karma dla ptaków egzotycznych

Ptaki egzotyczne to niezwykle fascynujące zwierzęta. Są inteligentne, piękne i bardzo towarzyskie, dlatego coraz więcej osób decyduje się na hodowlę domową. Każdy z początkujących hodowców staje przed wyborem najlepszej karmy dla ptaków egzotycznych. Sposób żywienia ptaków ma ogromne znaczenie dla ich zdrowia, dlatego kwestii tej nie należy traktować lekko. O jakich zasad powinniśmy pamiętać, gdy układamy jadłospis dla swojej papugi? Co powinna zawierać w swoim składzie dobra karma dla ptaków egzotycznych?

Zasady żywienia ptaków egzotycznych

Warto mieć na uwadze fakt, że w naturze ptaki egzotyczne mają dostęp do różnorodnego pożywienia. W hodowli domowej ich dieta staje się mocno ograniczona, jednak powinna zawierać dużo różnych składników i być odpowiednio zbilansowana. Dzięki temu papuga będzie nie tylko zadowolona, ale też zdrowa i pełna energii. W profesjonalnych sklepach zoologicznych można znaleźć starannie skomponowane karmy dla ptaków egzotycznych, które obejmują najlepsze składniki dla tych zwierząt. Dietę papugi warto urozmaicić także owocami i warzywami bogatymi w cenne substancje odżywcze. Wśród warzyw lubianych przez ptaki egzotyczne można wymienić między innymi marchewkę, buraki oraz ogórki. Jeśli natomiast chodzi o owoce, do jadłospisu papugi mogą trafić truskawki, banany, arbuzy czy gruszki. Pamiętajmy, że preferencje żywieniowe ptaków różnią się w zależności od gatunku. Najlepiej jest dobrze zapoznać się z informacjami na temat karmienia ptaków, które sami hodujemy. Specjaliści polecają też od czasu do czasu podawać papugom czysty nabiał, na przykład w postaci niesolonego sera białego, jogurtu naturalnego czy ugotowanego jajka.

Profesjonalne karmy dla ptaków egzotycznych

Profesjonalna karma dla ptaków egzotycznych to podstawa ptasiej diety. W sklepach zoologicznych oferowane są zarówno karmy dedykowane wszystkim papugom, jak i polecane poszczególnym gatunkom. W ich składzie znajdują się rozmaite ziarna, kiełki i rośliny, które doskonale zaspokajają potrzeby żywieniowe ptaków. Karmy dla ptaków egzotycznych zawierają między innymi proso senegalskie, które papużki chętnie wyłuskują z twardej skorupki. Poza tym możemy znaleźć w nich ziarna oleiste, takie jak siemię lniane, słonecznik oraz pestki dyni. Gotowe karmy dla ptaków egzotycznych należy dawkować zgodnie z zaleceniami producenta. Czasem można też zamoczyć ziarno i podać je papudze w wilgotnej postaci. Starannie skomponowana mieszanka uzupełniona warzywami, owocami i zieleniną to najzdrowsza dieta dla latającego pupila!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here