więc w pierwszej kolejności dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta, które można znaleźć w instrukcji pojazdu. Niemniej jednak kierowcy tych aut, które dość szybko zużywają smarowidło, powinni rozważyć jego wymianę właśnie na olej 5w40.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here