Od ballady romantycznej do rockowej

Literatura piękna zawiera w sobie wiele form i gatunków. Główne z nich to epika – czyli opowieść napisana prozą, liryka – wiersze, i dramat – utwory sceniczne. Twórczość literacka nie da się jednak ściśle podzielić na poszczególne z tych form. Są bowiem gatunki łączące w sobie w sobie różne elementy.

Na przykład „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza to poemat epicki. Zawiera bogatą narrację związaną z kolejnymi wydarzeniami, a jednocześnie napisany jest mistrzowsko rymowanym trzynastozgłoskowcem. Wspaniałe dramaty Stanisława Wyspiańskiego można wystawiać w teatrze, ale niektóre fragmenty są przykładami poezji liryczno – patriotycznej.

A co to jest ballada? W niej znajdziemy ciekawą opowieść napisaną wierszem. Bohaterami ballad są zazwyczaj postaci ze świata legend i wierzeń ludowych. Na przykład co to jest ballada „Pani Twardowska”? To zabawny, niezbyt długi rymowany utwór Adama Mickiewicza, przytaczający zabawną historię paktu zawartego z diabłem przez krakowskiego czarnoksiężnika. Ten sam poeta w balladzie „Świtezianka” przypomina ludową baśń o nimfie wodnej zakochanej w wiejskim młodzieńcu.

Współcześnie, ballady kojarzą się z nastrojowymi utworami śpiewanymi. Najpopularniejsze to piosenki w stylu country. Inne śpiewa się przy ognisku z akompaniamentem gitary – podczas wycieczek i rajdów turystycznych. A co to są ballady rockowe? W nich pojawiają się o wiele bogatsze aranżacje z instrumentami dętymi i perkusyjnymi. Ale w treści tekstu zawarte są silne emocje, wyrażone w bardzo poetyckiej formie.

http://www.miedzycechowy.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here