Pielęgnacja tatuażu jest niezwykle istotna, zwłaszcza na samym początku, tuż po jego wykonaniu. Niestety zdarzają się sytuacje, że skóra nie chce się goić, zatem jak przyspieszyć ten proces i jakich kosmetyków używać do higieny skóry w miejscu wykonania tatuażu?

Higiena tatuażu jest ważna

Oczywiście przed wykonaniem tatuażu należy znaleźć odpowiedni salon, który zapewni bezpieczeństwo, a także sterylne warunki. Jednak tuż po wykonaniu tatuażu skóra może być obrzęknięta, a także bardzo zaczerwieniona. Na samym początku warto przemywać skórę antybakteryjnym żelem. Następnie warto użyć kremów, które można kupić w aptece bez recepty. Może być to krem do tatuażu, a także krem do leczenia stanów zapalnych skóry. Oczywiście świeży tatuaż należy zakryć bandażem, pod którym znajduje się gaza. Najlepiej wybrać gazę jałową, ewentualnie folię. Ich celem jest zamknięcie drogi bakteriom, np. znajdującym się w powietrzu i w ten sposób ochrona delikatnej skóry przed bakteriami, a także rozwojem infekcji. Taki opatrunek warto trzymać tylko kilka godzin po wykonaniu tatuażu, gdyż jak wiadomo podrażniona skóra najlepiej leczy się na świeżym powietrzu.

Jak myć tatuaż?

Tatuaż można myć, a wręcz trzeba. Należy wykonywać to regularnie. Do tego celu warto wybrać płynne mydła dla dzieci bądź też żele antybakteryjne. Suszenia nie należy wykonywać ciepłym powietrzem suszarki lecz wycierać czystym ręcznikiem, najlepiej w kolorze białym bądź też papierowym ręcznikiem bez wzorów. Tatuaż należy przemywać kilkakrotnie w ciągu dnia.

Pielęgnacja tatuażu – czym smarować tatuaż?

Zaraz po wykonaniu tatuażu i ściągnięciu opatrunku należy rozpocząć pielęgnację tatuażu. Polecane są maść do tatuażu, która ma działanie antybakteryjne. Zabezpiecza przed dostaniem się drobnoustrojów do skóry i chroni jej delikatną strukturę. Maść do tatuażu można kupić w każdej aptece bez recepty i kosztuje tylko kilka złotych. W przypadku infekcji koniecznie należy wybrać maść do tatuażu z antybiotykiem. Do codziennej pielęgnacji polecany jest krem do tatuażu, który w swoim składzie ma witaminę A, która regeneruje skórę i przyspiesza gojenie. Oczywiście tatuaż należy chronić także przed słońcem, dlatego warto używać także kremu do tatuażu z filtrem ochronnym, najlepiej 50 SPF. Można także zdecydować się na masło do tatuażu. Jest ono doskonałą alternatywą dla wazeliny, która jest zdecydowanie za ciężka i może powodować podrażnienia. Masło do tatuażu uwydatnia także jego kolor oraz intensywność i zapobiega blaknięciu tuszu.

Czy można się kąpać po wykonaniu tatuażu?

Zarówno kąpiel, jak i prysznic są dozwolone, pod warunkiem, że nie zmoczy się tatuażu. Jest to absolutnie zabronione przez okres dwóch do trzech tygodni, zatem nie można zanurzać się w wannie, a także korzystać z jacuzzi, które dodatkowo może uszkodzić podrażnioną strukturę skóry. Oczywiście nie wspominając już o basenach, gdyż woda w nich ma dużą ilość chloru bądź azotu, które destrukcyjnie wpływają na strukturę tatuażu, a także skórę. W przypadku brania kąpieli czy też prysznica, warto zabezpieczyć tatuaż opatrunkiem bądź posmarować go grubą warstwą masła do tatuażu.

Co zrobić, gdy pojawią się strupy?

Skóra po wykonaniu tatuażu jest bardzo delikatna i podrażniona. U niektórych osób proces gojenia jest bardzo szybki i nie jest uciążliwy. Niestety bywają również osoby, u których na skórze pojawiają się strupki, które dodatkowo bardzo swędzą. Warto wtedy stosować ciepłe ale nie gorące okłady. Należy przykładać je na 5 minut i taką czynność regularnie powtarzać najlepiej kilkakrotnie w trakcie dnia, co pozwala złagodzić objawy. Tutaj oczywiście należy pamiętać, że nie należy zdrapywać strupków ani też nie stosować żadnych maści czy też balsamów, gdyż mogą one pogłębić problem. Jeżeli skóra bardzo swędzi można ponownie przyłożyć wilgotny okład, ale w żadnym wypadku nie można drapać skóry, gdyż może to zwiększyć infekcję, a także ją rozprzestrzenić, nie wspominając już, że w tym czasie usuwa się tusz. Należy wdrożyć postępowanie i zasady takie jak obowiązują w trakcie ospy wietrznej, zatem nie tylko drapanie ale również pocieranie jest absolutnie zabronione.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here