Łagodzi ból, przywraca odpowiednie napięcie mięśniowe i doprowadza do nich substancje odżywcze, co przyśpiesza regenerację. Odpowiednio wykonane rolowanie mięśni ma wiele korzyści. Jak prawidłowo się rolować? Co warto wiedzieć? Czy rolowanie boli?
Ulga dla mięśni
Rolowanie to działanie polecane przez fizjoterapeutów, trenerów i znanych sportowców. Jego zbawienny wpływ docenia coraz więcej trenujących osób, tym bardziej że ten zabieg z powodzeniem możesz wykonać we własnym domu. Wystarczy nawet jedna sesja, by Twój organizm odczuł jego pozytywne skutki. Mięśnie dzięki rolowaniu stają się bardziej wydajne, odżywione i bardziej elastyczne, co zapobiegnie powstawaniu urazów i redukuje występowanie zakwasów. Masaż sprawi, że poczujesz się po prostu lepiej – zapomnisz o bólach szyi czy kręgosłupa, zredukujesz stres i zmęczenie.
Musisz jednak wiedzieć, że aby osiągnąć te rezultaty powinieneś rolować się regularnie. Niestety, sporadyczne sesje rolowania nie dadzą oszałamiających efektów. Jak często się rolować? Najlepiej codziennie. Wystarczy 8-10 minut każdego dnia, by zauważyć, że to naprawdę działa. Możesz masować mięśnie nawet kilka razy dziennie – nie ma żadnych przeciwwskazań. Zachęcamy, tym bardziej że rolowanie nie jest skomplikowane. Wystarczy poznać kilka faktów na temat techniki masażu i czasu jego trwania.
Jak się rolować? Odpowiedni sprzęt to podstawa
Podstawa to odpowiedni sprzęt. Dopasuj go do swoich potrzeb i preferencji. Najczęściej stosuje się roller wykonany ze specjalnej pianki, o gładkiej powierzchni. Będzie on dla Ciebie idealny, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z rolowaniem.
Rolka nie musi być długa, ponieważ masujesz nią pojedyncze mięśnie. Musi za to być sprężysta, ale też dość twarda. Sprawdzi się do masażu każdej części ciała i przyjemnie odpręża, także po całym dniu za biurkiem. Gładki, piankowy model jest lekki i poręczny, dzięki czemu możesz zabrać go ze sobą wszędzie.
Na rynku dostępne są również rollery do intensywniejszego masażu. Posiadają one wypustki i perforacje, które mocniej oddziałują na mięśnie – są w związku z tym przeznaczone raczej dla zaawansowanych. Sprawdzą się one do masażu dużych mięśni, np. mięśni uda. Unikaj masowania pleców wałkiem z wypustkami, możesz w ten sposób podrażnić kręgosłup. Musisz też wiedzieć, że rolowanie tego rodzaju wałkiem sprawia też większy ból niż w przypadku gładkiej rolki, jednak głęboki masaż mięśni jeszcze bardziej odpręża i przynosi jeszcze lepsze rezultaty.
Jak prawidłowo się rolować?
Na początek istotna kwestia: tak, rolowanie powoduje ból mięśni. To zupełnie naturalne. Wałek wykrywa w ten sposób miejsce, które jest napięte lub lokalizuje punkty zrostu mięśni. Niech Cię to nie zniechęci – warto przetrzymać promieniujący ból, gdyż prowadzi on do rozluźnienia mięśni i w rezultacie od bólu uwalnia. Nie poddawaj się ze względu na dyskomfort i ból: to naprawdę przynosi efekty. Jak często się rolować? Automasaż za pomocą wałka możesz wykonać zarówno przed jak i po treningu. Doskonale sprawdzi się też po pracowitym dniu – pozwoli szybko się zrelaksować.
Zatem – jak się rolować? Niezależnie od części ciała, zawsze wolno i dokładnie. Wałek nie powinien ślizgać się po mięśniu, a wolno po nim przechodzić. Ważna jest w tym wypadku technika: rolowanie należy wykonywać możliwie jak najwolniej. Niestety, niechlujność nie przyniesie efektu, którego oczekujesz.
Najlepiej rolować się na macie: połóż się na niej i roluj kolejne części ciała. W przypadku nóg wystarczy, że oprzesz się na rękach, wkładając wałek pod łydkę czy udo. Powoli przesuwaj się po wałku, nie zniechęcając się bólem. Bok uda rolujesz, leżąc na wałku bokiem, a lędźwie – wkładając rolkę pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
Plecy masuje się podobnie, jednak wówczas rolka znajduje się wyżej, pupa jest uniesiona, a Ty rolujesz plecy, zmieniając kąt nachylenia ciała. Dzięki temu także boki będą odpowiednio zrelaksowane. Jak widzisz, to bardzo proste, a efekty będą widoczne szybciej, niż myślisz!