karma dla szczeniąt

Pierwsze lata życia psa są niezwykle ważne. Prawidłowa opieka nad nim w tym okresie procentuje w przyszłości. Nie tylko bowiem staje się dobrze ułożony, ale jednocześnie nie choruje i nie powoduje innych problemów. Jak zatem dbać o szczeniaka? Jakich nawyków warto go uczyć? Jaką karmę dla szczeniąt stosować? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Pierwsze kroki na świecie

Pierwsze tygodnie życia psa nie są szczególnie wymagające. Wówczas bowiem kluczową rolę odgrywa nie właściciel czworonoga, ale jego mama i… weterynarz. Mama zadba o dostarczenie swojemu malcowi odpowiedniego pożywienia, czyli matczynego mleka. W ciągu czterech tygodni od urodzin pies nie powinien być także oddzielany od swojego rodzeństwa. Właściciel musi natomiast zadbać o wizytę u weterynarza we właściwym momencie. On bowiem zastosuje odpowiednie zabiegi, które pozbawią psa pasożytów. W 6 tygodniu wykonuje się szczepienia na nosówkę i parwowirozę, a kolejne w stosownym odstępie czasu. Po upływie tego czasu właściciel będzie miał więcej zadań. Wówczas „do akcji” wejdzie bowiem normalna karma dla szczeniąt.

Odpowiednia karma dla szczeniąt

Karmienie szczeniaka innym pokarmem niż mleko jego własnej mamy należy rozpocząć stopniowo. Maluch musi się powoli przyzwyczajać do innej diety. Na początek najlepsza jest sucha karma dla szczeniąt lekko rozwodniona. Poza tym należy ją podawać w temperaturze pokojowej i o stałych porach dnia. Na opakowaniu danego produktu warto też sprawdzić sposób dawkowania. W zależności od marki karmy może się ono bowiem różnić. Wszystko zależy od indywidualnej kaloryczności karmy. Oczywiście posiłki dla psa można też gotować samodzielnie. Stworzenie dla swojego pupila odpowiednio zbilansowanego posiłku nie jest jednak proste. Właśnie dlatego większość osób stawia na wygodną, gotową karmę dla szczeniąt.

Jak kształtować dobre nawyki?

W pierwszych latach życia psa bardzo ważne jest też kształtowanie w nim odpowiednich nawyków. Pierwszy rok to idealny moment na pokazanie pupilowi jakie zachowanie jest akceptowalne, a jakie nie. Do treningów posłuszeństwa warto wykorzystać zabawki dla psa, a także rozmaite przysmaki. Pies potrzebuje bowiem skutecznego systemu motywacyjnego. Za każde prawidłowo wykonane ćwiczenie warto go nagrodzić. Wtedy łatwiej będzie od niego egzekwować określone zachowanie w przyszłości. Co jednak istotne kaloryczność serwowanych przysmaków należy odliczyć od podawanej psu karmy. Chodzi bowiem o to, by przez nadmiar dodatkowych smakołyków pies nie nabrał zbyt dużo wagi. Każda karma dla szczeniąt powinna być bowiem serwowana w odpowiednich proporcjach, przy zastosowaniu wytycznych sformułowanych na opakowaniu produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here