zapoznanie noworodka z psem lub kotem
fot. Pexels.com

Nasz pupil jest z nami od lat i traktujemy go jak pełnoprawnego członka rodziny. Gdy podejmujemy decyzję o dziecku, w naszej głowie pojawia się obawa – jak nasz ukochany zwierzak zareaguje na noworodka? Jak go przygotować na nadejście noworodka?

Przeczytaj też: http://www.blondeworld.pl/noworodek-i-zwierze/

Przygotowanie zwierzęcia na przyjście dziecka

Gdy decydujemy się na dziecko, bardzo nam zależy, aby nasz pupil przyjął małe niewiniątko do naszego rodzinnego stada. W trakcie trwania ciąży trzeba odpowiednio nastawić naszego zwierzęcego przyjaciela. Już za kilka miesięcy dotychczasowe życie obróci się o 180 stopni dlatego, żeby nie narażać zwierzaka na niepotrzebny stres, zmiany musimy wprowadzać do jego codzienności stopniowo.

Pies a dziecko

Psy naturalnie posiadają wiele empatii do człowieka niezależnie od jego wieku czy rozmiaru. Są jednak psy, które stronią z jakiegoś powodu od ludzi. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak przygotować naszego psiego towarzysza do obecności dziecka w domu.

  • Oswojenie z wózkiem – zanim przyjdzie na świat dziecko, warto nauczyć psa spokojnego chodzenia przy wózku dziecięcym. Wybierzmy się ze swoim psiakiem na spacer z pustym wózkiem i oswójmy go z nową sytuacją. 
  • Noszenie na rękach – jeśli nasz pies jest energiczny lub ma duże gabaryty, warto przećwiczyć z nim przed porodem sytuacje, w których nosimy na rękach dziecko. Dzięki temu nauczymy go, żeby nie skakał na nas, gdy trzymamy w ramionach niemowlę.
  • Tajemnicze dźwięki – zanim dziecko pojawi się w naszym domu, puśćmy psu nagrania z dźwiękami śmiechu lub płaczu niemowlaka. Zwierzęta mają bardzo czuły słuch, więc warto przygotować je odpowiednio na wysokie dźwięki.

Kot a dziecko

Koty to prawdziwi indywidualiści chodzący swoimi drogami. Trudniej je nauczyć odpowiednich komend. Warto już podczas ciąży zapoznawać je z pewnymi schematami, które po porodzie staną się codziennością.

  • Zakaz wskakiwania – kot potrafi wejść wszędzie, dlatego dla bezpieczeństwa niemowlęcia trzeba go nauczyć niewskakiwania na łóżeczko lub wózek dziecięcy. Aby osiągnąć zamierzony cel, warto zainwestować w odpowiednią siatkę ochronną lub spray odstraszający kota.
  • Płacz jest normalny – podobnie jak w przypadku psa, można puszczać kotu nagrania z dźwiękami dziecka. W ten sposób zawczasu przyzwyczaimy go do wysokich tonów dzieciątka.
  • Kontrolowane powitanie – gdy dziecko pojawi się w naszym domu, pozwólmy kotu dobrze obejrzeć niemowlę i je powąchać. W ten sposób zaspokoi swoją zwierzęcą ciekawość. Pamiętajmy jednak, żeby nigdy nie zostawiać ich sam na sam.

Zobacz także: http://www.boolvar.pl/jak-wybrac-dobrego-lekarza-do-prowadzenia-ciazy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here