zdjęcie: fotolia.com

Niewielki metraż mieszkania to zjawisko, z którym większości z nas przyjdzie się zmierzyć przynajmniej raz w życiu. Małe pomieszczenie nie musi jednak oznaczać ograniczenia funkcjonalności czy rezygnacji ze stylowych rozwiązań. Istnieje wiele trików pozwalających na wygodne i efektowne urządzenie niewielkiego salonu. Wiele zależy m.in. od dobrania właściwego oświetlenia. W tym artykule podpowiadamy więc, co zrobić, by optycznie powiększyć mały salon!

Urządzając mieszkanie, często zapominamy o potędze światła. Tymczasem właściwie dobrane lampy mogą zdziałać prawdziwe cuda. Światło, skierowane w kluczowe dla salonu miejsca, potrafi wydobyć najważniejsze elementy aranżacji, całkowicie odmieniając wystrój pomieszczenia. Jak dobrać oświetlenie, by mały salon zamienił się w przestronny pokój? Oto 4 porady, które pomogą ci odnaleźć przestrzeń w mieszkaniu:

1. Skieruj światło lamp w górę

Masywny, nisko opuszczony żyrandol nie sprawdzi się w małym salonie, bo będzie przytłaczał swoim rozmiarem. Zwłaszcza modele ze światłem skierowanym w dół optycznie „odcinają” przestrzeń powyżej lampy i sprawiają, że sufit wydaje się niższy. Jeśli więc zależy ci na wizualnym powiększeniu salonu, wybieraj lampy, których światło skierowane jest w stronę sufitu. Dobrze sprawdzą się też plafony. A jeśli mimo wszystko marzysz o żyrandolu, wybierz nieduży model, najlepiej z przejrzystym, szklanym kloszem, który doda lampie lekkości.

2. Dobierz kilka źródeł światła

Mały salon powinien być jak najbardziej rozświetlony. W miarę możliwości staraj się zapewnić mu dostęp światła dziennego – postaraj się nie stawiać na oknach zbyt wiele akcesoriów, nie stosuj też ciężkich, grubych zasłon, lepsze będą jasne rolety. Dobrym pomysłem jest również zainstalowanie w salonie luster, które optycznie powiększą przestrzeń i odbiją światło. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, zadbaj o kolorystykę ścian i mebli. Powinny być utrzymane w jasnych barwach – ciemne pochłaniają światło, zamiast je odbijać – radzi ekspertka portalu lampy.pl.

Poza naturalnym oświetleniem warto również zadbać o to, by w salonie znalazło się kilka źródeł światła sztucznego. Mogą to być na przykład dodatkowe lampy stojące czy biurkowe albo zamontowane pod półkami listwy, które uwypuklą niektóre elementy wystroju, odwracając uwagę od niewielkiej przestrzeni. Postaraj się kierować wiązki światła na ściany – to sprawi, że będą wyglądały na bardziej oddalone od siebie. W konsekwencji pokój wyda się większy.

3. Wybierając lampy do salonu, stawiaj na prostotę

Podobnie jak w przypadku żyrandoli, masywne, ciężkie lampy stojące oraz lampy biurkowe niepotrzebnie zwiększą wrażenie ograniczonej przestrzeni. Dlatego wybieraj modele z lekkimi, jasnymi kloszami – szklanymi czy papierowymi – bez dodatkowych zdobień. Ta zasada dotyczy też innych aspektów wystroju salonu. Zbyt wiele bibelotów lub bogate wzornictwo mebli w małym pomieszczeniu tworzą wrażenie chaosu, który optycznie ogranicza przestrzeń – radzi ekspertka z lampy.pl.

4. Stosuj oświetlenie dekoracyjne

Wspominaliśmy już o dodatkowych źródłach światła – wszelkie listwy i lampy LED, wbudowane oprawy, podświetlenia obrazów czy cotton balls dodatkowo rozświetlą pomieszczenie i optycznie je powiększą, ale także przyciągną uwagę do aranżacji. Pamiętaj jednak, że źródła światła w miarę możliwości powinny być utrzymane w podobnym stylu, aby nie wprowadzać do pomieszczenia wrażenia chaosu. 

Kilka różnych lamp to również rozwiązanie wygodne – dzięki niemu możesz dostosować oświetlenie do swoich potrzeb i w zależności od sytuacji stworzyć w salonie odpowiedni nastrój.

Mały salon wcale nie musi spędzać ci snu z powiek. Podobnie jak duży pokój, może prezentować się stylowo i być bardzo funkcjonalny. Dobierając właściwe oświetlenie, z łatwością stworzysz w swoim salonie przestrzeń, w której z przyjemnością czas spędzać będziesz zarówno ty, jak i twoja rodzina czy znajomi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here