O czym warto pamiętać stając na bramce?

We współczesnym futbolu bezprecedensową rolę odgrywa postać bramkarza. Jeśli drużyna ma problem z obsadę tej pozycji to wręcz pewne jest, że zespół będzie miał kłopoty. Dobry goalkeeper to nie tylko specjalista w ekwilibrystycznych paradach czy partycypacji zdarzeń boiskowych, jest to również jeden z liderów teamu. Jego spokój może pozytywnie wpływać na pozostałych zawodników. Co więcej, jego porady bardzo często są kluczowe w procesie budowania formacji obronnych podczas meczów. Czasy, w których bramkarze występowali z gołymi rękami już dawno minęły. Podstawowym atrybutem oraz środkiem, zapewniającym komfort w pracy, jaką jest niewątpliwie rozgrywanie futbolowych spotkań są rękawice bramkarskie. Ich rola podobnie, jak funkcja goalkeepera w piłce nożnej jest fundamentalna.

Technologiczna przewaga nad zawodnikami z pola

Rękawice bramkarskie w ostatnich latach ewoluowały. Przede wszystkim zmienił się ich skład. Jakościowo są one produktem, który można śmiało określić, jako coś z najwyższej półki. Światowe koncerny pracują non stop nad wdrażaniem do swoich produktów coraz to nowszych technologii, które wywrą pozytywny wpływ na kondycję i jakość sprzętu goalkeeperów. Co więcej, dobre rękawice bramkarskie przyczyniają się do poprawy przyczepności. Dużo łatwiej wtedy łapać piłkę oraz bronić strzały, które wymagają ekwilibrystycznych poz, bardzo często na tzw. wyczucie. Dobry goalkeeper musi partycypować przyszłe, możliwe wydarzenia na boisku. Dobre rękawice bramkarskie mogą mu bardzo pomóc w przeprowadzaniu udanych parad bramkarskich. W wielu sytuacjach o obronionym strzale napastnika decyduje refleks danego bramkarza. Kiedy on już ruszy do piłki i wyciągnie się, jak przysłowiowa struna to często o finalnym sukcesie decydują centymetry. Rękawice bramkarskie o najwyższej jakości mogą dać bramkarzowi technologiczną przewagę i zapewnić mu dodatkowy centymetr lub dwa, który pozwoli obronić decydujący strzał w meczu. Co więcej, może to przesądzić o wyniku spotkania, a być może całego turnieju.

Najlepsi polscy bramkarze

Najlepsi polscy goalkeeperzy od lat są zaopatrywani przez największe, światowe marki w najwyższej jakości sprzęt bramkarski. Wojciech Szczęsny, Łukasz Fabiański są obecnie dwoma zawodnikami, którzy występują w polskiej bramce na zmianę. Są to specjaliści w swoim fachu. Obaj korzystają z usług rękawic bramkarskich, które oprócz zapewnieniu komfortu oraz daniu im przewagi technologicznej nad zawodnikami z pola w procesie obrony strzałów, z całą pewnością również bronią ich przed kontuzjami rąk. Wielu piłkarzy potrafi strzelać na bramkę wręcz z kosmiczną siłą. Piłka osiąga prędkość grubo ponad 100 km/h. Tak potężne uderzenia mogłyby wyrządzić krzywdę bramkarzom, dlatego też zostali oni wyposażeni w rękawice, aby bronić nie tylko dostępu do bramki swojej drużyny, ale także chronić swoje dłonie i nadgarstki przed potencjalnymi kontuzjami. W końcu zadaniem bramkarza jest pomoc drużynie w sytuacjach ekstremalnych. Jednym z takich wydarzeń był finał Champions League, w którym Jerzy Dudek w konkursie rzutów karnych, dzięki swojemu „Dudek dance” przyczynił się znacząco, broniąc 3 strzały z 11 metrów, do zwycięstwa Liverpoolu nad Milanem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here