Ile kosztuje i jak wygląda badanie przepływu żył

W przypadku chorób i zaburzeń układu krwionośnego działania lekarzy mogą być naprawdę różne, jednak praktycznie zawsze konieczne jest badanie przepływu żył poprzez USG Dopplera. Takie badanie żył pozwala dokładnie przeanalizować ich stan, jak i prędkość z jaką przemieszcza się w nich krew. Ile kosztuje takie badanie? Kiedy można się na nie zdecydować?

Jak wyglądają i ile kosztują badania żył przez USG?

W zasadzie Badanie przepływu żył metodą USG Dopplera z perspektywy pacjenta wygląda praktycznie tak samo jak każde inne USG. Po nasmarowaniu skóry pacjenta specjalnym preparatem lekarz przesuwa po jej powierzchni ultrasonograf. Urządzenie wykorzystując fale dźwiękowe jest w stanie zebrać wszelkie dane o naczyniach krwionośnych pacjenta, a nawet stworzyć ich wyraźny obraz na ekranie komputera. Cały zabieg trwa od 15 do 30 minut i jest całkowicie bezbolesny oraz nieszkodliwy.

Tego typu badanie żył nie powinno też być bolesne dla portfela pacjenta. Oczywiście jego koszt jest zależny od miejsca przeprowadzenia badania, sytuacji rynkowej, czy obszaru który wymaga analizy, jednak średni koszt badania przepływu żył to około 200 złotych. Niestety w przypadku kiedy badaniu musi zostać poddane całe ciało cena ta zwykle jest dwukrotnie wyższa. Istnieje również możliwość refundowania zabiegu przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak przez wzgląd na piekielnie długie kolejki ludzie unikają tego rozwiązania.

Kto powinien zgłosić się na badanie żył? Jak się przygotować?

Badania żył przez USG Dopplera są w zupełności nieszkodliwe i mogą zostać przeprowadzone na każdym, łącznie z osobami w ciąży lub podeszłym wieku. Niemniej nie przeprowadza się ich profilaktycznie, a jedynie po uzyskaniu odpowiednich skierowań od lekarza rodzinnego i chirurga. Takie skierowanie zostaje wypisane tylko wtedy gdy lekarz uzna, że istnieje konieczność przeprowadzenia badań żył. Mowa tu o takich przypadkach jak przewlekłe drętwienie kończyn, widoczne żylaki, czy też problemy z gojeniem się ran.

Należy też wspomnieć, że na badanie naczyń krwionośnych nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. USG Dopplera w praktycznie każdym przypadku może zostać przeprowadzone w dowolnej chwili. Na badanie nie trzeba przychodzić na czczo, ponieważ nie ma to żadnego wpływu na jego wynik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here