Cud narodzin

Narodziny dziecka to wyjątkowy i cudowny moment, kończący trwającą dziewięć miesięcy ciążę. Przez cały ten okres w organizmie kobiety i nowego małego człowieka zachodziły niezwykle ważne i istotne procesy, które miały doprowadzić do prawidłowego wykształcenia organizmu.

Kiedy zaczyna się nowe życie?

Ogólnie rzecz ujmując nowe życie zaczyna się w chwili, gdy komórka rozrodcza połączy się z plemnikiem. Dochodzi wtedy do zapłodnienia i licznych oraz nieustannych podziałów komórek.

Gdzie dochodzi do zapłodnienia?

Miejsce i moment zapłodnienia jest trudne do ustalenia. Pewnikiem jest to, że uwolniona komórka jajowa dostaje się do jajowodu i tam przez dobę oczekuje na plemnika. Do dojrzałego jajeczka szansę na dotarcie mają tylko najsilniejsze osobniki, dlatego też, by zwiększyć szanse na zapłodnienie, podczas jednego wtrysku do pochwy kobiety dostaje się około 200 milionów plemników. Tylko jeden z nich dociera do jajeczka, do niego wnika (dzięki enzymom rozpuszcza powłokę ochronną komórki jajowej), i daje początek nowemu życiu. Gdzie dochodzi do zapłodnienia – to wciąż niewyjaśniona kwestia.

Jakie warunki muszą być spełnione, by doszło do zapłodnienia?

Po pierwsze musi dojść do penetracji (członek musi się znaleźć w pochwie). Po drugie musi dojść do wytrysku (wypłynięcia plemników z członka do pochwy), a po trzecie musi się to odbyć w okresie owulacji, czyli gdy komórka rozrodcza uwalnia się z pęcherza Graffa i trafia do jajowodu. Zapłodnienie następuje właśnie wtedy, gdy w odpowiednim miejscu i czasie spotkają się komórki rozrodcze męskie i żeńskie.

Co się dzieje dalej?

W momencie połączenia plemnika z komórką rozrodczą powstaje zygota – komórka o dwóch jądrach i 46 powiązanych w pary chromosomach (23 chromosomy pochodzą od ojca, a 23 od matki). Powstała w trakcie zapłodnienia nowa komórka zaczyna ulegać podziałom i rozpoczyna wędrówkę przez jajowód do macicy, gdzie na jej ścianie dochodzi zagnieżdżenia zarodka.Czas wędrówki to około 5-7 dni. Zarodek ulokowany w macicy „komunikuje się” z jajnikiem, po to, by powstałe po owulacji ciałko żółte zamieniło się w ciałko ciążowe. To ono produkuje hormony odpowiedzialne za podtrzymanie ciąży, powoduje zatrzymanie miesiączki. Rozpoczyna się czas rozwoju całkiem nowego życia, wykształcania organów i przygotowywania do przyjścia na świat.

Ciąża dla świadomej kobiety to piękny okres – nie tylko oczekuje na narodziny dziecka, obserwuje zmiany zachodzące we własnym ciele, ale też daje jej udział w jednym z najważniejszych wydarzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here