Jak ograniczyć pocenie? – 7 skutecznych sposobów

Problem nadmiernego pocenia pojawia się u sporej części ludzi, dla których wilgotne ręce, mało estetycznie wyglądające plamy pod pachami na ubraniach, strugi potu spływające nawet przy niewysokich temperaturach po skroniach, wilgotne włosy, ślady zostawiane przez wilgotne stopy po wyjęciu ich z butów oraz zwyczajnie nieprzyjemny zapach to prawdziwa udręka.

Co gorsza, ten problem nasila się najczęściej w chwili, kiedy jesteśmy czymś specjalnie zaaferowani, zestresowani czy zdenerwowani. Warto znać sposoby zwalczania tego przykrego oraz często wstydliwego problemu.

Noś odpowiednie ubranie

Pierwszą zasada radzenia sobie z tym problemem będzie zmiana garderoby na odpowiedniejszą, a więc taką, która nie będzie wykonana z syntetycznych materiałów, nieprzepuszczających powietrza i uniemożliwiających skórze oddychać. Lepiej sprawdzą się luźne, a także przewiewne, bawełniane ubrania. Co do butów, najlepiej wybierać te wykonane z naturalnej skóry – będą zachowywać się dokładnie tak samo, jak bawełniane koszule czy bluzki.

Nie zapominaj o higienie

Zawsze, kiedy borykamy się z tego rodzaju problemami, najważniejszą kwestią, o jakiej absolutnie nie wolno nam zapominać, jest higiena osobista. Musisz pamiętać o częstym braniu kąpieli lub prysznica, stosuj mydła antybakteryjne, pamiętaj o dokładnym wycieraniu czy osuszaniu skóry, dostosuj kosmetyki do rodzaju skóry i problemów, zmieniaj regularnie i dosyć często bieliznę – zapobiegnie to nieprzyjemnemu zapachowi.

Używaj ziół

Kąpiele będą miały jeszcze lepsze właściwości, jeśli do wody będziesz dodawać odpowiednie zioła, takie jak szałwia, malwa, mięta pieprzowa, pokrzywa, hyzop. Brana kąpiel powinna być w wodzie ciepłej, ale nigdy gorącej, ponieważ niższa temperatura będzie przeciwdziałała nadmiernej pracy gruczołów potowych, a także skutecznie obkurczy naczynka krwionośne.

Napary ziołowe

Jeśli chcemy ograniczyć nieprzyjemne skutki pocenia się dłoni oraz stóp, możemy stosować moczenie ich w naparach z dodatkiem ziół – lawendy, szałwii, malwy, tymianku, octu jabłkowego, soku z cytryny czy kory dębu. Dodatkowo nadmierne pocenie się pod pachami można ograniczyć, jeśli namoczymy w takim naparze gąbkę, a następie przemyjemy nią pachy i pozostawimy do wyschnięcia, bez wycierania.

Odpowiednie kosmetyki

W przypadku tego rodzaju problemów trzeba odpowiednio dobierać kosmetyki, dezodoranty najlepiej będzie zastąpić specjalistycznymi antyperspirantami, które w takich sytuacjach sprawdzą się znacznie lepiej. Jeśli będziesz wybierał produkty zawierające sól glinu, uczucie świeżości oraz suchości będzie się utrzymywało całą dobę.

Jak ograniczyć pocenie? – 7 skutecznych sposobów

Właściwa dieta

Problemy z poceniem się wymagają odpowiedniej diety – najlepiej wzbogacić je w kwaśne produkty, takie jak małosolne górki, wiśnie, porzeczki, kapustę kiszoną. Warto również jeść spore ilości różnorodnego nabiału, a także warzywa i owoce. Unikać musimy potraw ostrych oraz wyrazistych przypraw, jakich jak curry, chili czy czosnek lub cebula.

Herbatki ziołowe

Te również są w stanie poprawić nasz stan –najlepsze będą herbatki z szałwii, łopianu, hyzopu, mięty oraz pokrzywy. Sprawdzi się również sok z młodej trawy pszenicznej oraz ocet jabłkowy, pity w odpowiednich proporcjach przez kilka kolejnych dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here