Jakie branże oferują najwięcej pracy

Chociaż nie istnieją zawody i branże w 100% odporne na recesję, istnieją pewne dziedziny, które mniej odczuwają skutki recesji, ponieważ ich usługi są zawsze potrzebne – czasami nawet bardziej w trudnych czasach. Oto kilka branż, przygotowanych przez portal www.mojebezrobocie.pl, które oferują duże bezpieczeństwo zatrudnienia w czasie spowolnienia gospodarczego.

1. Opieka zdrowotna

Ludzie chorują i potrzebują opieki medycznej bez względu na to, w jakiej kondycji jest gospodarka, więc zapotrzebowanie na pracę w opiece zdrowotnej jest dość stabilne, nawet podczas recesji. Spowolnienie gospodarcze może być nawet stresorem, który zbiera żniwo na zdrowiu fizycznym i psychicznym ludzi, co z kolei zwiększa zapotrzebowanie, na pracę w dziedzinie medycyny. Nie są potrzebni tylko lekarze i pielęgniarki. Zawody takie jak: asystent lekarza, fizjoterapeuci, pomocnicy domowi i personel niemedyczny, w tym recepcjoniści i dozorcy pracujący w szpitalach lub klinikach mogą oczekiwać dobrej pewności zatrudnienia.

  • W przypadku opieki zdrowotnej wymagane są oczywiście specjalistyczne kwalifikacje, studia, lata praktyki i co najważniejsze powołanie, więc nie jest to osiągalna branża dla osób potrzebujących nagłej zmiany pracy z powodu trudnych czasów. Opcją może być jednak skupienie się na poszukiwania pracy, jako personel niemedyczny.

2. Organy ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego

Bezpieczeństwo publiczne zawsze będzie priorytetem dla władz. Istnieje powszechne założenie, że utrata pracy może być katalizatorem dla zdesperowanych jednostek, aby zwrócić się ku przestępczości. Fakt ten sprawia, że jest mało prawdopodobne, że budżety organów ścigania zostaną obcięte podczas trudnych czasów

Policjanci, strażacy, różnego rodzaju służby i kierowcy karetek pogotowia mogą liczyć na stabilną pewność zatrudnienia. Nigdy nie wiadomo, kiedy zdarzy się sytuacja kryzysowa, więc pracownicy bezpieczeństwa publicznego muszą być zawsze zatrudnieni i w gotowości.

  • W przypadku tych zawodów najważniejszymi kwalifikacjami są sprawność fizyczna i mentalna, niekaralność, posiadanie minimum średniego wykształcenia i polskiego obywatelstwa. Zdobywanie kwalifikacji w tych zawodach wymaga poświęcenia czasu i wysiłku, aby awansować w hierarchicznym systemie stopni.

3. Branża spożywcza

Kiedy przychodzi czas na cięcia w budżecie z powodu utraty pracy lub obniżenie wynagrodzenia, luksusy, takie jak jedzenie na mieście, są często pierwszą rzeczą, którą należy wyciąć z rodzinnego budżetu. Podczas spowolnienia gospodarczego ludzie częściej gotują w domu, co oznacza, że kupują więcej artykułów spożywczych.

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem sklepu spożywczego, pracujesz jako kasjer, czy pracujesz w fabryce produkującej żywność, możesz być pewien, że Twoja praca jest bezpieczna w czasie recesji. Choć niekoniecznie będzie to prawdą w przypadku droższych sklepów ze zdrową żywnością lub importowaną, ponieważ klienci próbujący ograniczyć wydatki mogą zdecydować się na przejście do tańszego sklepu.

  • Przemysł spożywczy jest najmniej wymagający pod względem kwalifikacji na liście, więc jest to przystępna opcja zatrudnienia dla praktycznie każdego. Mile widzianymi cechami są: dyspozycyjność, dobry kontakt z klientem i opanowanie podstaw matematyki. W przypadku pracy na produkcji wartościowe będzie doświadczenie w zakresie obsługi maszyn i ich konserwacji, czy znajomość procesów produkcyjnych. Warto więc rozejrzeć się za kursami i uprawnieniami, np. tak podstawowymi jak uprawienia na wózek widłowy, czy na operatora suwnic. 

4. Usługi pogrzebowe

Śmierć nie czeka na poprawę gospodarki kraju. Tak długo jak ludzie będą umierać, ich bliscy będą potrzebować usług domu pogrzebowego. Oznacza to, że przedsiębiorcy pogrzebowi, którzy pomagają rodzinom zmarłych poprzez wybór trumny lub urny i organizację usługi pogrzebowej, mogą oczekiwać, że utrzymają się w biznesie niezależnie od tego, w jakim stanie znajduje się gospodarka.

  • Jest to drugi z zawodów na liście, do którego nie są wymagane specjalistyczne kwalifikacje. Niezwykle ważna jest jednak umiejętność radzenia sobie z atmosferą, jaką obarczony jest ten zawód, ponieważ codzienność naznaczona jest doświadczaniem tragedii wielu osób. Nie ma także wielu ścieżek rozwoju, niemniej jednak jest to stabilny biznes pozwalający zarobić firmie pogrzebowej około 1000 zł za każdy pochówek (po odliczeniu kosztów)

Podsumowanie

Jeśli pracujesz jednej z wyżej wymienionych branż, nie musisz zbytnio martwić się o najbliższą przyszłość i utratę pracy. Z drugiej strony, jeśli pracujesz w zupełnie innej branży, powinieneś wiedzieć, że nawet w trudnych czasach istnieją opcje zatrudnienia, zarówno dla wykwalifikowanych osób, jak i opcje o małych wymaganiach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here