plecak

Półmetek wakacji za nami – jest to dobry czas na to, by zacząć kompletować wyprawkę szkolną. Pomimo że do początku września jeszcze trochę czasu, warto wcześniej poszukać przyborów i akcesoriów dobrych jakościowo. Jednym z ważnych zakupów, którego musi dokonać większość rodziców to plecak. W sklepach znaleźć można mnóstwo modeli o ciekawych wzorach, ale na jaki się zdecydować? Przyjrzyjmy się, jakie plecaki szkolne warto wybrać, aby były praktyczne, wygodne i lekkie.

Czym kierować się przy wyborze plecaka?

Decydując się na konkretny model, warto przeanalizować go pod kilkoma względami, takimi jak: bezpieczeństwo, funkcjonalność, komfort oraz wymiary i waga. Tornister szkolny musi być lekki, gdyż dziecko może dźwigać na plecach ciężar, który stanowi maksymalnie 10 procent jego wagi. Małe dzieci na pewno będą uszczęśliwione, gdy plecak będzie posiadał mnóstwo przegródek i organizerów, w których bez problemu zmieszczą niezbędne akcesoria. Należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane plecaki szkolne. Na początku swojej przygody ze szkołą, dziecko powinno mieć plecak z wytrzymałego tworzywa, które nie ulegnie zniszczenia pod wpływem dużego ciężaru książek.

Podczas wyboru plecaka dobrze jest zwracać uwagę na wszystkie szczegóły. Ważna jest ergonomia oraz to, z czego wykonane są szelki – powinny być regulowane, wypełnione gąbką, by noszenie ich było dla dziecka wygodne. Należy zwrócić uwagę na usztywnienie pleców oraz paski – dobrze, gdy są szerokie i miękkie. Usztywnienie plecaków ułatwia utrzymanie prawidłowej postawy oraz sprawia, że użytkowanie ich staje się wygodniejsze. Ważne, aby dziecko przed zakupem konkretnego modelu, miało możliwość go przymierzyć, najlepiej z wypełnieniem. Jeśli nie jest szerszy niż plecy dziecka, górna krawędź sięga ramion, a dolna kończy się wraz z plecami – znaczy to, że plecak został dobrany prawidłowo.

Plecak czy tornister?

Te dwa terminy bywają traktowane zamiennie, co nie jest wcale zbyt dużym błędem. Okazuje się, że dzisiejsze plecaki szkolne i tornistry prawie niczym się między sobą nie różnią. Teoretycznie tornister jest szerszy niż wyższy, zaś w przypadku plecaka – odwrotnie, przez co inaczej rozkłada się w nich obciążenie kręgosłupa. W rzeczywistości, plecaki, które można znaleźć w sklepach bardziej przypominają tornistry, aniżeli plecaki sportowe. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj się zdecydujemy, warto przy wyborze uwzględnić wymienione wyżej czynniki, takie jak: bezpieczeństwo, wygoda, funkcjonalność, waga oraz wymiary.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here