Do czego służą zarękawki ochronne?

0
521

W celu poprawy bezpieczeństwa pracy, a po części także dla ochrony odzieży wierzchniej przed zawilgoceniem i zabrudzeniem, część pracowników linii produkcyjnych zatrudnionych w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, motoryzacyjnym, pracujących w przetwórstwie i wielu innych branżach, podczas pracy stosuje zarękawki ochronne. To specyficzny element ochronnego stroju roboczego będący naturalnym uzupełnieniem dla rękawic.

Właściwości zarękawków ochronnych

Podstawową funkcją realizowaną przez profesjonalne, robocze zarękawki ochronne jest zabezpieczenie przedramion przed wilgocią i ryzykiem mechanicznych uszkodzeń, w tym przed ryzykiem skaleczenia. Wykonane z nienasiąkliwych materiałów, charakteryzujące się zwiększoną odpornością na przecięcia, działanie chemikaliów i wysokich temperatur ochronne zarękawki przeciwprzecięciowe są ważnym elementem środków indywidualnej ochrony pracownika, zabezpieczając go przed różnego rodzaju ryzykami wynikającymi ze specyfiki wykonywanej pracy. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów takie elementy stroju roboczego poprawią bezpieczeństwo pracy przy minimalnej ingerencji w komfort jej wykonywania. Zarękawki są nieprzemakalne i nienasiąkliwe. W sprzedaży dostępne są również ich wersje wzmocnione, chroniące przed skaleczeniami oraz specjalne, które zapewniają wysoki poziom ochrony przy pracy z chemikaliami.

Kto używa zarękawków ochronnych?

Zakładane na przedramiona, wytrzymałe i nieprzemakalne, robocze zarękawki ochronne to podstawa wyposażenia wielu osób pracujących w przetwórstwie spożywczym. Z takiego sprzętu korzystają również pracownicy laboratoryjni, osoby zatrudnione w przemyśle farmaceutycznym i wiele innych. Specjalnie wzmocnionymi, przeciwprzecięciowymi wersjami zarękawków ochronnych posługują się osoby obsługujące linie produkcyjne w fabrykach motoryzacyjnych, osoby pracujące w sektorze budowlanym czy branży rolnej. Wzmacniane kevlarem zarękawki minimalizują ryzyko skaleczeń i innych urazów mechanicznych, co w połączeniu z profesjonalnymi rękawicami roboczymi w znaczący sposób wpływa na poprawę bezpieczeństwa pracy.

Ze względu na specyficzne właściwości zarękawków ochronnych używa się w wielu różnych branżach. To prosty w użyciu, ale niezwykle przydatny element indywidualnej ochrony pracownika, który w wersji podstawowej chroni przed działaniem wody i ryzykiem zabrudzenia odzieży wierzchniej, a wersji specjalistycznej zabezpiecza przed skaleczeniami, a nawet przed ryzykiem poparzenia. Zarękawków niemal zawsze używa się łącznie z roboczymi rękawicami ochronnymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here