Oprócz bólu głowy, stawów, czy zębów, ból brzucha jest najczęściej występującą z dolegliwości, na jakie najczęściej się skarżymy. Przyczyn może być kilka, a wiązać się mogą z niestrawnością, ale też i z cięższymi przypadkami, które wymagają niekiedy hospitalizacji, jak na przykład wrzody na żołądku.
Jeżeli bólowi brzucha towarzyszą również biegunka, wymioty, czy nudności – możemy mieć do czynienia z zatruciem pokarmowym lub tzw. „grypą żołądkową”. W takim przypadku najważniejsze jest aby nie dopuścić do odwodnienia, należy zatem pić dużo wody. Zaleca się również spożywać bardzo lekkostrawne posiłki. Z farmaceutyków można przyjmować probiotyki, nie warto jednak faszerować się lekami mającymi zwalczać nudności. Objawy powinny minąć w ciągu kilku dni. Jeśli tak się nie stanie – koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
Silny ból brzucha – jakie mogą być przyczyny?
Przy silniejszym i długotrwałym bólu brzucha warto zrobić sobie kompleksowe badania. Ostre bóle brzucha pojawiają się najczęściej nagle i nasilają się z biegiem dni. Zdarza się, że wymagana jest ingerencja chirurga. Ból taki nasila się przy wykonywaniu codziennych czynności, kichaniu, kaszlu i zazwyczaj jesteśmy w stanie zlokalizować, gdzie jest umiejscowiony. Przyczyn takie bólu może być wiele. Do najczęstszych należy zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność jelit, wrzody na żołądku lub zapalenie trzustki. W przypadku kobiet należy również brać pod uwagę możliwość wystąpienia torbieli.
Jak leczyć?
Najważniejsze jest, aby dokonać szybkiej diagnostyki. W zależności od przyczyn powstania i utrzymywania się silnego bólu, leczenie będzie wyglądać różnie. Często jednak w przypadku ostrego bólu brzucha, konieczna będzie interwencja chirurgiczna – wycięcie wyrostka robaczkowego, torbieli, a nawet zainfekowanego organu. W wielu przypadkach zastosować należy farmakologiczne metody, takie jak przyjmowanie leków przeciwbólowych, czy rozkurczowych. O tym jednak powinien zadecydować lekarz po przeanalizowaniu wyników badań.

http://super-fit.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here