zabawki sensoryczne
fot. Pixabay.com

Jeśli szukasz odpowiedniego prezentu dla malucha, wybierz zabawkę sensoryczną. To przedmiot, który nie tylko będzie bawił i da mu wielką radość, ale przede wszystkim zatroszczy się o właściwy rozwój wszystkich jego zmysłów i zadba o prawidłową integrację sensoryczną. Jak wybrać odpowiednią zabawkę sensoryczną? Podpowiadamy poniżej. Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: http://www.droga.com.pl/zabawka-sensoryczna-na-co-zwrocic-uwage-przy-wyborze/

Funkcje zabawki sensorycznej

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, zabawka sensoryczna uczy i bawi. Pomysł na tego typu zabawki powstał przede wszystkim z myślą o dzieciach, które zmagają się z zaburzeniami integracji sensorycznej. Jednak zabawki sensoryczne mogą być również wykorzystywane przez prawidłowo rozwijające się dzieci. Na pewno im nie zaszkodzą, a tylko pomogą w prawidłowym rozwijaniu wszystkich zmysłów, a także motoryki małej i dużej.

To one wspierają niemowlęta, a także starsze dzieci w poznawaniu kształtów, dźwięków, faktur, barw, a także mechanizmów działania. Ponadto uczą dzieci wchodzenia w pewien rodzaj kontaktu z przedmiotami, nadawaniu im rytmu, czy też wprawianiu ich w ruch. Takie aktywizowanie zdolności umysłowych i fizycznych doskonale wpływa na rozwój maluchów i na ich dalsze postępy i skoki rozwojowe. Warto więc już niemowlętom podsuwać zabawki sensoryczne i zachęcać je do zapoznawania się z nimi. Efekty z pewnością zobaczymy bardzo szybko.

Wybieramy zabawkę sensoryczną

Na co zwrócić uwagę, gdy kupujemy zabawkę sensoryczną? Przede wszystkim na to, aby była odpowiednio dopasowana do wieku dziecka, do jego możliwości, a także do etapu rozwoju, na którym się właśnie znajduje. Warto również wziąć pod uwagę predyspozycje dziecka czy jego talenty. Jeśli wiemy, że dziecko zaczyna interesować się dźwiękiem i muzyką i sprawia mu to dużą radość, warto również wziąć to pod uwagę i rozważyć zakup instrumentu muzycznego, który będzie dopasowany do jego wieku.

Natomiast jeśli planujemy zakup zabawki sensorycznej dla niemowląt, pamiętajmy o tym, aby była ona przede wszystkim bezpieczna. Nie może posiadać żadnych małych elementów, które dziecko mogłoby odgryźć, oderwać i finalnie połknąć. Jednocześnie zabawki dla maluchów nie mogą  być dla nich zbyt skomplikowane w obsłudze. W przeciwnym razie szybko się nimi znudzą i nie będą po nie sięgać. Nie zapominajmy również o jakości takich zabawek. Są one na tyle uniwersalne, że mogą również posłużyć innym dzieciom w naszej rodzinie czy u naszych przyjaciół. Warto więc, aby były dobrej jakości i mogły służyć jak najdłużej.

Zobacz też: http://www.boolvar.pl/jak-przejawia-sie-adhd-u-dzieci-i-jak-sobie-z-nim-radzic/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here