Praca jako kelnerka

Wybór szkoły, odpowiedniego zawodu stanowi nie lada wyzwanie. Chcemy się czegoś podejmować, wiedząc że przyniesie nam satysfakcję i odpowiednie dla nas zarobki. Jednak nie zawsze tak jest. Ciężko dokonać wyboru kiedy nie wiemy co nas czeka. Oczywiście zawsze jest łatwiej, gdy zapytamy osoby, które już pracują w danym zawodzie lub uczą się na konkretnym kierunku jakie mają odczucia. Jednak to co im się może podobać dla nas może być wadą. Dlatego istotnym jest by dowiedzieć się jak najwięcej szczegółów dotyczących wybieranego zawodu. Wiele osób postanawia sobie także dorobić w trakcie nauki lub podczas poszukiwania pracy na stałe. Jest to dobre rozwiązanie ponieważ pozwala utrzymać płynność finansową a nie zobowiązuje nas do długotrwałego pozostania w danej pracy jeśli nam ona po prostu nie odpowiada.
Jedną z propozycji, którą warto rozważyć jako zajęcie stałe lub dodatkowe jest praca kelnerki. Oczywiście posiada swoje plusy jak i minusy. Podobnie jak każde inne zajęcie. Jak znaleźć takie oferty? Wystarczy wpisać: praca kelnerka, a ukarze nam się wiele ofert. Teraz już tylko aplikujemy do konkretnego pracodawcy i czekamy na odpowiedź. A jak wygląda dzień pracy, gdy otrzymamy już zatrudnienie?
Wszystko zależy od tego jaką formę wybierzemy. Czy ma to być pełen etat na stałe czy dorywczo. Jeśli tylko od czasu do czasu by sobie dorobić, to na bieżąco będziemy otrzymywać polecenia. Zwykle takie oferty pojawiają się, gdy jest zwiększone zapotrzebowanie na pracowników np. podczas wydarzeń, imprez okolicznościowych. Wtedy osoby, które są na etacie, mówią nam jakie czynności mamy wykonywać, co należy do naszych obowiązków. Po zakończeniu imprezy, wydarzenia czekamy na przelew zarobionych pieniędzy od osoby, z którą podpisywaliśmy umowę. Może być również i tak, że podejmujemy się pracy dodatkowej w weekendy lub w wybrane dni ponieważ mamy już etat w innej firmie lub uczymy się. I tutaj także dostajemy wytyczne od pracowników lub przełożonych co należy do naszych obowiązków.
Poza pracą dorywczą możemy się zatrudnić na pełen etat. Wtedy podpisując umowę o pracę wykonujemy wszystkie obowiązki jakie należą do pracowników. Oczywiście na początku zostaniemy odpowiednio przeszkoleni. Poza tym będziemy mieli czas na wdrożenie się w system pracy. W razie pytań nie bójmy się ich zadawać. Lepiej to zrobić by w przyszłości mieć rozwiązanie na dany problem. Nasz dzień wygląda zazwyczaj tak, że przychodzimy i podpisujemy się w liście obecności a następnie zaczynamy wykonywać swoje obowiązki. Praca kelnerka polega przede wszystkim na przygotowaniu sali, obsłudze, przyjmowaniu płatności a na koniec na posprzątaniu, gdy zamykamy. Oczywiście ile lokali tyle sposobów i zasad. Jednak w większości jest ustalone, że przychodzi się np. godzinę przez otwarciem lokalu, sali lub wcześniej celem przygotowania wszystkiego. Do tych czynności będzie należało włączenie ekspresu, zalogowanie się do kasy, czasami nakrycie do śniadań, przygotowanie sobie wszystkich niezbędnych rzeczy do sprawnej obsługi. Po wykonaniu tych czynności następuje otwarcie. W tutaj już zaczyna się obsługa klienta, gościa lokalu, restauracji itp. Są miejsca gdzie obowiązuje samoobsługa i należy tylko przyjąć zamówienie a następnie klient je odbiera lub zanosimy mu do stolika. Oczywiście są także i miejsca, gdzie obowiązuje nas obsługa kelnerska. Wymaga ona więcej umiejętności a żeby wszystko wykonywać profesjonalnie trzeba wiele nauki. W barach szybkiej obsługi będzie obowiązywała ta pierwsza. Wtedy praca jest dość prosta. Wystarczy przyjąć zamówienie oraz płatność, następnie zgłosić na kuchni jakie potrawy mają przygotować, a na samym końcu podać gotowe danie lub wywołać stolik np. po numerze by je odebrał. Dzięki temu na samą obsługę nie poświęcamy dużo czasu i potrzeba mniej osób ponieważ wszystko odbywa się sprawniej.
W obsłudze kelnerskiej natomiast istotne jest podejście do klienta. Tutaj musi już być zatrudnionych więcej kelnerek lub kelnerów na określoną liczbę stolików, niż w przypadku barów samoobsługowych. Istotnym elementem jest profesjonalna obsługa. Nie jest to już tylko wydawanie dań ale doradzanie, serwowanie potraw i napojów w jak najlepszy możliwy sposób. Obowiązuje tu menu, które należy przynieść do stolika gościa. W tym wypadku dobrze jest zaproponować coś do picia. Należy dać odpowiedni czas na podjęcie decyzji co do zamówienia. Dobry kelner potrafi wyczuć kiedy konsument chce już złożyć zamówienie a kiedy potrzebuje jeszcze chwili. Oczywiście nie można pozostawiać gościa samego na bardzo długi czas. Skutkuje to zniecierpliwieniem. Dlatego na bieżąco należy obserwować stolik i starać się zorientować czego oczekuje klient.
Praca kelnerka to bardzo ciekawy zawód. Jednak ma swoje plusy i minusy. Z zalet warto wymienić kontakt z ludźmi, poznawanie nowych osób. Jeśli pracujemy w uznawanym miejscu to spotkamy tam wiele znanych osobistości, gwiazd czy sportowców. To także niewątpliwie poprawa i nauka języka obcego. Obcokrajowcy zwykle posługują się angielskim ale nie jest to reguła. Dzięki temu nawet jeśli na początku nie możemy wszystkiego zrozumieć, to z czasem dzięki pracy zapamiętujemy coraz więcej nowych słów. Taka praca to również możliwość rozwoju jeśli chodzi o renomowane miejsca. Profesjonalne kelnerki i profesjonalni kelnerzy posiadają ogromną wiedzę i ciągle uczą się czegoś nowego. W pracy warto korzystać z oferowanych nam kursów, które tylko poszerzają nasze umiejętności. Kolejnym plusem będą napiwki, które zwiększają wysokość pensji.
Z wad takiej pracy należy wymienić stres. Klienci są różni, bywają uśmiechnięci ale także rozkapryszeni i nerwowi. Dodatkowo zależnie od godzin pracy lokali może to być w godzinach popołudniowych i nocnych, w weekendy i święta. Nie każdy daje także umowę o pracę lub pensja nie jest zadowalająca.
Podsumowując praca jako kelnerka może być bardzo interesująca i nauczyć nowych rzeczy. Wszystko zależy od tego czy wybierzemy sobie mały bar, w którym klienci zjedzą szybko i wyjdą, czy zechcemy rozwijać się w tym zawodzie w renomowanych restauracjach i hotelach. Jeśli mamy odporność na stres i chcemy się sprawdzić w tym zawodzie warto spróbować.

https://www.eduranking.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here