Ludzie, którzy mają w życiu jakąś pasję, której oddają się z prawdziwą przyjemnością i zaangażowaniem, często są postrzegani jako bardziej atrakcyjni interpersonalnie.

Z pewnością jedną z najbardziej niebanalnych pasji jest numizmatyka. Numizmatyka czyli kolekcjonowanie starych monet i banknotów, wbrew pozorom nie jest zajęciem tylko dla osób interesujących się historią, chociaż rzeczywiście spore grono kolekcjonerów środków płatniczych z dawnych lat, fascynuje się również historią.

Stare monety

Dlaczego kolekcjonowanie starych monet jest tak fascynujące? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z pewnością każdy, kto poświęca sporo czasu na to, aby zdobyć lub kupić stare monety polskie czy zagraniczne, musi widzieć w tym jakiś zysk. Dla niektórych tym zyskiem jest po prostu bogata kolekcja, która jest dosłownie oczkiem w głowie, oraz powodem zazdrości u innych kolekcjonerów. Inni zaś robią to z bardzo konkretnym planem na to, by na przestrzeni kilku najbliższych lat, zarobić sporo pieniędzy, dzięki kolekcjonowaniu monet. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że jest coś takiego jak aukcje monet, na których można wystawiać również swoje okazy. Za te unikatowe, można zgarnąć naprawdę okrągłą sumkę.

Aukcje monet jako sposób na zarabianie

Można zatem śmiało rzec, że część osób kolekcjonujących stare monety, to prawdziwi pasjonaci, którzy poświęcają wszystkie możliwe środki finansowe na to, aby kupić nowe okazy. Inni zaś stare monety polskie czy zagraniczne, traktują jako swoistą lokatę kapitału. Gdy po jakimś czasie monety zyskują na wartości, po prostu je odsprzedają. W dzisiejszych czasach jest to bardzo proste i odbywa się głównie drogą internetową. Aby znaleźć nabywców, czasami nawet z innego końca świata, nie trzeba niczego poza komputerem oraz łączem internetowym.

Znajomość historii

Numizmatyka to z pewnością niesztampowe hobby jak na dzisiejsze czasy. Wbrew pozorom wcale nie wymaga jednak aż tak dogłębnego studiowania historii, jak czasami sądzą laicy. Oczywiście, znajomość historii bez wątpienia jest korzystna i pomaga samodzielnie ocenić, czy warto zainwestować pieniądze w dany egzemplarz, oraz czy jest on oryginalny. Kto jednak chciałbym spróbować swoich sił w kolekcjonowaniu monet lub banknotów, nie ma jednak ochoty studiować opasłych tomów podręczników do historii, nie powinienem się wahać i poświęcić chwilę na przejrzenie internetowych aukcji. Wbrew pozorom wyłuskanie na nich tych najlepszych okazów wcale nie jest tak trudne.

Na co zwracać uwagę podczas licytowania monet i banknotów?

Najważniejsze jest to, aby przed przystąpieniem do licytacji starych monet i banknotów, po prostu trochę na ten temat poczytać. Internet to najszybsze źródło wiedzy, nie brakuje tam stron z fachową wiedzą o numizmatyce. To właśnie tam można przeczytać między innymi, że warto zwracać uwagę na to, w jakim stanie są banknoty oraz monety, z jakiego okresu historii pochodzą ( wbrew pozorom już nawet banknoty czy monety z lat 80-tych mogą być cenne), czy są z edycji limitowanej. Już nawet tak podstawowa wiedza, może być cennym drogowskazem podczas pierwszych chwil spędzonych na aukcji internetowej. Z biegiem czasu, wiedzy i wyczucia dotyczącego tego, w co warto zainwestować pieniądze, będzie jeszcze więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here