Czy Arduino to już robotyka, czy wciąż modelarstwo?

0
1220

Technologia z każdym rokiem zaczyna zaskakiwać nas coraz mocniej. Nic dziwnego, że zaczynamy często gubić się w tym, co jest nowością, a co rynek zdążył wyeksploatować. Osoby, które wiele lat temu znalazły swoje hobby, nie mają czasu, by sprawdzać wszystkie nowości, a gdy przychodzi czas zmiany, są w ciężkim szoku. Wystarczy spojrzeć chociażby na minikomputery i funkcjonalności, które nam oferują. Obecnie każdy szanujący się sklep modelarski, będzie posiadać systemy Arduino w swojej ofercie. Wiele osób może jednak zapytać, co to w ogóle jest i jak tego używać?

Czym jest Arduino i czemu znajdziemy je w takich miejscach jak sklep modelarski? Czy konstrukcje oparte na tych modułach są skomplikowane pod względem modernizacji? Spieszymy z udzieleniem odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Mamy nadzieję, że uda nam się zarazić nie tylko młodych pasjonatów robotyki, ale również starych wyjadaczy, którzy zjedli zęby na modelarstwie i mogą pochwalić się ogromnym doświadczeniem w branży.

Arduino – co to takiego?

Arduino to minikomputer, który początkowo miał służyć jedynie do nauki programowania. Rynek jednak zauważył jego imponujący potencjał, co oczywiście przerodziło się w ogromny sukces firmy. Nic dziwnego, że dziś projektanci i konstruktorzy z całego świata tworzą na tym systemie zarówno proste, jak i naprawdę imponujące moduły i roboty. Nic więc dziwnego, że każdy profesjonalny sklep modelarski zainteresował się tą technologią. Pozwala ona na kreatywne tworzenie przedmiotów, bez jakichkolwiek ograniczeń.

Jak z tego korzystać?

Podstawą jest znajomość pracy z układami scalonymi. Z tym jednak doświadczeni modelarze nie powinni mieć większego problemu. Niemal każdy sklep modelarski posiada w swojej ofercie niewielkie, specjalistyczne lutownice i wszystkie pozostałe akcesoria. Pozostaje jedynie kwestia programowania. Do wyboru zatem są dwie opcje. Pierwsza, czyli samodzielne pisanie aplikacji i druga, korzystanie z gotowych projektów z sieci. Na początek oczywiście zalecamy wybór drugiej drogi, która pokaże w pełnej okazałości ten wyjątkowy świat technologii.

Gdzie zastosować?

Dosłownie wszędzie. Arduino pozwala stworzyć zarówno proste oświetlenie LED sterowane głosem lub regulator rolet oparty na czujnikach światła, jak i zaawansowanego drona, który sam będzie wykonywać zlecone zadania. Moc obliczeniowa modułu jest imponująca, dlatego wykorzystujmy ją najlepiej, jak się da. Uwierz, że to naprawdę nie jest wcale tak skomplikowane, jak początkowo może się wydawać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here