dieta psa

Choć psa nieraz traktujemy jak bliskiego członka rodziny, to nie należy dzielić się z nim smakołykami przeznaczonymi dla ludzi. Wiele z nich bowiem może bardzo zaszkodzić czworonogowi. Których produktów absolutnie nie wolno podawać psu?

Czekolada

Choć ludziom z reguły trudno przejść obojętnie obok czekoladowych słodyczy, to jednak pies musi obejść się smakiem, ponieważ znajdująca się w niej teobromina już w niewielkich dawkach może doprowadzić m.in. do zaburzenia oddychania. Śmiertelna dawka tego alkaloidu dla psa wynosi około 250-500 mg/kg masy ciała, co oznacza, że niewielki piesek może poważnie się zatruć już po zjedzeniu kilku kostek gorzkiej czekolady.

Owoce cytrusowe

W diecie psa stanowczo nie ma miejsca na owoce cytrusowe, które działają żółciopędnie i wzmagają wydzielanie soków żołądkowych, co w konsekwencji może prowadzić do gwałtownych wymiotów. Ponadto cytrusy są częstą przyczyną reakcji alergicznej, a ich intensywny zapach podrażnia wrażliwe psie nosy.

Winogrona i rodzynki

Zarówno winogrona, jak i rodzinki są silnie toksyczne dla psa. Już spożycie 10 owoców może spowodować biegunkę, ospałość, wymioty, a nawet bezmocz, który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia czworonoga.

Produkty z dużą ilością soli

Choć poczęstowanie psa plasterkiem szynki wydaje się kuszące, to większość wędlin zawiera bardzo dużo soli i przypraw, które przyczyniają się do rozregulowania gospodarki wodnej oraz zaburzeń przemiany materii. Duża ilość soli znajduje się także w chipsach, krakersach, paluszkach i wielu innych przekąskach, dlatego też lepiej nie podawać ich czworonogom.

Groch, kapusta i grzyby

Aromatyczne dania na bazie kapusty, grochu czy wszelkich grzybów należą do potraw ciężkostrawnych i zdecydowanie nie poleca się dzielenia nimi ze swoimi ulubieńcami. Bolesne wzdęcia, ból brzucha i nadmierna produkcja gazów mogą bardzo obciążyć układ pokarmowy zwierzaka, a nawet doprowadzić do skrętu jelit.

Surowe mięso

Wprawdzie psy są mięsożercami, jednak podawanie im surowych kawałków mięsa lub kości może fatalnie wpłynąć na ich ogólny stan zdrowia. Znajdujące się bowiem w surowiźnie bakterie, wirusy oraz inne drobnoustroje mogą zaszkodzić zwierzęciu. W mięsie nieznanego pochodzenia mogą się także znajdować niebezpieczne dla czworonoga i właściciela pasożyty.

Na jaki pokarm dla psa warto postawić?

Jeśli twój pies mimo wszystko uwielbia np. owoce, możesz mu od czasu do czasu podać kawałek jabłka lub gruszki. Unikaj jednak karmienia swojego ulubieńca posiłkami przeznaczonymi dla ludzi, bo może to przynieść więcej zagrożeń niż korzyści. Aby pies zachował zdrowie i pełnię sił przez wiele lat, dobierz do jego wieku i wielkości odpowiednio zbilansowaną karmę, która zapewni twojemu zwierzakowi wszystko to, czego potrzebuje. Jeśli pies ma specjalne wymagania (np. jest po sterylizacji, cierpi na problemy trawienne czy prowadzi wyjątkowo aktywny tryb życia) wybierz pełnoporcjową karmę specjalistyczną taką jak karma Purina PRO PLAN®, która dzięki unikalnemu składowi zaspokoi wszelkie potrzeby żywieniowe twojego ulubieńca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here